יובל כרמי - פרק שלישי

השבוע בבלוג של Brooks ID יובל כרמי מספר איך עבר את תקופת הקיץ והפגרה ומה המטרות שלו לעונה הקרובה. הוא יתחיל היום ב"מירוץ למיליון" ברמת גן.

תאריך: 16/09/11, מאת: יובל כרמי

סוף סוף חלפה לה הפגרה, ואיתה עוד מעט יחלפו החום והלחות, היעדר המרוצים והכי חשוב חוסר המוטיבציה. לשמחתי ולצערי הייתי פצוע מאז שלהי עונת המסלול. לשמחתי, משום שזה כנראה הזמן הכי פחות גרוע להיפצע שכן לא הפסדתי הרבה תחרויות, ולצערי משום שנרשמתי למרתון אמסטרדם לחינם אבל לא ממש בחינם, וגם לא ממש כיף להיות פצוע...

במשך יותר משלושה חודשים סבלתי מכאבים לא כל כך חזקים אבל עקשניים בגיד האכילס בשתי הרגליים. הפציעה הזו היא באמת עקב האכילס של רצים רבים ובמיוחד של רצים תחרותיים, אולי בגלל שימוש יתר בנעליי ספייקס ובנעלי תחרות ואולי סתם בגלל עומס יתר או אימון לא נכון. ב4-5 השנים האחרונות נפצעתי לעיתים די רחוקות וראיתי שהימנעות מפציעות היא דרך ממש טובה להתקדם בריצה באופן עקבי שנה אחרי שנה. רצים שנפצעים הרבה, קצת מזכירים לי את החידה ששואלת כמה זמן לוקח לתולעת להגיע לקצה העמוד כשהיא מטפסת במשך היום 3 מטר ובלילה מחליקה 2 מטר, כך שרצים שכמעט ולא נפצעים הם כמו תולעים שבקושי מחליקות מהעמוד בלילה. למזלי הצלחתי בעזרת תרגילי חיזוק, מתיחות, והרבה עיסויים לשריר התאומים, תוך כדי כמה שיותר קילומטרים על מישור ודשא לצאת בהדרגה מהפציעה. כמובן שיש מקרים הרבה יותר קשים של פציעות בגיד אכילס שלהן כמעט שום טיפול לא יועיל, אבל לפחות אצלי כל דלקות הגידים למיניהן התחילו להשתפר מיידית ברגע שגיליתי את תרגילי המתיחה והחיזוק המתאימים.

לפני פחות משבועיים בגלל לימודים ועבודה עברתי לגור ברמת גן ברחוב שדי קרוב לפארק הירקון, ובכל יום אני נדהם מחדש כמה קל וכיף לרוץ פה. בלי סוף קילומטרים של שבילים רכים, דשא, חוף ים והרבה רצים ואנשים מוכרים, ככה שאפילו אם רוצים לפעמים, ממש קשה לרוץ לבד. אפשר לרוץ לטיילת הצפונית, הדרומית, לשבילי ירקון מזרח ולשדות ששם, לגבעת המופעים, להדר יוסף וכו'. הייתי בכמה ערים בעולם שנחשבות די טובות לאימונים לרצי ארוכות, אבל באמת שחוץ ממזג האויר בקיץ, תל-אביב היא לדעתי אחת הערים שהכי טוב וקל להתאמן בה. פה אפילו אפשר לרוץ בחושך, רוב המרוצים במרחק נסיעה של כמה דקות, וכמעט תמיד יש עם מי להתאמן.

היום (שישי בבוקר) אני משתתף במרוץ למיליון ביחד עם חברי לקבוצת ברוקס אי.די אביחי גודמן בתקווה שננצח את מקצה הזוגות לגברים, למרות התחרות הקשה שאמורה להיות מצד כמה רצים. לגבי המשך העונה, מתוך האינספור מרוצים שיתקיימו בעונה הקרובה המרכזיים מבחינתי הם מירוץ 10 ק"מ באשדוד, 15 ק"מ במרוץ אייל, מירוץ חצי מרתון בבית שאן והמרתון בטבריה.

אז באמת הלקח שלי מהתקופה האחרונה זה שהכי חשוב להישאר בריא, להקשיב לגוף ולהישאר כמה שיותר עקבי באימונים ובמנוחה, וכל אלה תוך כדי הרבה קילומטרים, רובם קלים ובינוניים ומקצתם קשים. למדתי השנה בדרך הלא נעימה שלהקשיב לגוף זו לא רק קלישאה שדופה ובאמת כשכואב או כשעייפים בצורה יוצאת דופן עדיף לחשוב לטווח הארוך ולא על הפסד של אימון או שניים. לפעמים פעולות כמו מנוחה קצת יותר ארוכה או מאמץ קצת פחות קשה באימון יכולים לעשות את ההבדל בין עונה מוצלחת לעונה מתסכלת ורצופת פציעות.
 

סגור