הבלוג של Brooks ID - ריקי סלם, פרק חמישי

| שתף |

השבוע בבלוג של ברוקס איי.די משתפת ריקי סלם במחשבות שלה לאחר הפציעה...

תאריך: 08/03/12, מאת: ריקי סלם

לחזור לעניינים ולשמחת החיים. ביום שישי האחרון השתתפתי בחצי מרתון פארק הירקון שנערך בתל-אביב. באתי לעשות את ריצת האימון שלי עם כל החברים שהשתתפו וקטפו לא מעט פרסים וזמנים אישיים מכובדים. כשהגעתי בבוקר הייתי קפואה ובקושי מסוגלת לזוז. תהיתי אם בקטע שליד הים אקפא סופית. בסיום היה אפשר לראות שזזתי ואפילו זזתי לא רע.

בחודשיים האחרונים המצב לא היה מזהיר. בהתחלה הייתי אופטימית ובטוחה שאחזור תוך שבוע שבועיים. לצערי, מצאתי את עצמי "נושכת שפתיים" קצת יותר. לפני שבוע שמעתי הגדרות, שמאוד מצאו חן בעיניי, להבדל בין תחרותיות להישגיות. ההגדרות חידדו לי מאיפה נשאב הכוח לשמור על תבנית אימונים קפדנית גם כשלא רצתי. ולא רצתי חודש וחצי! כהפנינה שלי היא הריצה, כל אלטרנטיבה אחרת היא לא יותר מתחליף זמני. אגב, לא בכל פציעה ניתן להיעזר באלטרנטיבות. סיבה טובה להכיר תודה על כך שלפחות יכולתי לבצע אימון חזק כלשהו.

אז מה ההבדל בין תחרותיות להישגיות? תחרותיות היא הרצון והדרבון לנצח את האחר לעומת ההישגיות המאפיינת את הרצון להצליח ולהגיע להישגים ללא תלות באחר. כל אחת מהדרכים לגיטימית, אך יש אחת שעדיף שתהיה במינון גבוה יותר והיא ההישגיות. אם אליה תתלווה התחרותיות, נגיע רחוק. במהלך התקופה התעסקתי הרבה במחשבה איך לנצל את המצב החדש והזמני הזה לטובתי? אני נזכרת בשעשוע, שיומיים לפני הקש ששבר את גב הנאקה, אמרתי לחבר שקיבל מכה חזקה, "תנצל את המצב לטובתך", "תתבאס שאתה לא מתאמן אבל אל תיתן לזה להוריד אותך". ומאז מצאתי את עצמי מזמזמת את המשפט בדרך לחדר הכושר במשך חודש וחצי. האמת היא שלמרות "צחוק הגורל", המשפט נכון וטוב שנאמר. הוא הזכיר לי ש"נאה דורש, נאה מקיים".

עכשיו כשהמצב רוח חזר, אני לוקחת נשימה עמוקה ומקווה שהסקתי את המסקנות הנכונות. בהערכה מחדש של המשך העונה, אני מקווה שאכן ניצלתי את המצב לטובתי עד כמה שניתן ואוכל להגיע מוכנה לפסטיבל אליפות ישראל ב-10,000 מ' ב-2 במאי וכמובן לתחרויות המסלול בהמשך. פציעות הן חלק [מבאס] מהעניין והיכולת לעבור אותן הן חלק חשוב ובלתי נפרד בעיצובנו. למרות שיש לי עוד הרבה ללמוד, הייתי מעדיפה לקבל את ה"שיעורים" הבאים במסגרת אחרת ולא במסגרת חוויה אישית. אבל היי, אני מקווה שתרוויחו מהחוויה שלי ותחסכו מעצמכם את כאב הראש והלב.

חג פורים שמח ובריא!

 

  • תמונה: "צלם אותי"

סגור