יהושוע רץ מרתון - יש לי רובוט ריצה חדש

| שתף |

יש משהו ברובוט שמלווה. הוא לא מתעייף ואין לו צרכים. הוא גם לא מאחר ואף פעם אין לו בלתמ"ים. מישהו מתגעגע לחברה אנושית? ספיישל אייזיק אסימוב.

תאריך: 11/11/12, מאת: צבי צוויץ קרן

"אל תשכח להטעין אותו", אמרה תירצה ליהושוע. היא התכוונה לרובו-רץ, עזר הריצה החדש שקנה בעלה מספר שבועות קודם לכן. כל רעיון ה"הטעינות" האלה נשאר לה מאותם ימים רחוקים בהם היה צריך לחבר מכשירים אלקטרונים לחיבורים ייעודיים כדי שיתמלאו המצברים שלהם. רובו-רץ יוצר רק לאחרונה והיה בעל טכנולוגית הטענה עצמית מסוג SR2  שהטעין את עצמו מרחוק כל הזמן ולמעשה לא נזקק לטעינה חיצונית משום שטען את עצמו בעצמו תוך כדי הפעילות כי רובו-רץ תוכנן להיות רובוט ריצה מהדור העכשווי.

כשפרקנו מן הרכב והתארגנו לריצה ליד מזכרת בתיה, ירד גם רובו-רץ. מערכת משולבת של גלגלים קטנים וזחלים קטנים (SW&SC) הניעה אותו בכל סוגי המדרגות והמשטחים האופקיים והאנכיים ותא המטען של המיצובישי, המיושן שלנו, לא היווה כל סוג של מכשול. גם יכולתו לשנות את מבנהו סייעה לו להתאים את עצמו לכל סוג של חלל. "מוכן לפעולה" הוא אמר בקולו הגברי החם. את הקול בחר יהושוע מתוך מגוון קולות, שפות ומבטאים. לפני כן ניסינו את מבטא "המאמן הרוסי 216R, אבל הוא לא לקח אותנו להישגיים הנדרשים. אחרי זה ניסינו את מ"כ טירונות צנחנים (009צ) אבל הוא גרם לנו לבעיות שינה. את הריצה הזאת בחרנו לעשות עם "סגנון משה טימור". ככה בשביל הנוסטלגיה.

עשינו חימום תוך שימת דגש מיוחד על מפרקי האגן והברך. איננו רובוטים ועדיין אין בנמצא טכנולוגיה להחליף מפרק פגוע בתיקון עצמי מהיר (QSF).

יצאנו לריצה בשדרת עצי הדקל וושינגטון ששתלו גנני הברון דה רוטשילד לפני 120 שנה ויותר. שהגענו לקצה השדרה דיווח רובו-רץ על המרחק ביחידות של ק"מ.

חשבתי לאמת את המרחק עם שעון הGPS  המיושן שלי אבל זמזומו החרישי של רובו-רץ הזכיר לי איזה טכנולוגיה עכשווית יותר. מתגעגעים לטכנולוגיות הישנות? לא בטוח. בטוח שלא. אין לנו מושג בגעגועים. בכלל נדמה שרגשות כמו געגועים וסנטימנטים שייכים לדורות הקודמים.

"נוזל" אמר רובו-רץ ליהושוע. "איבדת 0.1% ממשקלך עליך לשתות מנה זו של נוזל".

על גבו המתכתי של רובו-רץ הופיע בקבוק מתכתי קטן ובו נוזלים מותאמים לנוזלים שאיבד הרץ בקילומטרים האחרונים. יהושוע שתה והחליק את הבקבוק חזרה במסילה הייעודית. הבקבוק יעבור מיד חיטוי מיוחד ויתמלא בנוזלים הבסיסיים. בעוד כמה דקות, יאתר רובו-רץ את צימאוני שלי ויכין עבורי את המנה המותאמת לצרכיי. בדוח שהוציא רובו-רץ בסוף הריצה הוא הצביע על השוני בין מנת הנוזל של יהושוע לזו שלי. ההבדל עמד על 33 מיקרו גרם של אשלגן- כלורי בתוספת של 1 יחידה מגנזיום ציטראט (Mg2+). על נתרן הרובוט ויתר לגמרי משיקולי לחץ דם, טריגליצרידים ושיקולים אחרים. הנוזלים מוגשים בטמפ' המותאמת אישית לאדם ולסביבתו.

רצנו מזרחה עד שהגענו לכביש 44 בקטע שבין רמלה לצומת נחשון. רובו-רץ מדד את המרחק לרכב שהתקרב, חישב את מהירותו הממוצעת ושיקלל את סיכוינו לחצות את הכביש: "כעת סיכוייכם להיפגע מהרכב מימין עומד על 87% שימו לב".

חצינו את הכביש כאשר סיכויי הדריסה הפוטנציאלית עמדו על פחות מ10%. רובו-רץ קרא לזה: 6.7% היפגעות מרכב כבד (12.3 טון) מכיוון דרום. כאן המקום לבדוק את שירותי הרפואה המתקדמים המותקנים ברובו-רץ (מסוג M-S 201). במקרים של נפילות, שפשופים וחבורות מפריש/משפריץ הרובוט תחליב סיכה מיוחד המחטא ומרגיע את הפצע. בנקעים ופגיעות מפרקיות (לא עלינו) יודע רובו-רץ לאבחן את מידת הפגיעה במפרק ולהמליץ על קירור (טמפ' מותאמת אישית, בד"כ סביב ◦5   +/-◦2.5 או על חימום (סביב◦39) וכן לבצע הידוק וקשירה של המפרק ברצועות גמישות מהדור החדש. את הקירור או החימום של המפרק הפגוע הרובו-רץ מבצע בעזרת "הזרוע המטפלת" שמותקנת סמוך לחלקו הקדמי. אנחנו לא מתגעגעים לפציעות העתיקות ההן שאף פעם לא ידענו מתי לקרר ומתי לחמם. כל המידע על שרותי הרפואה של רובו-רץ סופק ע"י היצרן ומובא כאן למידע בלבד. על אחריותכם!

כשנכנסנו לשיפועים של יער המגינים שיקף לנו רובו-רץ את השיפועים ואת פוטנציאל העליה אשר לפנינו (62% עדיין לפנייך בשיפוע ◦50) וגם התריע מדופק מהיר מדי: "סכנה קרדיו וסקולרית 86% מדופק מקסימלי לרץ המוביל כרגע".

כשהגענו לראש הגבעה שלף לנו רובו-רץ מזונות מותאמים אישית. יהושוע צרך 5 גרם חלבון יותר ממני. לא ידעתי אם לקחת את זה אישי או לא. לך תתווכח עם רובוט על "כמה גרם חלבון". תירצה קיבלה אקסטרה ברזל וגם משהו עם 12B. לצרכיה.

יש משהו ברובוט שמלווה. הוא לא מתעייף ואין לו צרכים. הוא גם לא מאחר ואף פעם אין לו בלתמ"ים. מישהו מתגעגע לחברה אנושית? היו ימים שרצנו בחברותא. יכול להיות שבקרוב תירצה תרוץ בלעדינו.

בהמשך קראנו חלק מן השמות בשלטים של יער המגינים. רובו-רץ סיפק לנו מידע על כל אחד מהנופלים ואף הקרין לנו תמונות רלוונטיות לתוך העיניים. איך הוא עושה את זה, אני באמת לא יודע. יהושוע חושב שאפשר לבחור בלוח הבקרה "תמונות" או "סרטים" או "משולב". נגיע גם לזה.

שמעתי שבקרוב יוצא רובו-רץ2 משופר. אומרים שהוא גם מייבש גרביים תוך כדי ריצה כשהרגל בתוך הנעל בטכנולוגיה של דיפוזיה 5 בלי להעלות טמפ'. את הטכנולוגיה הזאת עוד לא ניסיתי. בטח קוראים לה "רגל יבשה 4" (DL4) תמיד יש משהו חדש מעבר לפינה. בקרוב אצלכם.
צילום: Galia
מקורות: א. אסימוב/ אנוכי הרובוט, מסדה 1970

 

  • © twobears - Fotolia.com

סגור