כשהאגו גובר על החשיבה הרציונלית

| שתף |

חדשות לבקרים נפתחות חברות אימון אישי, עסקים בתחום אורח החיים הבריא ועוד. האם כולם מצליחים? הכל בכתבה הבאה

תאריך: 17/11/16, מאת: ד"ר איתי זיו דגנית גלסמן

תחום אורח חיים בריא כולל, למעשה, עשרות רבות של מקצועות שונים לרבות: מאמני כושר, דיאטנים, נטורפטים, מטפלים, פסיכולוג ספורט ועוד רבים. במיוחד בשנים האחרונות כחלק מהפריחה האדירה שיש בתחום זה. המעניין הנו שלא מעט מהשכירים, כעבור פרק זמן קצר או ארוך יותר, מעוניינים גם להיות "עצמאיים"- לנהל אנשים, אולי להשתכר יותר ולהיות 'בעלי עסק'. החתירה לעצמאות היא שאיפה אנושית בסיסית וקדומה. בשנים האחרונות שומעים את המילים "עצמאי" ו"עצמאות" גם במסגרת מה שמכונה "ערכים חינוכיים" אם בעבר המונחים "טובת הכלל" "עבודה קבוצתית", "קביעות" היו ערכים נשגבים ומוערכים, הרי שהיום, יותר ויותר מושם דגש על טיפוח היכולות לעבודה עצמאית ועצמאות- ביכולת של אדם לפעול ברמות ומישורים שונים מתוך עצמו- לא נשלט, מונחה או מופעל מבחוץ, אלא מתוך שיקול דעתו שלו. לאור שאיפה זו, בתחומים מסוימים, גם במקרה ש"השוק" רווי באנשי מקצוע, קשה עד מאוד למצוא "עובדים שכירים". בתחום העיסוק של אורח חיים בריא, ידוע כי מנהלי מועדוני הכושר, מתקשים בחלק ניכר מהמקרים, להשיג מדריכי כושר שיעבדו במשמרות בחדר הכושר ובד בבד – יעבירו גם אימונים אישיים. נציין, שמדי שבוע מקבל איתי הח"מ, פניות ממנהלי מועדוני כושר ו/או מנהלים מקצועיים שמתקשים למצוא מדריכים לעבודה למרות התנאים המפתים בחלק מהמקרים (לדוגמה: שכר של 35-40 ₪ לשעה ואפשרות להעביר אימונים אישיים בתנאים טובים). מעניין לדעת שבמקרים מסוימים מדובר על מדריכי כושר שכלל לא עובדים במשרה מלאה, אלא חלקית, במקרה הטוב. אך מבחינתם הם יחכו להזדמנות הפז שתיקרה בדרכם: כמנהלים מקצועיים, כבעלי סטודיו, מנהלי קבוצת ריצה או אימון רצועות אולי ומה לא. וכך עובר לו הזמן ומדריכים רבים כלל לא עובדים בהיקף שעות מספק או בכלל לא בשל ההמתנה להזדמנות הפז שכבר תגיע... אולי.

אך עליה וקוץ בה: למרות השאיפה לעצמאות וההערכה לעצמאים, רבים מהאנשים אינם מבינים את המשמעויות הכרוכות ב"להיות עצמאי". שיחות רבות עם "עצמאיים" במיוחד "בעלי עסקים קטנים" מלמדות כי העצמאות הזו אינה באמת מאפשרת חופש, רבים אף יכנו אותה "סוג של עבדות" היות ובניגוד לעובדים שכירים, לעצמאיים אין "ימי חופש" וכל נטילת ימי חופש לא רק שאינה מכניסה, אלא עלולה לגרום להפסדים, כל שכן חלילה בעת מחלה או פציעה. לא בכדי מתאגדים "עצמאים" כיום ומבקשים זכויות סוציאליות הדומות לאלה של השכירים- מפתיע? אולי לא באמת: כי עצמאי וחופשי זה "לגמרי לבד" כמאמר השיר- להיות עצמאי פירושו שכלל האחריות היא עלייך. מוכרים לא מעט מקרים עצובים למדי, בהם מדריך אימון אישי מצטיין בכל קנה מידה שמבצע לא פחות מ- 120 אימונים אישיים בחודש ומשתכר קרוב ל- 20,000 ₪ במועדון הכושר בו הוא עובד, אך לאחר 3 שנים מחליטים במועדון (מועדון גדול!) למנות אותו למנהל מקצועי של כל המועדון ו/או בהמשך להיות גם מנהל המועדון. או אז, יש להפחית באופן משמעותי במספר האימונים האישיים ולעסוק בעיקר בניהול צוות, תקציב, דוחות אקסאל ואחרים, תחזית פיננסית, ניהול ושיווק ועוד. זאת ללא שום רקע מתאים בתחום. או אז, הסיכוי להתרסקות בתפקיד הניהולי החדש והמפתה... לא קטן. מדובר על איש מקצוע מעולה (!) אך לא איש ניהול. ובתור איש ניהול הציפיות ממנו גדולות עד מאוד.  לדוגמה ניתן להביא את רונן (המקרה אמיתי אך השם בדוי) שהנו מדריך אימון אישי מצטיין ברשת מועדוני כושר גדולה במיוחד. במועדון הכושר בו רונן עובד, מחזור המכירות מאימונים אישיים בלבד הנו כ- 400,000 ₪ מדי חודש (!). לאחר 4 שנות עבודה במועדון כשרונן מעביר מדי חודש בממוצע 120 אימונים אישיים, מיוזמתו ובסיכום עם מנהל המועדון הוא עובר לתפקיד מנהל מקצועי של המועדון. אחת מהמטרות שהוצבו לרונן לשנת 2016 הנה הגדלת מחזור המכירות של האימונים האישיים ומוצרים נוספים במועדון ב- 20% לפחות. בנוסף, רונן הפחית את מספר האימונים האישיים שלו באופן דרמטי בשל עיסוקיו הרבים בתחום הניהול של כוח האדם ושאר הפרטים הקשורים לתפקיד החדש במועדון. התוצאה: למרות הרצון הטוב, האישיות הכובשת של רונן (אינטליגנציה רגשית גבוהה מאוד) הדבר לא ממש סייע לא בתחום ניהול מחזור כספי כה גדול בו אינו בקיא כלל ולא רק – גם מחזור המכירות, נכון לחודשים האחרונים של שנת 2016, יהיה נמוך יחסית לתקופה שלפני התחלת עבודתו של רונן בתפקיד הניהולי החדש.

חדשות לבקרים נפתחות חברות אימון אישי, עסקים בתחום אורח החיים הבריא ועוד. האם כולם מצליחים? האם יש מקום לכל העסקים הללו? קשה לדעת. מה שכן, ניהול, זה מקצוע לכל דבר ועניין. ולפני שמשקיעים ממון רב בפתיחת עסק חדש בתחום חשוב יש ללמוד זאת הלכה למעשה. אחרת, עולה הסיכוי לאי הצלחה ואף לחובות כספיים ועוד. נציין ונאמר, שעסק יכול להיות גם שופע בלקוחות ועדיין להפסיד ממון רב!. קרי, מספר האנשים שצורכים מוצר זה או אחר בעסק לא משקף, במרבית המקרים, את מידת הצלחתו. לכן, אין מה להתרשם ממועדון כושר שייתכן שנראה מלא עד אפס מקום (או אפילו ממסעדה מלאה במרבית המקרים שהנכם פוקדים אותה). הדבר לא בהכרח משקף את ההכנסות הגבוהות של העסק או את הצלחתו.

כשמוטיבציית האגו גבוהה יותר מהחשיבה הרציונלית
בפסיכולוגיה הקלאסית עקרון האגו= עיקרון המציאות: היכולת של הנפש להעריך את מציאות העולם החיצוני ולפעול לפיה בהתאם וזאת בניגוד לפעולתו של "עיקרון העונג" ובכך ה"אגו" מאפשר דחית סיפוקים וחשיבה "רציונאלית". בשפה היומיומית קיבל המושג "אגו" דווקא את הפירוש ההפוך- עבודה מתוך עיקרון העונג כלומר: לפעול לפי שיקולים שאינם רציונליים אלא יותר אמוציונליים. בספורט ישנה אפילו הגדרה של "מוטיבציית אגו" – מוטיבציה לפעולה על סמך אינטרסים אישיים פנימיים לעיתים גם ללא התחשבות בתנאים חיצונים. כשמוטיבציית האגו גבוהה יותר מהרציונל – הדבר עלול כמובן להיות בעייתי. ניתן לראות זאת אצל מדריכי כושר, מטפלים ברפואה משלימה ועוד אנשי מקצוע שונים שלאחר מספר שנים בעיסוק במקצוע מרגישים פחיתות כבוד לעשות מה שהנם עושים ומחליטים להיות עצמאיים למרות שאין להם שמץ של מושג איך לעשות זאת נכון. הם גם, לא אחת, לא מתייעצים כלל עם אנשי מקצוע מובילים בתחום העסקי או בוחרים לייעוץ עסקי כאלה שאינם בעלי רקע עסקי מוכח. כיום, בישראל, שנת 2016, יש אלפי 'מומחים' (עם או בלי גרשיים...) שיועצים עסקית למרות שהם עצמם מעולם לא פתחו עסק בתחום. ניתן לומר כי השיקוף הברור ביותר של מצב בו מוטיבציית האגו גוברת על הרציונאל הוא בקרב אנשים, אשר למרות שמסבירים להם את הסיכון והבעייתיות בלהיות עצמאי, בוחרים לעשות זאת למרות העדר כישורים.

האם מומלץ בכלל להיות עצמאי בתחום אורח החיים הבריא?
כמו תמיד התשובה אינה חדש משמעית. מה שברור מעל לכל ספק הוא, שאין מדובר בהחלטה אימפולסיבית או רגעית. יש לבחון את מידת ההשקעה בעסק של אותו איש מקצוע, נכונותו לחיות כעצמאי, לקחת סיכונים, להשקיע כסף בתור התחלה, להיות רציונלי ועוד. כמו כן, להשקיע במידת הצורך באנשי המקצוע, להתאזר בסבלנות רבה כי ייתכן שהעסק כלל לא ירוויח בתקופה הראשונה אלא רק לאחר מספר חודשים או אפילו לאחר שנה ויותר. חשוב מאוד לבצע את ההבחנה ולהבין שאיש מקצוע יכול להיות מעולה בתחומו, גם אם אינו עצמאי, כפי שכבר כתבנו, בלהיות "עובד שכיר" ישנם גם יתרונות בלתי מבוטלים, בעיקר באיכות החיים כעובד ודווקא מבחינת היכולת באמת "לצאת לחופש" או "לחלות" לפעמים. מנגד, ישנם אנשים שיגיעו לכלל מיצוי רק אם יהיו עצמאיים.

 

 

דגנית גלסמן – פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט
ד" ד"ר איתי זיו (Ph.D) עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר.
מנהל מקצועי של קורסי הכשרה מתקדמים לאנשי מקצוע במכללה האקדמית בוינגייט.
מנהל תחום הסברה בסוכנות למניעת סימום בספורט.
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", ויחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.


 

  • Blazej Lyjak

סגור