יהושוע רץ מרתון - פרק א': כי צריך להתחיל היכן שהוא

| שתף |

"אבל בחיים לא רצת", אמרה תירצה בערבו של היום והוסיפה: "אם תתחיל עכשיו לרוץ, יתחיל לכאוב לך הגב ומי יודע מה עוד ובכלל", סיכמה תירצה, "אתה וריצה זה רעיון גרוע ושילוב בעייתי במיוחד". יהושוע מחליט לרוץ מרתון.

תאריך: 21/12/10, מאת: צבי צוויץ קרן

יום רודף יום וקיץ רודף חורף וכל הימים דומים והנה הוא סוגר 44 ואוטוטו 45 מגיע והכול שיגרה, כאילו התערבבו הצבעים כולם לעיסה אפורה בעלת קרום יבש כמו בקופסה שלא סגרוה היטב.
כל בוקר צפצף לו צורי מלמטה, לפעמים בשבע ולפעמים לפני. אם היה מתעכב יהושוע ולא יורד, היה צורי שב ומצפצף ומעיר את השכנים. זכור במיוחד אותו מקרה שאלברט, אותו שכן מקומה ראשונה, פתח חלון וצעק ואיים ואמר שיזמין משטרה. "שינסה" ,אמרה תירצה, "אפילו לטלפון הם לא עונים".

אם היה פרויקט רחוק, נגיד בנגב או בגליל היה מצפצף אפילו קודם, אבל כמה פרויקטים יש מחוץ לרמת השרון? במרבית הימים צפצף צורי בשבע או קצת אחרי. על האוטו נכתב "א.א. צבעים" אך בדרך כלל עשו גבס, לפעמים שפריץ ובסוף צבע. יהושוע אהב את הצבע. ההתרגשות הזאת בפתיחת פחית חדשה, הרחש המיוחד המבט הראשוני והריח. "כשפותחים פחית צבע – לא רואים את הצבע", דרש יהושוע בפני קהל דמיוני בבית הספר הגבוה למדעי הצבע והמשיך: "רואים מערבולת של אפור ושחור, לפעמים ירוק, כן, כן, גם בצבעים בהירים, מין תערובת מעורבלת של צבע ורק שאז, לוקחים מברג ארוך, ובוחשים ובוחשים ומתוך המערבולת עולה הצבע והוא יפה והוא חי והוא..." נגמרו לו המילים אך לקהל הסטודנטים המעריץ לא הפריעו חסרונם והוא פרץ בתשואות.
"איזה צבע, ראית?" פנה יהושוע לצורי, "אתה בטוח שהיא רוצה חדר ילדים עם כתום זרחני?"
"לא יודע" משך צורי בכתפיו, "תעזוב את זה תתחיל עם המטבח".
כשחזרו הביתה, בסוף היום, הוריד צורי את יהושוע ליד הבית ולהתראות מחר.

יום אחד, בסוף היום ואחרי שהעמיסו על הרכב את כל הציוד, סירב הרכב להניע. כשמסתכלים על כל הדרך שעשה יהושע מצָבַעי למרתוניסט ניתן להצביע על התקלה הזאת ולהגיד: "הכל התחיל כאן", ותירצה היתה יכולה להוסיף: "תראה מה זה! אם לא היה מתקלקל לכם האוטו, לא היה כל הבלגן הזה עם הרדיו ברכב ואתה לא היית שומע את הפרסומת ההיא ומי יודע. בטח היו קורים המון דברים וריצה- זה, דוקא, לא בינהם".
אבל, כך מתברר, ריצה דוקא כן בין הדברים שהתרחשו ואם נדייק, זה בדיוק מה שקרה: וכשהחליפו את המצבר ברכב, נעלמו תחנות הרדיו כלא היו ובדרכם לעבודה למחרת היום, חיפש יהושוע בתחנות הרדיו ומצא תחנת רדיו איזורית שנתנה חסות לארוע ובמסגרת אותה חסות נשמעה ברכב פרסומת. למרתון תל אביב.

בדומה לתרנגולת, ניקרה הפרסומת בראשו של יהושוע שהחל, יחד עם צורי לפרוק לוחות של גבס. "מסלולי ריצה מרהיבים בעיר הגדולה... שדרות העיר הרחבות... הקצב... האנרגיה..."
"מה קרה לך היום?" שאג צורי על יהושוע, "לא ישנת בלילה? תירצה לא נתנה לך להרדם? שובב אתה!" והצביע על הסולם, "תעלה כבר למעלה ואני אתן לך את העוגנים אחד אחד".
בהפסקת הצהרים דאג צורי למנות פלאפל מהקיוסק השכונתי. יהושוע הפר את קולות הלעיסה כשאמר:
"אתה יודע מה תקוע לי בראש מהבוקר?"
"אז מה" נהם צורי כששמע את התשובה, "שירוצו להם כמה שהם רוצים, מה אכפת לך?"
יהושוע שתק. באמת מה אכפת לו? אבל משהו כבר זז לו בבטן. איזה שריר לא מוכר עשה לו סלטות בין הצלעות.
"אני", אמר יהושוע לאט, שוקל מילה אחרי מילה, "רוצה לרוץ במרתון הזה".
צורי החל לצחוק, פולט חלקי סלט ופיתה מפיו: "אתה תרוץ? מה קרה לך? המדלל עלה לך לראש?"
יהושוע לא ענה. בראשו התנגנו דברי הקריין מהבוקר: "נופי הים המרהיבים, הנמל המעוצב, גבעת המופעים" השרירים בבטן כמו הודיעו: "אנחנו החלטנו- הולכים לרוץ!"
"אבל בחיים לא רצת", אמר צורי.
"אבל בחיים לא רצת", אמרה תירצה בערבו של היום והוסיפה: "אם תתחיל עכשיו לרוץ, יתחיל לכאוב לך הגב ומי יודע מה עוד ובכלל" סיכמה תירצה, "אתה וריצה זה רעיון גרוע ושילוב בעייתי במיוחד".
לצורי, לא טרח יהושוע לענות אך לתירצה ענה ועוד בכנות: "זה מין משהו כזה שבא מבפנים" אמר ונשם. כמה שרירים בבטן הביעו משהו והוא המשיך: "שמעתי הבוקר פרסומת ברדיו וזה היה כמו קול מהשמים, קול שאומר לי: רוץ! מספיק חיכת! אם לא תעשה את עכשו- לא תעשה את זה אף פעם!"
יהושוע כילה דבריו והלך להחליף לבגדים שנראו לו מתאימים לריצה. אולי למד"ס בטירונות לבשתי את זה. אם זה עולה עלי היום בטח זה היה ענק עלי אז.
יהושוע רץ סביב הגינה השכונתית והרגיש חי מאד. "אני חי" אמר לעצמו, "אני חי ואני עוד ארוץ מרתון".
לאחר שהרווה צמאונו בברז שבגינה ובעודו מתלבט אם לעשות מתיחות ואם כן אילו ובינתיים סקרו עיניו את לוח המודעות שעמד בחזית הגינה, פונה לרחוב. מודעה ברסלבית קפצה לעיניו:
"גם מסע של שבעים קילומטר מתחיל בצעד הראשון".

סוף פרק א'.
בפרק הבא ירוץ יהושוע 5 ק"מ במרתון תל אביב ותירצה תתמודד עם תגובות בעבודה.
 

 

תמונת שער: www.unte.com 

סגור