מרתון אתונה – לגלות את החוויה!

| שתף |

ספידי שגב "הוקפץ" למרתון אתונה, והוא חזר עם הרבה חוויות כדי לספר לנו...

הכל התחיל בהודעת סמס ששלח אליי חברי סיוון הבעלים של אתר greece-islands.co.il, " אתה פנוי לרוץ את אתונה ב-תשיעי לנובמבר? ", הכוונה היתה למרתון של אתונה. כמובן שהתשובה המיידית שלי היתה "כן!!!". אך לאחר בירור קצר עם הרגליים שלי הבנתי שאוכל לרוץ את המרתון רק בשביל הכיף בלבד וגם אז יהיו לכך השלכות על המרוצים הבאים שלי בהמשך העונה. רגליי עייפות מאד מהמרוצים האחרונים שבהם השתתפתי ולכן ההשתתפות כעת במרתון אתונה הנחשב למרוץ לא קל יביא אותי למרוץ אייל, עמק המעיינות ומרתון טבריה באפיסת כוחות וסיכוי רב להפצע.

האופציות שנותרו אם כן היו מקצה ה-5 או ה-10 ק"מ. אז אולי למרוץ אייל אגיע עייף אך אספיק להתאושש לעמק המעיינות ולצבור נפחים עד טבריה. לשמחתי סיוון קיבל זאת בהבנה וכעת כל מה שנותר לי זה לעלות על הטיסה ולנחות בעיר המתהדרת בהפקתו של המרתון הראשון בעולם, המושך אליו עשרות אלפי רצים מכל רחבי העולם מדי שנה. למרות שאינו נכלל בין המרתונים המהירים בעולם עדיין שמור לו מקום של כבוד בפנתיאון. מרתון חובה לכל מרתוניסט מושבע המעוניין להתחקות אחר השליח האתונאי פידיפידס משנת 490 לפנה"ס. פידיפידס רץ ממרתון ואתונה בכדי לבשר על נצחון היווני על הפולש הפרסי ומיד אח"כ התמוטט ומת. הדרך שעשה פידיפידס שימשה בסיס למסלול המרתון הראשון שהתקיים באולימפיאדת אתונה ב 1896.

עבור היוונים מרתון אתונה נחשב כמקור לגאווה והם מקבלים בסבר פנים יפות ועם הרבה הערכה את כל מי שבא להשתתף. מה שעוד יותר הרשים אותי זה שהמארגנים דואגים לחסום את כבישי העיר עד שאחרון הרצים עובר את קו הסיום באצטדיון Panathinaiko, מבנה מרהיב עשוי משיש, שנבנה על השרידים של אצטדיון מתקופת יוון העתיקה ושימש את הספורטאים באולימפיאדה הראשונה באתונה.המרוץ אורגן בצורה מופתית עם אוירה בניחוח ים תיכוני והמון נשמה. בניגוד לתחרויות ססגוניות אחרות צעקניות במקצת, מרתון אתונה צנוע ועצם העובדה שמתהדר בתואר המרתון האותנטי מקנה לו את כל ההילה שצריך.

מקצה ה 10 ק"מ בו השתתפתי היה רחוק מלהיות פקניק. לא רק שמשך אליו את בכירי הרצים ביוון וכן רצים ממדינות אחרות, הטופוגרפיה הזכירה את מרוץ ירושלים. המזל שלנו שהגשם ששטף את העיר בימים של לפני התחרות הפסיק בדיוק בזמן על מנת לתת לנו מזג אויר אידיאלי כמעט למעט קצת רוח. התמקמתי בבלוק מספר אחד ביחד עם כל הרצים המהירים וחיכיתי לזינוק. הכרוז לא הפסיק לדבר במהירות עד שלפתע בלי התראה מוקדמת יריית פתיחה - בום!!! השתהיתי לרגע או שתיים ואז פילסתי את דרכי קדימה עד שהתמקמתי במקום שאפשר לי לעבוד בקצב שלי. בניגוד למרוצים בארץ, לא הכרתי אף אחד ולא היה לי עם מי לעבוד או יכולת להעריך את הקצב שלי ביחס לרצים בעלי יכולת דומה לשלי. יש לכך משמעות בתחרות. זכרתי שלמרות ההתלהבות עליי לשמור את הרגליים למרוץ אייל בעוד פחות משבוע. בירידות עמדתי בפיתוי לא לפתוח מבערים ולברוח קדימה או לא לנסות לתת ספרינט סיום כמו באולטרה ירקון מזרח.

ברגע שהרגשתי לקראת הסוף שמקומי אינו נמצא בעמדת איום שמרתי את הקצב עד הכניסה לאיצטדיון. הזמן שלי הסופי היה איטי מעט ממה שאני יכול, אך בהתאם לנסיבות לעיל זה הספיק לי לסיים שני בקטגורית גיל (מתוך 800 איש) ו-22 כללי (מתוך 7400 איש לפחות). כאמור הסיום של המרוץ היה בתוך האצטדיון לקול תשואות הקהל שישב בטריבונות, בהחלט מעמד מרגש.שלא כמתוכנן, נשארתי מעט באיצטדיון במטרה לצלם את המבנה המרשים כשלפתע הודיע הכרוז שהרץ המוביל הקנייתי Felix Kandie עתיד להכנס לזירה ולשבור שיא מסלול. הקהל הריע בזמן שפליקס חצה את קו הסיום בקלילות בזמן מדהים של 2:10:37 שעות. השיא הקודם נקבע בשנת 2004 במהלך משחקים האולימפיים באתונה ושייך ל Stefano Baldini מאיטליה בזמן של 2:10:55 שעות.
די במבט חטוף בגרף המסלול בכדי להבין עד כמה קשה מרתון אתונה בהשוואה למסלולים מהירים שטוחים. עדיין בכדי לסיים בזמן של פליקס קנדי צריך להיות מכונה על-אנושית. בקרב הנשים תוצאת המנצחת היתה 2:41:06 שע' של הרצה Maiyo Naomi Jepkogei שזה בהחלט תוצאה מרשימה לכשעצמה.

פירוט התוצאות הרשמיות ניתן לראות דרך הלינק הבא.
http://www.athensauthenticmarathon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=114&Itemid=137&lang=en

אגב, בין כל משתתפי המרתון, המונים כ-10497 רצים היו גם מעל 15 ישראלים אמיצים שעברו את המרחק בהצלחה. משיחה שהיתה לי עם כמה מהם שמעתי רק חוויות טובות. נשאר לי רק לקנא ולקוות ששנה הבאה אשים את מרתון אתונה על מפת התחרויות שלי. אז אולי למרתון אתונה אין את היוקרה והביקוש של המרתונים המהירים בעולם כמו ברלין, שיקגו ואחרים, אבל עדיין, יש למרתון אתונה את ההילה והגאווה מעצם היותו המרתון האותנטי שממנו צמח כל הענף ועצם ההשתתפות בו היא חוויה מומלצת.לפני סיום, ברצוני לתת מילת תודה לחברת, A.R.D היוונית, שביחד עם חברת אתר "איי יוון הישראלי" מקבוצת israel-greece.com תמכו בנסיעה שלי למרוץ:I would like to take the opportunity to kindly thank A.R.D from Greece for supporting my visit in Athens and facilitating with my traveling arrangements in the best and most enjoyable way. A.R.D.
A.R.D (Auto Rapid Deluxe) provides high quality transportation services in Athens and throughout Greece.
Next time when plan you trip to Greece be sure to arrange reservation with A.R.D at www.findtaxi.gr

להתראות במרוצים הבאים.
שלכם ספידי שגב
 

  • Athens Marathon. The Authentic

סגור