איימרו עלמיה ולונה קורלימה אלופי ישראל ב-10,000 מ'

| שתף |

טילאהון בזאב האתיופי קבע שיא בינלאומי חדש. קורלימה הוכתרה לראשונה בחייה לאלופת ישראל ונכנסה ישירות למקום החמישי בכל הזמנים. ילנה דולינין בת ה-38 כבשה את המקום השישי בכל הזמנים

תאריך: 22/04/16, מאת: SPORTWEB

אליפות ישראל הפכה בשנים האחרונות לתחרות שהמטרה המוצהרת בה הנה קביעת קריטריון או שבירת השיא הישראלי. כשהמטרה לא מושגת, האכזבה על פניו של אלוף ישראל מובעת אלפי מונים על פני השגת התואר שלפתע נראה שלא מכפר על דבר.

קריטריון אולימפי, ירידה מ-28 דק' הייתה המטרה של שלושה רצים באליפות ישראל ב-10,000 מ' שנערכה הערב באצטדיון האתלטיקה בהדר יוסף. שלושת רצי הפועל אורן השרון – איימרו עלמיה, גירמה אמרה ודמקה טשאלה – היו דרוכים מאוד, אבל כבר מהתחלה קצב הקריטריון נראה גדול עליהם. גם שני מכתיבי הקצב – טילאהון בזאב האתיופי וקלאופאס קיפרוטיץ' אנגטיץ' הקנייתי – לא היו תחילה בקצב, אבל אצלם הסיום היה מעודד. אמרה פתח טוב משני חבריו. הוא אמנם פיגר אחרי קצב הקריטריון, אבל הוביל במאבק על התואר הלאומי. לפרקים הוא הקדים את סגנו מהשנה שעברה, עלמיה, בכחצי הקפה. אלא שלעלמיה נותר לקראת הסיום הרבה יותר כוח. הוא צמצם את הפער ואף עקף את חברו לאימונים. סיומת מצוינת של מכתיבי הקצב הביאה אותם לחציית קו הגמר בתוצאות מהירות מהשיא הישראלי הבינלאומי (התוצאה הטובה שהושגה אי פעם על אדמת ישראל). בזאב ניצח ב-27:53.16 ד' – תוצאה המהווה שיפור של 5.89 שנ' לשיא הקודם שנקבע ע"י ג'ייקוב צ'סארי הקנייתי לפני 4 שנים. גם אנגטיץ' שסיים שני בתוצאה 27:53.30 דק', קבע כמובן תוצאה טובה מהשיא הבינלאומי שנותץ, אלא ששמו לא יתנוסס על טבלאות השיאים.

עלמיה חצה ראשון את קו הגמר בין הישראלים בתוצאה 28:48.21 דק' והשיב לעצמו את התואר בריצה זו אחרי שנת הפסקה. אמרה שהיה האלוף המכהן סיים שני בין הישראלים ב-28:59.96 דק' וטשאלה שלישי ב-29:11.57 דק'. בין משפרי השיאים הבולטים בין הגברים ניתן למנות את ימהרן יוסף מעמותת הצבי שקבע 30:39.82 דק' ושיפר את שיאו ב-6.99 שנ', גשאו איילה מהסמטה דרום ת"א שסיים ב-30:43.16 דק' ושיפר את שיאו ב-29.70 שנ' ודניאל מולושט, אף הוא מהסמטה, ששיפר את שיאו ב-27.82 שנ' כשקבע 30:51.09 דק'.

מקצה הנשים היה מרתק יותר מזה של הגברים. לונה קורלימה ממכבי ת"א הובילה לכל אורך הריצה. היא פתחה בקצב מהיר שהיה עשוי להוביל אותה לריצה מהירה אפילו מ-34 דק', אולם נשימותיה של אגר מקונן בלאו האתיופית בעורפה גרמו לה להגביר את הקצב ו"להיפתר" מיריבתה. ריצת הבדד של המרתוניסטית האולימפית לא סייעה לה במיוחד והקצב הואט במקצת. יתר על כן, בלאו הצליחה להדביק את הפער בהמשך, אבל לא מספיק כדי לסכן את קורלימה שחצתה ראשונה את קו הגמר ב-35:01.33 דק' ושיפרה את שיאה האישי ב-11.66 שנ'. לראשונה מאז דרכה רגלה על מסלולי האתלטיקה בישראל, הוכתרה הערב לונה צ'מטאי קורלימה לאלופת ישראל כאזרחית ישראלית ונכנסה ישירות למקום החמישי בהיסטוריה. האתלטית שמחזקת את מכבי כיוונים ב"ש חצתה שנייה את קו הגמר ב-35:06.72 דק'.

למרות שסיימה שלישית בדירוג הכללי ושנייה בין הישראליות, מי שראויה אולי להערכה הגדולה מכולן היא ילנה דולינין מאיילות. הרצה בת ה-38 מאיילות גדלה אמנם על המסלול, אבל בריצות בינוניות. מאז חזרה לרוץ, כמות ריצות המסלול שלה לא נחשבת לכזו שמעניקה ניסיון רב. למרות הכל דולינין נראתה קלילה על המסלול והיא "שרפה" אותו ב-35:21.94 דק', קבעה שיא יסוד ונכנסה ישירות למקום השישי בכל הזמנים. נועה חייט בת ה-19 שסיימה בשנה שעברה במקום השני, נאלצה "להסתפק" השנה "רק" בארד עם 36:49.60 דק' המהווים שיפור של 35.43 שנ' לשיאה ומכניסים אותה ישירות למקום ה-14 בכל הזמנים.
 

  • איימרו ולונה

    צילום: טיבור יגר

  • מכתיבי הקצב

    צילום: טיבור יגר

סגור