הבלוג של Brooks ID - נועה ברקמן, פרק רביעי

| שתף |

"האם באמת אפשר להיות טבעוני וספורטאי עילית?" השבוע בבלוג של Brooks ID מספרת נועה על המהפך שעשתה בחייה, איך ובעיקר למה. הרבה חומר למחשבה...

תאריך: 11/11/11, מאת: נועה ברקמן

בבלוג הקודם סיפרתי לכם על השינוי שעבר עלי במעבר לאימונים לקרב 5 מודרני. הפעם אספר לכם על שינוי נוסף שעברתי לאחרונה בתחום התזונה ובאורח חיי.

כבר חצי שנה שאני טבעונית. אני מרגישה נהדר. אני מרגישה קלה, אני מתאוששת מהר מהאימונים, בדיקות הדם שלי מצויינות, ובעיקר מרגישה טוב עם עצמי על דרך החיים המטיבה עם בעלי החיים והסביבה.

איך הכל התחיל?
כבר בגיל אחת-עשרה כשהתחלתי להבין את המשמעות שבאכילת בשר, הפסקתי לאכול פרות שהיו קרובות ללבי, אותן פגשתי ברפת שליד ביתי ולא יכולתי לשאת במחשבה שאני אוכלת אחת מהן.
מחשבה זאת התרחבה מאוחר יותר אל מעבר לחיות שליד ביתי לכך שאיני רוצה ששום חיה תסבול, תחיה בתנאים קשים, תשחט או תרצח בעבורי ובגיל 13 הפסקתי לאכול בשר לחלוטין (כן, גם דגים הם בשר). לפני חצי שנה חבר שלי קישר אותי להרצאה מצויינת ביו-טיוב בנושא טבעונות: "ההרצאה הכי חשובה שתשמעו אי פעם - גארי יורופסקי". אני ממליצה עליה בחום. הרצאה זאת פתחה את עיני לעובדה שגם בתור צמחונית אני עדיין שותפה לסבל ולתנאים הקשים בהן מוחזקות החיות.

אז מה זה אומר להיות טבעוני?
פשוט לא לאכול מזון מן החי. כלומר: בשר, מוצרי חלב, ביצים ודבש. בהתחלה עלו לי חששות רבים לגבי המעבר לתזונה טבעונית. הראשונה שבהן היא מה אני יאכל? מהר מאוד למדתי שהמגוון אדיר עבור טבעוניים: דגנים, ירקות, פירות, קטניות, אגוזים וגרעינים. וגם התגלה לי עולם שלם של מוצרים טבעוניים (שנמכרים כתחליפי בשר, חלב וגבינה): המבורגרים טבעוניים (חפשו את "טבע דלי" הם מצויינים), סייטן (חלבון חיטה), טופו בצורותיו השונות - כממרח, כמוצרלה, בפרוסות אפויות, וגם טופו רגיל לתבשילים, לסלט וגם לסנדוויץ'. חלב סויה, או לדעתי טעים ממנו חלב שיבולת שועל (ואולי אתם תאהבו יותר את חלב האורז, אגוזי לוז, שקדים, קוקוס...).
מצאתי גם מסעדות שיש בהן מנות טבעוניות נהדרות כמו בודהה בורגר, Loveat, או Fresh.

אבל אם להיות כנה, לא האוכל הטריד אותי כמו שהטרידו אותי - המתוקים.מה אני אוכל למתוקים??
אבל גם כאן מצאתי שהרשימה לא קטנה: חלבה, ופלים, גלידות סורבה, שוקולד מריר וחרובים, סילאן, ריבה, סוכריות, מסטיקים ועוגיות בלי ביצים.
ואם להיות עוד יותר כנה, אז כשמכינים את הקינוח האהוב עלי בבית - מוס שוקולד, אני אוכלת אותו למרות הביצים והחלב. (החלטתי לגשת אל הטבעונות, בניגוד לצמחונות, בצורה פחות קיצונית, ולהרשות לעצמי לחטוא לעתים רחוקות כאשר קינוח שאי אפשר לסרב לו מונח על הצלחת מולי...)

חלבון איכותי גם לטבעונים?
החשש הגדול ביותר שלי, בתור ספורטאית היה, האם אצליח לקבל מספיק חלבון בתזונה טבעונית. - מסתבר שכן. במאכלים כגון: קינואה, כוסמת וסויה (כל מוצרי הטופו) יש חלבון מלא ואיכותי.
מלבד זאת בדגנים, קטניות וירקות רבים יש חלבון שאינו מלא, אולם בתזונה מגוונת ובשילובים נכונים מתקבלות כל חומצות האמינו הדרושות לגוף על מנת להרכיב חלבון מלא.
ויש גם חטיפי חלבון טבעוניים, אלה עם ציפוי השוקולד המריר חביבים עלי במיוחד אחרי אימונים עצימים.

בהמשך לזה התחלתי לחקור גם על סידן, ברזל ושאר הויטמינים והמינרליים הדרושים לספורטאי ומצאתי שבתזונה טבעונית מאוזנת ומגוונת אנחנו מקבלים את הכל, ולא חסר כלום.

הסיבות העיקריות בגללן הפכתי לטבעונית
אני לא כותבת רק בשביל לדבר על העניין הבריאותי ולא בגללו נהייתי טבעונית, רציתי לדבר על מוסריות ואיכות הסביבה.הרי כולנו בעד איכות סביבה, כולנו נגד זיהום אוויר וזיהום מים, הרי מי לא רוצה מים נקיים ואוויר צח?
אז אחרי כמה מאמרים וכמה הרצאות מתברר שחקלאות בעלי חיים היא אחד ממזהמי האוויר הגדולים ביותר בעולם (על פי דו"ח של האו"ם, אפילו יותר מהתחבורה) והכמות העצומה של הצואה מדירים ורפתות מזהמת את האדמה והמים. ולכולנו אכפת - אז אנחנו מוכנים לקנות מכוניות יקרות והיברידיות, למיין ולמחזר אשפה, לקנות בר של מי עדן, נביעות או תמי 4 אבל אף אחד לא שם לב לנזק שאנו יוצרים לסביבה בצריכת מזון מהחי. כולנו רואים את עצמנו כבני אדם אמפתיים ואכפתיים. מוסריים והומניים, כולנו נגד התעללות, שבי ורצח. עד שזה נוגע לבעלי חיים...?

לכולנו כואב הלב על גורי כלבים וחתולים שאנו רואים בתמונות של צער בעלי חיים, אבל להרוג אפרוחים ולאכול עגלים זה בסדר? איך הצליחו ליצור אצלנו הפרדה מוסרית או חיץ רגשי בינינו לבין בעלי חיים מסויימים שאליהם אנחנו מתייחסים כמו אל מוצרי צריכה. פעמים רבות במהלך חיי ניסו לשכנע אותי שאכילת בשר לגיטימית כיוון שהיא חלק משרשרת המזון. אבל אף אחד מאתנו לא אוכל בשר מטעמי מחייה, הישרדות או הגנה עצמית. להרוג נחש שבא להקיש אותך לצרכי הגנה עצמית זו אינה אכזריות, אבל לשחוט בכמויות מסחריות יצורים חסרי אונים וחפים מפשע רק על מנת שיהיה לנו טעם - זו אכזריות לשמה! אפילו סממנים של בעלי חיים טורפים אין לנו. אין לנו לא ניבים חדים לביתור הבשר ולא טלפיים לצוד טרף. מעי האדם ארוך כשל בעלי חיים צמחוניים ולא שכמו הטורפים, קיבתו רגישה לטפילים ולחיידקים בבשר והוא ניזוק משומנים רוויים וכולסטרול מן החי.

אופס, שכחנו להיגמל מחלב
או.קיי, אז סגרנו את עניין הבשר, אך מה בדבר ביצים וחלב? בשבילן לא צריך להרוג אף אחד - נכון. אלא שההתעללות שעוברים בעלי החיים על מנת שאנחנו נהנה ממוצרים אלו היא בלתי נתפסת!
הייתי יכולה לשטוח בפניכם סיבות רבות למה לזנוח את הביצים והחלב, אך הן רבות מדיי. על כן, אשתף אתכם על קצה המזלג במספר עובדות שלמדתי לאחרונה:
*בני אדם הן החיה היחידה הצורכת חלב לאחר גיל הינקות.
*בני אדם הן החיה היחידה הצורכת חלב של חיה אחרת.
*תעשיות החלב בישראל (גם אלו האורגניות) גוזלות ומפרידות את העגלים מאמהותיהן, על מנת למכור לנו את החלב שנוצר ומיועד עבורם.
*רוב הפרות בתעשיית החלב מסיימות את חייהן במשחטה רגילה. הן נשלחות לשחיטה בגיל 5 בקירוב, כאשר תפוקת החלב שלהם יורדת.
*רוב בעלי החיים בתעשיות החלב והביצים חיים בצפיפות ובדוחק משוועים - תרנגולת בלול ממוצע בישראל לא יכולה אפילו לפרוש את כנפיה.
*במדגרות ישראל בשנה מושמדים 10,000,000 (!) אפרוחים זכרים בשקיות אשפה - בחנק וברעב.

טבעונות וספורט הישגי?
למרות כל העובדות, המחקרים, המוסריות ואיכות הסביבה - פרפר פחד אחד עוד רפרף בבטני: האם תזונה טבעונית לא תפגע, ולו במקצת, ביכולתי הספורטיביות? האם באמת אפשר להיות טבעוני וספורטאי עילית?

חיפוש קצר בגוגל העלה שמות רבים של טבעונים בעולם הריצה והספורט, כדוגמת קרל לואיס האגדי, וגם אצנים למרחקים ארוכים, או ארוכים מאד כמו סקוט ג'ורק (אחד מרצי האולטרה-מרתון הטובים בעולם). אגב, סקוט שותף בעיצוב PureGrit אחת הנעליים בקולקציית Pure Project החדשה של ברוקס. גם בישראל, גל פרידמן, כותב בתגובה לוידאו של גארי יורופסקי (עליו המלצתי בתחילת הבלוג):

"...אין לנו סיבה אחת בעולם להתעלל ככה בחיות ובטוח שלא צריך חלב ובשר.... הם רק מזיקים לנו וגורמים לרוב המחלות."

אני מאמינה
אני מאמינה, באמת ובתמים, שהעולם הזה יהיה מקום טוב יותר, נקי יותר ומוסרי יותר ככל שתגדל אוכלוסיית האנשים הצמחונים והטבעונים. וכל אחד משפיע!
אמר זאת לפני אחד האנשים המבריקים ביותר, אלברט אינשטיין: "דבר לא יתרום לבריאות האדם ויגדיל את הסיכוי שלו לקיום טוב על כדור הארץ - יותר מפיתוח אורח אכילה צמחוני."


נועה. 

  • צילום: טלי שיאצו דיגיטלי

סגור