אליפות אירופה בטריאתלון 2012 – אחרית דבר

| שתף |

בתחילת השבוע נחתמה אליפות אירופה בטריאתלון לשנת 2012. אלפי ספורטאי, חברי משלחות ואוהדי הספורט פקדו את אילת לכבוד האירוע חסר התקדים שהתקיים כאן בארץ. עד לשעה זו, רבים תופסים את הראש ושואלים: "זה באמת קרה כאן"? ובכן, הרשו לי להצטרף אליהם וננסה לענות.

תאריך: 26/04/12, מאת: נווה כהן

אז איך מסכמים? איך מסכמים תחרות בה השתתפו 2500 ספורטאים; תחרות שבה חאבייר גומז מנצח בסיום ריצה מרשים; אירוע בו מזנקים 6 מקצי עלית ברמה הגבוהה בעולם; אירוע בו אינספור קבוצות גיל מתחרות לצד מקצה נכים אחד שמרגש את כולם.

כל זה רבותיי, ועוד לא נגענו בזוית הישראלית. ויש לנו דור חדש ששם את ישראל על מפת הטריאתלון העולמית. שלושה ימים בהם רצנו מקו הסיום לקו ההזנקה הבאה שבכל רגע יש אקשן טירוף והנאה צרופה. תחרות בקנה מידה כזה מגיע אלינו פעם בדור או אפילו יותר. אז אם כך חייבת להישאל השאלה: למה החליטו מאות מטריאתלטי ישראל לוותר?
הרבה נושאים ממתינים לדון בהם ולסכם, אבל כמו בטריאתלון נעשה זאת בשלושה חלקים. נתחיל בישראלים הצעירים בתחרויות העלית:

מקצה הנוער של אליפות אירופה 2012 יהיה אבן דרך חשובה בציר הזמן של הטריאתלון הישראלי. הישג חסר תקדים שקבע אמתי יונה בגילאי הנוער כשסיים במקום ה-7 והעפיל על הישג השיא של ישראלי באליפות אירופה בכל הזמנים. השיא הקודם היה שייך לרון דרמון בשנת 2010, מקום 19. עם זמן ריצה מרשים לכל הדעות 15:51 ל-5 הק"מ, חצה יונה את קו הסיום בתוצאה 56:40 ד'. זה המקום לספר שהישג זה מקנה לו חברות בסגל האולימפי לנוער- חדשות טובות לטריאתלט הצעיר. יונה תלמיד כיתה י"ב, גר ומתאמן באקדמיה למצוינות בספורט במכון וינגייט תחת שרביטו של אורי זילברמן. יחד איתו מתאמנים שחר שגיב ורון לוינסון שהתחרו גם הם במקצהה הנוער. שגיב הצליח לקבוע את הקריטריון לאליפות העולם וסיים במקום ה-32 עם תוצאה עגולה של 58:00 ד'. כשיש לו עוד שנה בקטגוריית זו, הראה יכולת שחיה ואופניים מרשימות למדיי אך החום בריצה נתן את אותותיו ופגע ביכולותיו בריצה. רון לוינסון שיצא בפלוטון השני מהמים הראה שגם בגיל 17 אפשר להתברג בין הספורטאים המובילים באירופה וסיים במקום ה-47 עם תוצאה יפה של 59:53 ד'. רועי זוארץ האילתי רכב מהר כמו הרוח כשלחם נגד-הרוח לבדו. אחרי יציאה מהמים בפער די ניכר, הצליח בקטע האופניים וגם בריצה לעקוף כמה ספורטאים ולשפר את מיקומו ל- 53 בסיום. תוצאתו 1:01:08 ש'. שני מקומות בלבד אחריו הגיע יואב שמיר שעמד בציפיות ממנו והיה ראשון הישראלים לצאת מהמים. ברכיבה נשר לדבוקה מאחור וסיים את הריצה במקום 55 כדקה וחצי אחרי רועי. איתמר אליסטר הישראלי לא הצליח לסיים את המקצה כשהחליט בזמן הריצה לפרוש מהמירוץ.

במקצה המקביל לנערות, נדמה שאנחנו עדיין לא ברמה האירופאית הכי גבוהה. הראשונה מבין הישראליות שעלתה בלוח התוצאות היתה אביטל גז במקום ה-40. גז הראתה לחימה יפה כבר מתחילת התחרות ורכבה עם הדבוקה השנייה באופניים. תוצאתה בסיום 1:11:11 ש'. דקה וחצי אחריה הגיעה ליאן ויתקין במקום ה-42, אחריה עוקבת במיקום יובל גומא שהמשיכה למרות נפילה לא נעימה ותקלה טכנית באופניים. ליאן, יובל וגם טומי צנטנר שסיימה במקום ה-46, נמצאות בשנה הראשונה בקטגורייה זו ובמרחק החדש להן. ניתן לקחת מכאן מספר דברים מעודדים להמשך הדרך שכאמור- עוד נפרשת לפניהן. גל לוי ונטע יניר הגיעו במקומות ה 45 ו-47 בהתאמה. הדר אהרוני שיצאה מהמים במיקום טוב למדי נתקלה בהקפה השלישת לאופניים בתקר בגלגלה, שהוביל לנפילה לא נעימה באחת הפניות ונאלצה לסיים את המירוץ בטרם עת.

תוצאות מעורבות היו לנוער במקצים הנ"ל, אך אם נתמקד בחצי המלא- הנוער הישראלי בתחרות נתן לנו תקוות חדשות והצביע על פוטנציאל טוב ובריא להמשך. בגילאים אלה השלב החשוב העומד בפניהם, שעת גיוסם לצה"ל, יהיה מבחן קשה אך אפשרי לצליחה. אם כן הנוער הוכיח לנו שהוא מוכן, רוצה ובהחלט יכול- להגיע רחוק כיד הדמיון.

 

 

 

 

נווה כהן, טריאתלט בכיר

 

  • זינוק נוער

    צילום: נווה כהן

  • אמיתי יונה (במרכז)

    צילום: נווה כהן

  • גומא וצנטנר ביציאה מהמים

    צילום: נווה כהן

סגור