יהושוע רץ מרתון - פרק מ"ד: זה לפיד זה?

| שתף |

"אז מה, על מה יצא קצפך מר לפיד? האם אתה מקנא? אתה רוצה גם? מי עוצר בעדך? עצלות? בעיות בריאות? אולי זה סודה של הריצה? אולי מאיימת עליך הפשטות שלה?" יהושוע נגד לפיד.

תאריך: 23/05/12, מאת: צבי צוויץ קרן

בשנת 2005 נסע העיתונאי יאיר לפיד במכוניתו בעיר תל אביב. שמש אביבית האירה את דרכו והתנועה ברחובות נסעה לה בשלוה זורמת. אך לפתע, שוד ושבר, נעצר רכבו של לפיד בפקק תנועה מאיים: "אויה! שוד ושבר! איך זה קרה לי?" שאל עצמו.

אחרי שנחלץ מן העומס הנורא נחפז הלפיד למכונת הכתיבה (ואולי היה זה מעבד התמלילים?) ומיהר לפרוק את זעמו על "חבורת אידיוטים מזיעים שהחליטה למרר לנו את החיים".
זעמו של העתונאי היה כה רב עד כי הרחיק הרבה מעבר לידוע לו וכנראה שגם הרבה מעבר לידוע למדע ובכלל והוא כתב: "כמו שכול רופא מתחיל יודע, שמרתון הוא מסוכן מאד לבריאות... הדופק היסטרי, רצועות הברך עלולות להיקרע והסחוס בעמוד השדרה נשחק". (ציטוט חבל"ז)
אימא'לה! אם לא הייתי רץ- הייתי נבהל.

העיתונאי לא הסתפק בכך וסיכם בתובנה המדהימה: "לשבת באוטו, לעשן קופסת מרלבורו ולאכול סנדויץ עם המון כולסטרול בפנים זה בערך פי 1000 בריא יותר מהריצה המטופשת הזאת" (ציטוט, לא נגענו).
מאד מרשים מר לפיד. גם לעיתונאי מותר לכעוס, להעיר, לבקר ולשאול שאלות. קשה לך עם חסימת כבישים ביום עבודה? השאלה אם צריך, כן או לא, לקיים אירועי ריצה בשבת היא שאלה עניינית. האם מרתון תל אביב, שהוא כנראה אירוע הריצה ההמוני בישראל, יכול להתקיים בשבת, זו שאלה מעיינת ואפשר לדון בה. לא זכור לי שיצא קצף רב על חסימת כבישי הכינרת בימי חמישי של מרתון טבריה או על חסימת רחובות ארוכים בירושלים במרתון שלה. האם נכתב דבר מה על חסימת רחובות ארוכים בלילה הלבן של תל אביב או במרוץ הלילה של נייקי המתקיים באבן גבירול ושד' רוקח? כנראה שלא וטוב שלא. בעיני שלי- תבורך העיר העוצרת תנועה ברחובותיה לטובת ארועי ספורט המוניים.

אז מה, על מה יצא קצפך מר לפיד? האם אתה מקנא? אתה רוצה גם? מי עוצר בעדך? עצלות? בעיות בריאות? אולי זה סודה של הריצה? אולי מאיימת עליך הפשטות שלה? אולי מציק לך שלא צריך כאן חבר חכם ועשיר כמו שלמה ינאי, מספר 2 ברשימתך לכנסת, שאמר לגלובוס: ""אני חושב שיש לי כל מה שאני צריך". שניכם יכולים לצאת, למשל, לסקי אי שם ובטוח שלא ייחסם בשל כך שום כביש בתל אביב.

יאיר לפיד כתב את דברי הבלע לפני זמן רב. ככל הנראה גם התנצל עליהם וחזר בו. לא בטוח שזה מספיק. מה יקרה אם אחרי הבחירות יישב לפיד על כסא שר החינוך? מה יעשה עם תקציבי הספורט? האם הספורט העממי ייכנס לתקופת ייבוש? הקפאה? האם יוביל חקיקה האוסרת חסימת כבישים באירועי ספורט המוני? מסופקני. האם לפיד ייתחס לנושאים שיעלו על שולחנו בשטחיות מתלהמת כפי שעשה אז? איני יודע. האם אפשר לצפות כי כשר האחראי על תקצבי החינוך יתייעץ עם אנשי מקצוע וימנע מפיזור קשקושים לכל עבר? נקווה שכן.
בתקווה שהלפיד ייתן יותר אור.

 

מקורות:
יאיר לפיד/ חברוה של אידיוטים, פורסם בידיעות אחרונות ב 2005. חפשו בגוגול חדשות, לקרוא ולא להאמין.
טלי ציפורי, גלובוס, כמה הרוויח שלמה ינאי בחמש שנות כהונתו כמנכ"ל טבע 09/01/12


 

  • מרתון תל אביב

    צילום: בית ספר גליץ לצילום

סגור