יהושוע רץ מרתון פרק יא': תמונות ממרוץ בגין

| שתף |

"מרוץ על שם בגין - השתגעת?" שאלה תירצה והוסיפה: "מה זה, מרוץ פוליטי?" יהושוע משך בכתפיו. "מרוץ זה מרוץ, לא פוליטי ולא נעליים, פשוט רצים. בירושלים לא רצתי אף פעם וזאת הזדמנות".

תאריך: 16/03/11, מאת: צבי צוויץ קרן

תמונה I

שכן, מקומה ראשונה, פנה אל יהושוע וביקש ממנו לרוץ עם בנו במרוץ בגין ה-1 בירושלים. "זה חינם", כך הוא אמר "ואני אסיע אתכם" והוסיף "ותקבלו שניכם חולצות מרוץ... "הוא רץ מצוין, והוא כמעט בן שלוש עשרה... בקיץ נחגוג לו בר מצווה והייתי מלווה אותו בעצמי, רק שאני לא רץ ואני לא יודע, ירושלים, מי שהולך שם לאיבוד, איך יחזור הביתה? קוראים לו דור ואני מבקש ממך שתלווה אותו שמה".
"לרוץ בירושלים, יכול להיות מעניין, ארוץ עם דור בשמחה!"
כך נסללה דרכם של יהושוע ודור למרוץ בגין ה-1.

תמונה II

"מרוץ על שם בגין- השתגעת?" שאלה תירצה והוסיפה: "מה זה, מרוץ פוליטי?" יהושוע משך בכתפיו. "מרוץ זה מרוץ, לא פוליטי ולא נעליים, פשוט רצים. בירושלים לא רצתי אף פעם וזאת הזדמנות".

תמונה III

הזינוק היה על דשא ומיד אחריו עליה. זינוק בעליה, חייך לעצמו יהושוע בדיחה פרטית. בסוף העלייה והדשא עברו לרוץ ליד חומת העיר העתיקה כשמגדל דוד נושק לעורפם. "תראה איזה יופי העיר העתיקה", אמר יהושוע לילד, "רצים ליד החומה, כמו בלונדון או ברצלונה".
"את לונדון אני לא מכיר" אמר דור, "אבל לברצלונה יש קבוצת כדורגל הכי טובה בעולם, משחק שמה השחקן הכי טוב בעולם".
"וואו" אמר יהושוע "איזו שליטה בחומר".
"יש עוד", הוסיף דור: "קוראים להם גם בארסה, זה ברצלונה בשפה קטלונית". זה לא ילד זה, זה תותח צעיר, חשב לעצמו יהושוע, מי יודע לאן יוליכהו שבילי החיים?. "הנה הרכבת הקלה", הצביע דור על רכב חללי ברחוב יפו החסום לתנועה. "אני מקווה שהרכבת הזאת תיסע יותר מהר", העיר יהושוע כשחלפו על פני הרכבת שנעה במהירות מקסימאלית של 4 או 5 קמ"ש. "גם ככה היא מתנגשת להם באוטובוסים", העיר הילד והוסיף: "הם עושים קורס לנהגי האוטובוס שלהם, איך לא להתנגש בדבר הזה". צריך קורס בשביל זה? חשב בליבו יהושוע.

תמונה IV

כשרצו במורד המדרחוב, חצו תזמורות, קבצנים, חרדים, ערבים, תיירים ושני מג"בניקים עם כומתות על ראשיהם, הם חלפו בריצה על יד תוף גדול שנישא על-ידי יפיפייה יחפנית והלמו בו לבקשתה. יהושוע הרגיש כמו בקהיר או איסטנבול אך לדור כבר היה קשה: "כמה ק"מ זה? כמה כבר עברנו? כמה נשאר?". הם האטו במקצת והמשיכו בריצה לאורך החומה באותה הדרך בה רצו קודם. לקראת הסוף היתה ירידה ארוכה ואחריה עוד עליה ודור העיר: "רק עליות העיר הזאת", ויהושוע חשב על בירת ישראל כ"הרים סביב לה", הרים בתוכה וכולה עליות ומורדות, גם בריצה וגם בחיים בכלל. כאילו חילק לו האל את השטחים המישורים לאזור החוף ולירושלים נותרו כל אלו שקשה לרוץ עליהם.

תמונה V

"כמה רצתם?" שאל השכן את בנו ואת המלווה. "לא יודע" משך דור בכתפיו, "בערך 8 ק"מ", השיב יהושוע, "על הנייר זה אולי 8 אך בפועל- הרבה יותר".
השכן צחק - "רצית מרוץ בירושלים? קיבלת!" 
כמה ימים אחר כך שלח דור ליהושוע תמונות של שניהם מאתר הספורט ויהושוע התוודה לנושא התמונות ממרוצים. "רק בשביל זה היה שווה", אמר לתירצה בעודו מביט בתמונות. "לדעתי גם הריצה בירושלים עשתה לך משהו" ענתה תירצה, ככה זה, חשבה היא בליבה, ירושלים רצה שנים אחרי היהודים ולפעמים גם הם רצים בה.

 

לשאר הפרקים
 

סגור