אלברטו קונטאדור במכון וינגייט - סיכום

| שתף |

ביום שישי האחרון זכה מכון וינגייט לארח כמה מהרוכבים המוערכים בעולם בעבר ובהווה. שני אלופי טור דה פראנס, מנצחי שלבים בתחרויות הגדולות כמו הג'ירו והוואלטה הספרדי, חברי קבוצת האופניים המקצוענית SAXO BANK השתתפו וקהל גדול שחזה בפלא מתרחש מול עיניו. ואת השם אלברטו קונטאדור, כבר הזכרנו??

תאריך: 11/12/11, מאת: נווה כהן

לא כל יום, האמת שלא כל עשור זוכים לראות כזו קבוצה איכותית וחזקה של רוכבים מהדובדבן של הקצפת בעולם הרכיבה - מגיעה לישראל. עשרות דיווחים וכתבות ראינו בשבועיים האחרונים אודות אותם אנשים- וכל זה לא בכדי. קבוצת SAXO BANK הבינלאומית הגיע למחנה אימונים וגיבושון בארץ הקודש והסיבה לביקור המפתיע היא הרוכב הישראלי החדש בשורותיה. רן מרגליות (23) הוא הרוכב הישראלי הראשון בהיסטוריה שנכנס לקבוצת רכיבת ברמות הטור. ידו של רן, או יותר נכון רגלו עוד נטויה! במאמר מוסגר נזכיר, שבעבר כבר זכינו לייצוג בטור דה פארנס לנשים- היתה זו שני בלוך שעשתה היסטוריה ב-2002 וסיימה שלישית בקטגורית U25- החולצה הלבנה.

טרם ההשתלמות התקיים EXPO רחב עם מספר רב של דוכנים, כתבים והרבה אוהבי ספורט ואופניים בישראל. את הסשן המקצועי פתח מולי אפשטיין, הפיזיולוג הבכיר, בהרצאה מרתקת אודות הפיזיולוגיה של רוכב עלית. אפשטיין מסר נתונים מעניינים על הנדרש מרוכב עלית והמאפיינים הפיזולוגיים הייחודים שבלעדיהם- לא ניתן להגיע לרמות קצה אלה.

בהמשך, עלה להרצות התזונאי יאיר להב בנושא המגנזיום בספורט. כתוסף מזון פופולארי, רכש לעצמו המגנזיום מקום חיוני בחיי הספורטאים המקצוענים כתורם משמעותי במניעת התכווצויות שרירים. בשורה התחתונה, הבהיר להב, שאין ולו מחקר אחד המוכיח שמגנזיום עוזר להפחית עוויתות שריר ("התכווציות") בזמן או לאחר פעילות. Keep in mind...

קצת אחרי 12:00 בצהרי היום- הגיע החלק לו חיכו כולם. ביארן ריס, אלוף הטור דה פראנס 96' והקבוצה אותו מנהל- SAXO BANK נכנסו לאולם ההשתלמות. המנחה הזמין את ריס לעלות לבמה, כשברקע מחיאות כפיים רועשות והבזקי אור ממצלמות המנסות ללכוד בעדשתן את אלברטו קונטאדור שהתיישב בשורה במעלה האולם.
כבר במילים הראשונות ניתן היה לחוש את הכריזמה, השלווה והנחישות הבולטת של ביארן. "אחרי שלושים שנה כרוכב מקצועי ומאות אלפי קילומטרים על האופניים החלטתי שמספיק", פתח ריס את דבריו. "כשקיבלתי את ההצעה לנהל את הקבוצה בשנת 2000 - החלטתי לנסות זאת... מההתחלה היה לי חשוב שזו תהיה קבוצה אחרת, ואותה אנהל כמו חברה, כמו עסק."

באחת מרכיבותיו הרבות, הסיק ביארן שמה שחשוב הוא שלרוכב תהיה תשובה טובה לשאלה "למה? למה הוא רוכב?". דבר נוסף שמייחד את הקבוצה סיפר ריס, הם ארבעת הערכים עליה היא מבוססת ומהם היא צומחת מעלה: נאמנות. כבוד. מחוייבות. תקשורת. TEAM SPIRIT- הוא מושג אותו הדגיש בדבריו וחשף קצת מהתנהלות הקבוצה: "כיום בקבוצה ישנם 29 רוכבים חתומים ועוד 40 עובדים בתפקידים שונים מסביב. במשך העונה הספורטאים פזורים באימונים ותחרויות בכל העולם אך פעם בשנה אנו מאגדים את כולם יחד". בימים אלו, ריס ועמיתיו בוחנים את הקשיחות של הרוכבים, כושר המנהיגות והחוסן בתחומים בהם הם אינם מורגלים. דוגמא טובה לעניין- היא ששעות בודדות לפני שהגיעו לוינגייט קפצו כולם ממטוס בגובה 4 ק"מ לצניחה חופשית בחוף הבונים. השמיים בשבילם לא מהווים גבול ככל הנראה. "לכל רוכב צריכה להיות אחריות על עצמו ואז על הקבוצה. רוכב צריך לדעת לקבל החלטות בעצמו, ואנחנו מאפשרים להם לטעות", ריס הוסיף בהומור החד שלו "אבל רק פעם אחת...".

על ביקורו עם הקבוצה בישראל סיפר ריס כי כולם מאוד נהנים והחוויות אותם חווים, כולל המירוץ בירושלים והרכיבה המשותפת בגליל, מלהיבות במיוחד. אחריו עלה לדבר המנהל המקצועי של הקבוצה, בראדלי מאגי, מנצח שני קטעי טור בעצמו וסיפר על התפקיד שלו בקבוצה.

ואז הגיע הרגע- ממעלה השורות העליונות באולם ירדו אלברטו קונטאדור הספרדי לצד מרגליות מאגי וריס מנהל הקבוצה. הקהל קם על רגליו והריע ארוכות לספורטאי הענק בעודו בוחר את מקומו בשולחן הפאנל שעמד להתחיל. את דקת ההתארגנות על הבמה, ליוו רחשי התפעלות וזמזומי המצלמות באולם, שהופנו כולן לקונטאדור שהיה נראה רגיל לתשומת הלב- אך עם זאת צנוע וענב. הרוכב הספרדי, שבלשון המטה אינו 'שוחה בשפה האנגלית' השיב על השאלות בשפת האם ואותו תרגם אייטור אזפיאזו מנהל קבוצת גו פרו ישראל. קונטאדור נשאל לגבי החלטתו להשתתף גם בג'ירו וגם בטור דה פראנס באותה השנה והשיב שבאמת האמין שהוא יוכל לנצח את שניהם, אך שילוב המסלול הקשה וההכנה שלדבריו לא היתה מושלמת- מנעו ממנו את הניצחון בטור.
את סבב השאלות חתם דרור פאקץ' רוכב ההרים המוכר, כשביקש את חברי הפאנל לתת טיפ אחד שיוכל להוביל את ענף האופניים בישראל לרמות הפסגה העולמית. אחרי מבטים חטופים בין אנשי הפאנל, לקח ביארן ריס את המיקרופון והשיב בפשטות האופיינית לו: "עלו על האופניים- ותתחילו לרכוב חזק..."

 

  

 

 

 

 

 

 

 

נווה כהן, טריאתלט בכיר

סגור