סיכום אולטרה ירקון מזרח בזוית אחרת

| שתף |

שגב אפלבאום השלים את מרוץ אולטרה ירקון מזרח במקצה 25 ק"מ. הוא נפל וקם ואפילו סיים על הפודיום

בניגוד למרוצי פארק הירקון המתקיימים על אספלט לכיוון נמל ת"א, המסלול של מרוץ אולטרה ירקון מזרח, מציע נוף יותר פראי בתוואי שטח משתנה עם מעט שיפועים. המסלול נע לאורך שביל ישראל לאורך הירקון המזרחי עם צמחית במבוק סבוכה וצפופה, עצי אקליפטוס ולא מעט שינויי כיוון. בהחלט שינוי מרענן למי שרגיל ל'תפור' קילומטרים בשבתות לאורך הציר המערבי של הפארק.

כהכנה לקראת מרוץ סובב עמק המתקיים לקראת סוף החודש, בחרתי להשתתף במקצה ה-25 ק"מ שהכי התאים לי מבחינת היכולת ותוכנית האימונים בדרך הארוכה למרתון טבריה. לפני שנה השתתפתי לראשונה במקצה זה בזמן שהחלמתי מניתוח קילה שעברתי חודש וחצי לפני. הייתי חלש ורחוק משיא הכושר אך עדיין סיימתי חמישי כללי בזמן של 1:49 ש'. השנה קיוויתי להצליח יותר למרות עומס הרב של התחרויות שהיו לי במהלך העונה.

הוזנקנו ממש לפני הזריחה. החושך הקשה מעט על ההתמודדות עם תווי השטח המשתנים מחול רך לכורכר מהודק, קרקע לא שטוחה או אבנים. צריך להיות מוכן לכל שינוי בתווי ולאפשר לרגליים לספוג כל מהמורה. לכן חשוב שהרגליים יהיו יותר גמישות ופחות נוקשות. כמו כן יש להרים ברכיים ולשמור על יציבות הגוף לאורך כל הדרך.
המסלול היה בחלקו רחב מספיק לאפשר למספר רצים לרוץ במקביל ובמקרים מסויימים צר עד כדי מעבר לרץ אחד או מעט יותר. לעיתים השיחים הסבוכים גלשו לתוך המסלול ותרמו מעט לתחושה של ג'ונגל בזמן שאנו פילסנו את דרכנו בין הפיתולים.

בנקודת האמצע של התחרות הרצים בצעו סיבוב פרסה וחזרו באותה דרך. למרות שכל המקצים השתלבו על אותו מסלול בהלוך ובחזור לא היתה בעיה של התקלות בין רצים ולמרבה ההפתעה הכל זרם בצורה מוצלחת. גם השילוט היה ברור לאורך כל המסלול ולא השאיר מקום לאי ודאות או טעות מצד הרצים.

המרוץ שלי היה רחוק מלהיות מושלם למרות שטקטית פעלתי נכון. הקצב שקבעתי לעצמי אפשר לי לשמור על המקום השני לאורך כל הדרך אם כי בקושי רב ובמאמץ. עמדתי בפיתוי שלא לפתוח חזק מדיי ולהצמד לאיילון ברכפלד המוביל שגם ניצח את המרוץ בפער מרשים. ברגע שהבנתי שלא אוכל להתקרב אליו עבדתי בקצב שלי ולנסות לשמור על המקום השני. לצערי, פעמיים החלקתי על הקרקע במהלך התחרות. פעם אחת, כשביצעתי את סיבוב הפרסה באמצע המרוץ, שם ניסיתי בכל כוחי לקום ולפצות על הפער שהלך וגדל. בפעם השניה, לא ברור לי איך החלקתי בזמן שעברתי את אחת השלוליות בדרך חזרה. שוב השתטחתי על הקרקע למשך כמה שניות והשקעתי מאמץ לקום ולהמשיך. בפעם הזו כבר הרגשתי כיצד איבדתי את המומנטום ולקח לי זמן לאגד את כל הכוחות ולחזור לקצב שלי. ההשתהות שלי אפשרה לאריאל רוזנפלד, אחד מרצי האולטרה המוכשרים ביותר בארץ, לסגור את הפער לקראת סיום התחרות. אריאל עודד אותי לשמור על מקומי עד הסוף ולא לוותר. בשארית כוחותיי "העברתי הילוך" נוסף ופרצתי בספרינט בכמה מאות מטרים האחרונים שנותרו. מדהים לעיתים כיצד סיטואציות כאלו מצליחות לסחוט ממך את המיטב, כשלכאורה אתה מותש ברגעים הכי קריטיים של התחרות.

בעוד שבועיים יתקיים מרוץ סובב עמק. הנחשב ליותר הררי ויותר תובעני מאולטרה ירקון מזרח. עבורי, עבור אריאל ועוד רבים וטובים, מרוץ אולטרה ירקון מזרח היה בהחלט ההכנה מתאימה לקראת האתגר של סובב עמק.

ברצוני לברך את איילון המנצח, שהכתיב קצב מדהים ובלתי ניתן לגישור ואריאל שסייע לי לסיים את המרוץ במקום השני והפגין רוח ספורטיבית ראויה לשבח.
כמוכן, ברכות לכל הזוכות והזוכים בכל המקצים ותודה ענקית למארגנים.

מה נותר להגיד...עיתוי מושלם לחגיגה ממש עם כניסת חג הסוכות. אז שיהיה לכולנו חג שמח ומהנה!


 

  • שגב אפלבאום

    צילום: ערן ירדני

סגור