"הסקאלה" - פרק פתיחה

| שתף |

מה האתגר שבו אתם חפצים לשנה הקרובה, אולי לשנתיים הקרובות? לזנק מהשאנז אליזה עם 40 אלף משתתפים? לטפס אל מעלה האלפים השוויצרים? לעבור 100 ק"מ בנופים עוצרי נשימה? הכל בהישג ידכם.

“There are people who competing in marathons and there are people who are completing marathons and the beauty of the sport is that is big enough to embrace us all…”
John Bingham

אני יכול לפתוח את הכתבה הראשונה בסדרה בלהציג את עצמי ולספר איפה רצתי ומתי ולאיזה הישגים הגעתי או אני מתכנן להגיע או לספר על הקריירה שלי כמאמן ריצה ועל האנשים המדהימים שליוויתי אל המירוץ הראשון או אל הישג כזה או אחר. במקום זאת אבחר לסקור את האירועים שאני כל כך אוהב ושמעצבים את זהות המשתתפים בהם לרצים ואנשים מיוחדים.

אתגר המרתון - מאז אותו הסיפור המיתולוגי על פדיפדיס שרץ מחופי מרתון לאתונה כדי להודיע על הנצחון על הפרסים ואז התמוטט ומת, המרתון מהווה האוורסט האישי של מיליוני רצים בעולם. עד שנות ה-60 המרתון היה נחלתם של המשוגעים לענף ושל הרצים האדוקים ביותר. בתחילת שנות ה-60 הגיע יהודי ניצול שואה בשם פרד ליבו לניו יורק וראה כמה תמהוניים רצים במכנסיים קצרים מסביב לסנטרל פארק. פרד חלם להפוך את המרתון בניו יורק לאירוע המוני ועממי והפך את זה למפעל חייו. היום המרתונים הגדולים בעולם מאורגנים ברובם לפי מודולה משופרת של ליבו. בכל יום בשנה מתקיים בעולם לפחות מרתון אחד. בשנה שעברה כמות המסיימים הכוללת של המרתונים בעולם התקרבה ל-2 מיליון אנשים. זה אומר 2 מיליון סיפורים שונים של ניצחון.

לצד מרתונים גדולים ומהירים כמו ברלין לונדון פריז אמסטרדם ושיקגו, קיימים גם מרתונים אקזוטיים יותר, מרתון ירושלים הפך להיות דוגמא ביתית ומצויינת למרתון שתכליתו היא אינה התוצאה אלה החוויה עקב אופיו ההררי ושלל הנופים העתיקים והמודרניים בהם מבקר הרץ. מרתון סן פרנסיסקו עם הגבעות התלולות שלו מהווה דוגמא נוספת. אם נמשיך לאתגר את עצמנו נמצא שלל של מרתונים המתקיימים בהרים ושהטיפוס המצטבר שלהם לא היה מבייש טרק של שבוע בדרום אמריקה. הבולטים הם מרתון יונגפראו וצרמט בשוייץ הנחשבים למשופעים מסוגם בעולם וגם ה-42 ק"מ של אנסי (שברובו מטפס אל האלפים הצרפתים מהעיר הקסומה שעל האגם) אינו לחלשי הלב והרגליים. בקצה נמצאים מרתון החומה הסינית שלמעלה מ-5500 מדרגות משופעות הפכו אותו לחוויה מזוכיסטית למדי ומרתון הקוטב הדרומי שתמורת כעשרת אלפים ירוקים יחשוף אתכם לסכנת מוות ברורה הנוכחת בכל רגע שבו אתם רצים בשלג האינסופי לנקודה הנמוכה ביותר בכדור הארץ. עוצמת החוויה מכל מרתון תלויה ביכולת במוכנות הפיזית והמנטלית ובשאיפות של כל מתחרה. דבר אחד בטוח. עוד לא היה מרתון שהשאיר את המשתתפים בו אדישים...

האולטרה-מרתון- עבור אלה שמרתון אינו מספיק ארוך בשבילם, עבור אלה שחיים וחושבים למרחקים ארוכים ובייחוד עבור אלה שמבינים את התהליך הפנימי שהריצה יוצרת, הומצא ז'אנר האולטרה. בעוד שברוב המרתונים המטרה היא להגיע מקו הזינוק ל-42.2 ק"מ במינימום עיכוב ובזמן הטוב ביותר, המטרה באולטרה היא לרוב פשוט להישאר על הרגליים ולהמשיך הלאה. בפרקים הבאים אסקור את ההיסטוריה, ההכנה הפיזית והמנטלית והגישות השונות לריצות למרחקים של 50 ק"מ וצפונה. כעת רק אסביר לקורא המתחיל שמרחקי אולטרה מגיעים לעיתים למעל ל-200 ק"מ באירוע בודד ולמרחקים ארוכים אף יותר באירוע רב יומי (כגון אולטרה דה-סאבלה החוצה את הסהרה בחמישה ימים עמוסי שרב וחול ומתפרס מעל ל-250 ק"מ). עוצמת החוויה באולטרה נובעת לעיתים מתהליך הטרנספורמציה אותו עובר המתחרה במהלך המירוץ בעת שהוא נדרש לתת פתרון לשלל משברים פיזיים ומנטליים הפוקדים אותו לאורך המסלול.

לסיכום של המבוא הקצר הזה, בכל תחילת שבוע אחלוק איתכם מעט מהכלים הפיזיים ובמיוחד המנטליים הנדרשים בכדי להתמודד עם אתגר המרתון והאולטרה ואף אראיין מספר אושיות ריצה שיאירו אור על הנושאים הנידונים מזווית אחרת. בינתיים דמיינו את זה לרגע קט...מה האתגר שבו אתם חפצים לשנה הקרובה, אולי לשנתיים הקרובות? לזנק מהשאנז-אליזה עם 40 אלף משתתפים? לטפס אל מעלה האלפים השוויצרים? לעבור 100ק"מ בנופים עוצרי נשימה? הכל בהישג ידכם. וגם הכל מסתכם בשאלה הפשוטה: עד כמה אתם רוצים את זה? 

 

  • © Christian Schwier - Fotolia.com

סגור