ימר גטהון ואזאוונט טקה אלופי ישראל בריצת שדה

| שתף |

שני אתלטי מכבי ת"א זכו בתואר ריצות השדה בפעם השנייה, כ"א, בקריירת הבוגרים, אחרי שטקה הגנה על תוארה וגטהון רשם תואר חמישי בכל קטגוריות הגילאים. דיאנה אברבוך, "הבת של...", סיימה שלישית בקטגוריית הילדות בגילאי 11

תאריך: 22/02/14, מאת: SPORTWEB

761 רצים ורצות מגילאי 11 ועד 69 חצו היום (שישי) את קו הגמר באליפות ישראל ה-53 ואליפות ת"א הפתוחה במרוצי שדה. כמות זו של משתתפים מהווה שיא של השנים האחרונות בכמות המשתתפים באליפות זו, כאשר ב-2008 היה מספר זהה של משתתפים, אולם ביחס לשנה שעברה כמות המשתתפים גדלה בלמעלה מ-100%.

במקצים המרכזיים לבוגרים ובוגרות שהתמודדו על התואר הראשי של אליפות ישראל ניצחו ימר גטהון ממכבי ת"א וחברתו לאגודה, אזאוונט טקה, הגם שהיא סיימה שנייה אחרי תל-אביבית נוספות, קורלימה צ'מטאי לונה שלא יכולה לשאת בתואר אלופת ישראל בגלל שאיננה אזרחית ישראל. עבור השניים היה זה התואר השני בקריירת הבוגרים שלהם, אחרי שגטהון זכה קודם בשלושה תארים בקטגוריות הגיל הצעירות יותר (פעמיים אלוף הנוער ופעם הקדטים).

במירוץ הגברים לאחר סיבוב יחיד היו אלו שניים מהמועמדים הבכירים לניצחון, גטהון ואיימרו עלמיה מאתלטי אורן השרון, שברחו לשאר הרצים. מאחוריהם, בהפרש ניכר וכמעט בלתי ניתן לצמצום, כבר בשלב זה, היו גירמה אמרה מאורן השרון ואסרט ממו מהסוללים ירושלים. לאחר שלושה מחמשת הסיבובים גטהון החל לפתוח פער על עלמיה, וזה הלך וגדל עד לסיום. גטהון חצה את קו הגמר בתוצאה 30:03 דק', חצי דקה בדיוק לפני עלמיה שזכה בכסף. אמרה הוביל כ-150 מ' לסיום על פני ממו, אולם האחרון פתח צעד שהפתיע את אמרה שלא הספיק להגיב בזמן, ואת קו הגמר חצה ממו ב-34:03 דק', 2 שנ' לפני אמרה שנותר מחוץ למעמד דוכן המנצחים.

בין הנשים, קורלימה צ'מטאי לונה ממכבי ת"א ידעה מראש שאינה יכולה לזכות בתואר אלופת ישראל מכיוון שאינה אזרחית ישראל עדיין. בלי קשר לזה, היא החליטה לרוץ יחפה, ועל ניצחונה לא היה עוררין כשהיא פתחה פער גדול מהתחלה וחצתה את קו הגמר בתוצאה 18:41 דק'. לשם ההגינות יאמר כי גם על המקום הראשון בין הישראליות לא היה מאבק רציני. טקה ממכבי ת"א, אלופת 2013, רצה במרחק די גדול אחרי לונה, אולם שמרה על פער בלתי סגיר מיתר יריבותיה כשחצתה את קו הגמר בתוצאה 19:17 דק' וזכתה, שנה שנייה ברציפות, בתואר אלופת ישראל במרוצי שדה. בשלביה הראשונים של הריצה הייתה זו מארי אליאס מא.ס. רמה"ש שעקבה אחרי טקה, אולם היא פרשה אחרי שני סיבובים והותירה את המקום השני לאלופת ישראל במרתון, סווטלנה בחמנד ממכבי ראשל"צ שקבעה 19:24. במקום הרביעי הכללי והשלישי בין הישראליות הגיעה מיגל אטיאס ממכבי ת"א, חניכתה של זהבה שמואלי, בתוצאה 19:58 דק'.

את היום כולו פתחה הריצה לוותיקים, בה שלט, הוביל לכל אורך הדרך וגם ניצח ללא יריבים של ממש, דב קרמר מהפועל חולון, מגדולי הרצים הישראלים בכל ההיסטוריה של הריצות הארוכות. בעבר זכה קרמר 5 פעמים בתואר אלוף ישראל בריצות שדה. השנה במסלול של 8530 מ' הוא קבע 30:51 דק' והקדים כמעט בדקה וחצי את גיל לוטם ממכבי חיפה שקבע 32:08 דק', לפני שלומי לאון מרצי רמה"ש עם 32:34 דק'. בין המשתתפים בריצה זו היה גם גדול האתלטים אי פעם במדינת ישראל, קופץ המוט לשעבר, אלכס אברבוך מאתלטי מיזונו ירושלים שסיים במקום ה-25 בתוצאה 45:16 דק'.

זמן קצר אחרי שאלכס סיים את הריצה, זינקה בתו הבכורה דיאנה בקטגוריית גילאי 11 ואף סיימה על דוכן המדליות כשסיימה במקום השלישי בתוצאה 4:50 דק'. שרה סלטאן מאתלטי כיוונים ב"ש ניצחה בקטגוריה זו בתוצאה 4:40 דק'. ארמיאס פנטה מאתלטי הסמטה דרום ת"א היה אחד משלושת אתלטי האגודה שזכו במקום הראשון בקטגוריות השונות. ארמיאס שהשתתף בקטגוריית ילדים גילאי 11 קבע 4:13 דק'. בדומה ללונה בבוגרות, מכיוון שאתלטי הסמטה דרום ת"א אינם מחזיקים באזרחות ישראלית ולא יכולים לזכות בתואר אלוף/ת ישראל, הזוכים מביניהם באחד משלושת המקומות הראשונים עמדו יחד עם הישראלים על דוכן המדליות וקיבלו את המדליה לפי המקום בו סיימו. גטאנך בלאו מעמותת הצבי שסיים שני בקטגוריה זו הוכתר כאלוף ישראל אחרי שקבע 4:14 דק'.

אסף הררי הוכתר כאלוף ישראל לגילאי 13 בתוצאה 6:25 דק'. אימאן וואוי מעירוני אחי נצרת עשתה זאת בריצה המקבילה לבנות בתוצאה 4:02 דק'. אורי בלנק ממכבי חיפה לקח את התואר בגילאי 15 בתוצאה 7:46 דק' בקטגוריה בה השתתפו מספר הרצים הגדול ביותר (136), ובת אגודתו, סיוון אורבך הייתה המנצחת בין הילדות בתוצאה 6:51 דק'.

רחל גבריצאדיק מאתלטי הסמטה דרום ת"א ניצחה בריצת הקדטיות בתוצאה 9:07 דק'. עבור רחל שניצחה גם בריצת ה-3 ק"מ באליפות ישראל לנערות בחולון, בשנה שעברה, היה זה ניצחון יוקרתי נוסף, אולם התואר הישראלי הוא של נועה חייט ממכבי חיפה שסיימה שנייה בתוצאה 9:22 דק'. רן שגיב, בנו של שמי שגיב (לשעבר שם-טוב סבג שייצג את ישראל בריצת המרתון במשחקים האולימפיים בלוס אנג'לס 1984), זכה בתואר בין הקדטים, כאשר בספרינט סוחף, כתף אל כתף, נגד סמי עבדוג'אבר מאתלטי הסמטה, שגיב חצה ראשון את קו הגמר ב-12:21 דק', 3 שנ' לפני סמי.
בני אלהין ממכבי ת"א זכה בתואר לנערים בתוצאה 28:58 דק', ואילו אדווה כהן מסוללים ירושלים, אלופת ישראל לנערות ב-3 ק"מ, זכתה גם בתואר ריצות השדה לנערות בתוצאה 20:50 דק'.

כל זוכי המדליות:

ילדים 11 (1130 מ')
ארמיאס פנטה (הסמטה דרום ת"א) 4:13 דק' *
גטאנך בלאו (עמותת הצבי) 4:14 דק'
מסגאנאו טלהון (עמותת הצבי) 4:22 דק'
עמית השס (מכבי ראשל"צ) 4:24 דק'

ילדות 11 (1130 מ')
שרה סלטאן (מכבי כיוונים ב"ש) 4:40
יעל רוטנברג (אתלטי מיזונו ירושלים) 4:49
דיאנה אברבוך (אתלטי מיזונו ירושלים) 4:50

ילדים 13 (1860 מ')
אסף הררי (הרצים) 6:25
שחק יאיר יחיאלי (אתלטי אורן השרון) 6:38
וודו מולה (מכבי כיוונים ב"ש) 6:41

ילדות 13 (1130 מ')
אימאן וואוי (עירוני אחי נצרת) 4:02
מוריה קרן (ספורט אשקלון) 4:09
טל וייס (מכבי כיוונים ב"ש) 4:09

ילדים 15 (2430 מ')
אורי בלנק (מכבי חיפה) 7:46
לוייס מלקה (הרצים) 7:49
אשטו וורקו (עמותת הצבי) 8:11

ילדות 15 (1860 מ')
סיוון אורבך (מכבי חיפה) 6:51
ליהי הראל (אתלטי מיזונו ירושלים) 6:54
שקד ליבוביץ' (מכבי ת"א) 7:02

קדטים 17 (3890 מ')
רן שגיב (הרצים) 12:21
סמי עבדוג'אבר (הסמטה דרום ת"א) 12:24 *
שפראו גננאו (מכבי ראשל"צ) 12:47
ניב פלדמן (הרצים) 12:57

קדטיות 17 (2430 מ')
רחל גבריצאדיק (הסמטה דרום ת"א) 9:07 *
נועה חייט (מכבי חיפה) 9:22
אלה יפתחאל (מכבי כיוונים ב"ש) 9:38
מרח יונס (עירוני אחי נצרת) 10:12

נערים 19 (8530 מ')
בני אלהין (מכבי ת"א) 28:58
יטאיאו אבוהאיי (הסמטה דרום ת"א) 29:36 *
דניאל מולושט (הסמטה דרום ת"א) 29:52 *
איתמר אלסטר (הפועל חולון) 30:07
מוגס בלאי (הפועל עמק חפר) 31:05

נערות 19 (5190 מ')
אדווה כהן (הסוללים ירושלים) 20:50
חמוטל אופיר (מכבי ראשל"צ) 21:19
נרי גטרידה (הפועל חולון) 22:13

בוגרים (10,560 מ')
ימר גטהון (מכבי ת"א) 33:03
איימרו עלמיה (אתלטי אורן השרון) 33:33
אסרט ממו (הסוללים ירושלים) 34:03

בוגרות (5190 מ')
קורלימה צ'מטאי לונה (מכבי ת"א) 18:41 *
אזאוונט טקה (מכבי ת"א) 19:17
סווטלנה בחמנד (מכבי ראשל"צ) 19:24
מיגל אטיאס (מכבי ת"א) 19:58

ותיקים (8530 מ') כללי
דב קרמר (הפועל חולון) 30:51
גיל לוטם (מכבי חיפה) 32:08
שלומי לאון (רצי רמה"ש) 32:34

ותיקים, גילאי 44-35
שלומי לאון (רמה"ש) 32:34
יודי בראון (רפא"ל) 32:55 (4 כללי)
ברהן בלטה (שב"ס – רצים בעבודה) 32:59 (5 כללי)

ותיקים, גילאי 54-45
קרמר (חולון) 30:51
לוטם (חיפה) 32:08
דני דסטה (עירוני עפולה) 34:43 (11 כללי)

ותיקים, גילאי 55+
משה עזרתי (איילות) 38:52
לאוניד יכסל (מכבי חיפה) 39:15
אשר גרבוב (שב"ס – רצים בעבודה) 43:47 (זקן המשתתפים – בן 69)

ותיקות (התקיים במסגרת הריצה לבוגרות)
סווטלנה אולייניק (איילות) 20:26 (6 כללי)
קרן גולן (מכבי כיוונים ב"ש) 22:43 (13 כללי)
חגית סינדליס (הפועל עמק חפר) 23:48 (15 כללי)

*אינו/ה אזרח/ית ישראלי/ת

 

  • ימר גטהון ואזוואנט טקה

    צילום: ליליאן ביטון

סגור