יהושוע רץ מרתון, פרק ג': רמונט בחנות הבגדים

| שתף |

"אתה רואה את זה?" שאל עובד החנות, "ברגל ימין יש לך קריסה פנימית מספיק גדולה שתזדקק לנעל עם תמיכה". יהושוע התקשה לקבל את ה"אבחנה על קריסה" אך העובד הציג לו דגם של נעל הפרוסה לשכבות והדגים בפניו כיצד הנעל מאזנת את כף הרגל.

תאריך: 09/01/11, מאת: צבי צוויץ קרן

בשעת ערב מוקדמת נרדם יהושוע, גופו עייף ממרוץ חמשת הק"מ הראשון בחייו.
"איך ישנת?" שאלה תירצה.
"שינה כזאת לא היתה לי מזמן", ענה הרץ והוסיף: "ישנתי כמו מת, הרגה אותי הריצה הזאת, אבל היה מדהים".
"תראה איזה שילוב יפה", החוותה תירצה לעבר מכנס שחור וחולצה צבעונית. "שיחקו אותה מרתון ת"א האלה, חולצה חבל על הזמן והשילוב עם המכנס השחור החדש הזה- פשוט מקסים ביחד".
"אני חושב שקוראים לזה חולצה מנדפת", הוסיף יהושוע נופך משלו לדיון המרתק באופנת הספורט.
"עכשיו אתה צריך נעליים" אמרה תירצה, "אלה, כבר לא שוות כלום", אמרה בהצביעה על נעלי הספורט המהוהים, "אני אתייעץ עם פרץ סמולקין בנושא".
"או קיי, אמר יהושוע שכבר גילה כי כדאי, לפעמים, לשמוע בקולו של מורה הספורט הנערץ.

"נו, אז איך היה לו במרוץ?" הרעים פרץ במזכירות בית הספר. תירצה קמה ממקומה וכיוונה לצאת עם מורה הספורט החוצה לברר איתו את כל מה שהיה בדעתה לברר, אך ראשו השחור של ש. ששון כבר נראה בפתח חדר המנהל ואחריו הופיעה החליפה השחורה והחולצה הלבנה.
"מי כבר השתתף במרוץ?" שאל המנהל הכול יכול של התיכון העירוני א' ברמת השרון, ד"ר ש. ששון.
תירצה מיהרה לענות וקיוותה כי המנהל ישוב למשרדו והם יוכלו להמשיך החוצה אך המנהל כבר גילה עניין בתחרות בפרט ובריצה בכלל ואף גילה להם כי בעלה של ביתו עוסק גם הוא בריצה והשתתף לאחרונה במרתון העיר ניו-יורק, מקום מגורי בִיתו של המנהל.

"הוא חייב נעליים טובות", אמר פרץ לתירצה תוך ליטוף שפמו המרשים בעוד המנהל מהנהן בסמכותיות.
"הכי טוב זה לגשת לחנות ספורט רצינית ולערוך התאמה של כף הרגל. הם ימליצו לו על נעל עם תמיכה, או בלי, הכול לפי מבנה הרגליים שלו. הוא חייב לרוץ עם מנעל מתאים לריצה", סיכם מורה הספורט הוותיק שתמיד נראה גדול ומרשים ליד תלמידים אך מגושם ליד המנהל או במזכירות, כאילו הכדור והמשרוקית שכה מסייעים במגרשים ובאולם כבדים כמשקולות בהתמודדות עם ההנהלה והבירוקרטיה הבית ספרית. פרץ גם לא שכח לרגע, איך פעם אחת, מתוך רשעות או פוליטיקה, שורבב שמו לרשימת מפוטרים פוטנציאלית ופרץ לא היה בטוח אם המנהל הוציא אותו מהרשימה או אולי, הכניסו לשם בכוונה תחילה. כך או אחרת, נזהר מורה הספורט מהמנהל החזק.

"איך היה במירוץ?" שאל צורי כשהוציאו מדפים מחנות בגדים במסגרת "רמונט כללי" לעסק הוותיק.
"היה קשה אבל מדהים", ענה יהושוע והוסיף: "חוויה יוצאת מן הכלל ונתנו גם חולצה מנדפת סוף הדרך".
מספר ימים לקח לצורי וליהושוע לערוך את הרמונט בחנות הבגדים "אופנת חן". בעלת החנות, אורנה חן, היתה שבעת רצון וביום האחרון הכניסה לחנות נשים גבוהות עשויות מפלסטיק, שהיא קראה להן מניקן אך צורי העיר "שהן בנויות בכלל לא רע", והעמיסה עליהן מיני בגדים.
"תיראו איך הכול מסתדר יפה ומואר", הודתה בעלת הבית לצורי בזמן שיהושוע העמיס את הרכב והוסיפה "אולי תיקחו משהו לנשים שלכם? תראו איזו סחורה קיבלתי היום, פשוט חבל לפספס את זה".

ביום ו' ערכו עובדי א"א צבעים פרויקט קטן כשמדדו ותמחרו סיוד בית משותף "קומפלט" וצביעה של מספר דלתות באותו בניין וצורי אף שיקלל כי "מינימום שתי משפחות, יבקשו איזה שיפוץ או צבע על הדרך". בצהרים נסעו לחפש ולמצוא את חנות הספורט הנחשבת. כששמע יהושוע את שתי שיטות האבחון הצטער על שלא בא בהופעה ספורטיבית אך בסופו של דבר, עלה על המשטח שהציג מייד סוג של שיקוף של כפות רגליו.
"אתה רואה את זה?" שאל עובד החנות, "ברגל ימין יש לך קריסה פנימית מספיק גדולה שתזדקק לנעל עם תמיכה". יהושוע התקשה לקבל את ה"אבחנה על קריסה" אך העובד הציג לו דגם של נעל הפרוסה לשכבות והדגים בפניו כיצד הנעל מאזנת את כף הרגל.

לאחר שמדד והתאים זוג נעלי ריצה מחֶברה עליה לא שמע מעולם ושָמע מצורי את השאלה "אתה בטוח שלא עובדים עליך עם השמות האלה?" עלה עם הנעלים החדשות על המסילה וניסה לרוץ, אך יותר משהתרכז בתחושות ברגליו, הפריעו לו מכנסי העבודה הכחולים שלבש ולא ממש סייעו לבחינת הנעליים החדשות.
מחנות הריצה עברו לחנות הבגדים אותה כבר הכירו השניים. לאחר שאספו את תירצה מהבית ואת אשתו של צורי מקניון סמוך, נסעה הרביעייה לביקור חגיגי ב"אופנת חן". את קבלת הפנים של אורנה לא נישכח זמן רב, גם לא את שני הצעיפים מכותנה קשמירית שקנתה תירצה "במחיר יוצא מן הכלל למוצר כזה", כהגדרתה של בעלת החנות וגם נתן מעט פרספקטיבה על מחיר הנעליים.
בשבת ערך יהושוע ריצה של 5 ק"מ ואחרי מספר צעדים שכח כי לרגליו נעליים חדשות ורץ בפשטות ובקלות כשהוא נהנה מהופעה משודרגת ומזג אוויר מצוין.
 

בפרק הבא - ילווה פרץ את יהושוע בריצה בפארק והוא יתוודע לראשונה למרוצי ה-10 ק"מ.
 

סגור