איזה מרתון מטריף את הבריטים, האוסטרלים והקנדים?

| שתף |

כנראה שדווקא במשחקים הפראלימפיים לנכים נראה את מרוץ המרתון הצמוד והמרתק של שנת 2012. כך מבשרים הרוכבים המובילים בעולם ש"הפציצו" תוצאות בלונדון ובוסטון

תאריך: 26/04/12, מאת: דני בורשבסקי

בעוד שעונת המרתונים באירופה מטריפה במיוחד את האתיופים והקנייתים, כמו גם את שאר חובבי מרוצי הכביש, יש מספר מדינות גדולות מאוד שבהן מייחסים חשיבות לא פחות גדולה למרתוניסטים אחרים – אלה שעובדים קשה עם החלק העליון של הגוף, רואים את המסלול מגובה יותר נמוך, אבל מסיימים את 42.2 הקילומטרים הרבה יותר מהר. אחרי מה שקרה במרתונים האחרונים בלונדון ובבוסטון, אפשר לקבוע בוודאות שהמרתוניסטים הבכירים של בריטניה, אוסטרליה וקנדה הם ספורטאים נכים, שבמקרה גרים במדינות עם תרבות גבוהה של ספורט נכים, ושבהן יודעים לתת לספורטאים האלה את הכבוד המגיע להם. 

בהיעדרה של פולה רדקליף ממרתון לונדון האחרון, הגיבור הגדול של הבריטים היה דייויד וויר, שזכה במרוץ היוקרתי הזה בפעם השישית. למעשה, הוא השווה את שיאה של אחת הספורטאיות הפראלימפיות הגדולות בכל הזמנים, טאני גריי-תומפסון, שבנוסף להישגים האדירים שלה בלונדון זכתה גם ב-11 מדליות זהב במשחקים הפראלימפיים. וויר לא הגיע משום מקום. הרוכב המקועקע, שכבר הספיק לזכות בתואר אצולה בממלכה המאוחדת, פרץ לתודעה של הבריטים עם זכייתו הראשונה במרתון לונדון לפני 10 שנים. במשך הזמן הוא הפך את מרתון לונדון ל"בייבי" שלו, אבל בזירה הבינלאומית הוא הצטיין בעיקר במרוצים על מסלול האתלטיקה, לכל המרחקים. עכשיו, בנוסף לספורטאי ענק בכל קנה מידה, בבריטניה בונים עליו כאחת התקוות הגדולות של מארחת המשחקים הפראלימפיים שיתקיימו בספטמבר. חשוב לציין כי הציפייה היא שגם המשחקים לנכים יהפכו לאירוע אדיר בלונדון, משהו שיזכיר את מה שקרה בסידני 2000, רק בזכות ההתעניינות הגדולה של הקהל האוסטרלי, שמילא את היציעים כמעט בכל תחרות.

דווקא מרוץ המרתון לאופני יד הוא אחד המקצועות המרתקים בתחרויות האתלטיקה של המשחקים הפראלימפיים. הוא מאוד שונה מריצת המרתון הרגילה, ומזכיר יותר מרוץ אופניים מישורי לקטע אחד בלבד. בדרך כלל, במרוצים מהסוג הזה מגיעים די הרבה רוכבים במצב דומה לאזור קו הסיום, והמנצח הוא הספרינטר והטקטיקן הטוב ביותר במאות המטרים האחרונים. העובדה הזאת רק מבליטה עוד יותר את הישגו המדהים של דייויד וויר, שלפחות על המסלול בלונדון הוא מצליח לשלוט בענף שכמעט בלתי אפשרי לשלוט בו. מרתון לונדון האחרון היה טקטי יחסית, ו-וויר סיים אותו בזמן של 1:32:23 שעה.

שיא העולם במרתון אופני יד שייך לקורט פירנלי האוסטרלי, מי שנחשב למתחרה הגדול ביותר של וויר. עם זאת, במרתון בוסטון האחרון אליו פירנלי הגיע כפייבוריט, הוא הפסיד במפתיע לג'ושוע קסידי הקנדי, שעצר את השעונים בזמן של 1:18:25 שעה וקבע זמן טוב יותר משיאו של פירנלי, אלא שזה לא הוכר כשיא עולם בשל המסלול הלא תקני בבוסטון. מה שכן, המרוץ הזה קבע שלוויר ופירנלי יהיה עוד מתחרה רציני בלונדון 2012. פירנלי, מרתוניסט אופני היד הטוב בעולם, ניצח ארבע פעמים בניו יורק וארבע פעמים בשיקגו, אבל בלונדון הוא ניצח רק פעם אחת ולדבריו הוא לא ממש מסתדר עם אופיו של המסלול, מה שמשרת מצוין במקרה הזה את וויר, שהוא תושב מטרופולין לונדון. חשוב לציין שגם במקרה של גשם במרתון אופני היד במשחקים הפראלימפיים, מה שנשמע הגיוני כשמתייחסים לחודש ספטמבר, וויר נהנה מיתרון משמעותי במיוחד היות והוא נחשב לרוכב מצוין בתנאים קשים, כי זה כמעט בלתי אפשרי להתחרות באופני יד כשהכביש רטוב.

דבר אחד בטוח והוא שהשנה, בדומה למה שקורה במרתון הרגיל, איכות האתלטים של מרתון אופני היד היא הגבוהה ביותר אי פעם וגם דייויד וויר מאמין שבגיל 32 הוא נמצא במצב הטוב ביותר שלו. אחרי הזכייה בלונדון הוא אמר: "אני מרגיש שאני בכושר מצוין, הצלחתי להעביר חורף בלי שום פציעות כתפיים ויחס החוזק שלי לעומת המשקל הוא הטוב ביותר אי פעם". מבחינתם של הבריטים, מרתון הנשים במשחקים האולימפיים בלונדון יעורר עניין עצום בגלל פולה רדקליף. המרתון לגברים, שיתקיים ביום הנעילה של המשחקים, ישמש עבור המארחים רק כחימום לקראת "הדבר האמיתי" מבחינתם - קרב אופני היד בין וויר, פירנלי וקסידי ברחובות לונדון בספטמבר, בדיוק על המסלול בו וויר חגג לפני מספר ימים את התואר השישי שלו, ועם עשרות אלפי צופים נלהבים שלא יפסיקו לעודד בכל פינה במסלול. כשנסיים את שנת 2012 ונבחר את המרתונים הטובים ביותר, אפשר כנראה לקבוע כבר מעכשיו שמרתון אופני היד של לונדון 2012 חייב להיות ברשימה.

לגבי התחרות, לדייויד וויר בהחלט יש סיכוי טוב אבל צריך לזכור שכל האתלטים שהוזכרו כאן הם אנשים חזקים מאוד מנטלית, שעברו כל כך הרבה בחיים ושום מרוץ לא מפחיד אותם. קורט פירנלי שנולד ללא החלק התחתון של עמוד השדרה, עוסק פרט לאימונים מפרכים בטיפוס על הרים, הוא אפילו גייס כספים לצדקה בטיפוס מדרגות (יותר מ-1,500) ותועד כשהוא מבצע מהתחלה ועד הסוף טראק קשה במיוחד בפפואה שבאוקיאנוס השקט. ג'ושוע קסידי הוא רוכב בעל יכולות מדהימות שנחשב לדבר הגדול הבא ו-וויר הוא המארח של כולם, שיצטרך להיזהר מאוד מביטחון מופרז מול שני רוכבים ברמה כל כך גבוהה. מה שבטוח – יהיה מרתק, ויהיה מטורף.

 

קורט פירנלי וג'וש קסידי מתאמנים יחד בעליות

 


קורט פירנלי מטפס על הרים בטראק

 


 

  • דיוויד וויר

    Victor Sailer / photorun.net

סגור