אליפות העולם באולם: סיכום היום הראשון

| שתף |

שיא עולם בקרב-5, גמר דרמטי בברזל וריצות מוקדמות שסיפקו תאבון להמשך. תוצאה ישראלית טובה הייתה הופכת את היום הזה למושלם

תאריך: 09/03/12, מאת: דני בורשבסקי

השמות הגדולים, הכושר הנוכחי של רבים מהאתלטים והתחזיות המוקדמות הצביעו על אליפות גדולה באיסטנבול. אחרי יומה הראשון מבין שלושה – אנחנו יכולים לאשר שגם התוצאות עשו את העבודה ולפי מה שראינו ביום שישי, נראה שסוף השבוע הקרוב יהיה אדיר. שיא עולם, תוצאת השנה בעולם בגמר דרמטי ועוד כמה ריצות מוקדמות שסיפקו תאבון אדיר להמשך. מה כבר אפשר לבקש יותר? אולי תוצאות טובות יותר מהצד הישראלי. דסטין אמרני, הנציג הראשון מבין שני ישראלים, איכזב כשסיים במקום האחרון במקצה המוקדמות שלו בריצת ה-800 מטרים וקבע זמן של 1:54:20 דקה, רחוק ביותר משבע שניות משיאו האישי.

מזל שהיה אפשר להתנחם בתוצאות האחרות שהגיעו מאיסטנבול. ג'סיקה אניס הבריטית, אחת האתלטיות שבממלכה המאוחדת בונים עליהן למדליית זהב אולימפית, הייתה הפייבוריטית לניצחון בתחרות קרב ה-5 לנשים, שמסתיימת ביום אחד. היא הובילה בצורה משכנעת אחרי ריצת ה-60 משוכות והקפיצה לגובה, אבל בכדור הברזל היא ראתה את נטליה דוברינסקה האוקראינית הודפת כמעט שני מטרים רחוק יותר, אחרי שקבעה 16.51 מטרים. דוברינסקה, מדליסטית הזהב האולימפית מבייג'ינג, בלטה גם בקפיצה לרוחק עם 6.59 מטרים לעומת 6.19 של אניס. הבריטית, שידועה כרצת 800 מטרים טובה יותר, התייצבה למקצוע האחרון בתחרות בידיעה שהיא צריכה להיות מהירה יותר מדוברינסקה בזמן של כשש שניות. בסופו של דבר היא ניצחה בריצה הזאת בזמן של 2:08:09 דקות, אבל דוברינסקה הייתה איטית בשלוש שניות בלבד, והבטיחה את הניצחון שלה. כמה שניות אחרי סיום הריצה, הבינה דוברינסקה שהיא שברה את שיא העולם של אירנה בלובה שהחזיק מעמד מ-1992 והיתה הראשונה לחצות את 5,000 הנקודות. אניס קבעה את התוצאה השלישית בכל הזמנים (4,965 נקודות) ובגלל שתחילה שמה הופיע על המסך הגדול כשליד התוצאה שלה נכתב "שיא אליפות" היא חשבה בטעות שניצחה, אבל תוך כדקה הבינה את הטעות וראתה את יריבתה האוקראינית עטופה בדגל בהקפת הניצחון שלה.

בתחרות קרב ה-7 לגברים התקיימו ארבעה מתוך שבעת המקצועות. מי שמוביל, ויש לציין שבבטחה, בתום היום הראשון הוא הפייבוריט האמריקאי אשטון איטון, שצבר בינתיים 3,654 נקודות (6:79 שניות ב-60 מטרים, 8.16 מטרים בקפיצה לרוחק, 14.56 מטרים בכדור ברזל ו-2.03 מטרים בקפיצה לגובה). נראה שאם לא יהיו הפתעות, המאבקים הצמודים יותר יהיו על שאר המקומות בפודיום.

גמר הדיפת הכדור ברזל לגברים התעלה לרמה גבוהה ביותר. מי שפתח אותו בסערה היה אלוף העולם הגרמני דייויד שטורל, שהדף ל-21.88 מטרים וקבע את תוצאת השנה בעולם. בינתיים, תומאש מאייבסקי הפולני וריס הופה האמריקאי התחילו להתקרב אליו בתוצאה, אבל מי שהדהים את כולם בסיבוב ההדיפות החמישי היה ריאן וויטינג האמריקאי, שלא היה חתום עד היום על הישגים משמעותיים בזירה הבינלאומית. וויטינג הצליח לשחרר את ההדיפה הטובה ביותר שלו אי פעם וקבע 22.00 מטרים. הוא קבע את תוצאת השנה בעולם והפך גם להודף התשיעי בכל הזמנים באולם. ריס הופה הדף רחוק מאוד בניסיון האחרון שלו אבל פסל, ונאלץ להסתפק במקום הרביעי בלבד. שטורל זכה במדליית הכסף ומאייבסקי במדליית הארד עם 21.72 מטרים.

כמה מהריצות המוקדמות שהיו היום באיסטנבול סיפקו קרבות מרתקים. נתחיל מהקצרות, כשבמוקדמות ה-60 מטרים לגברים בלטו בעיקר ג'סטין גאטלין (6:65 שניות) וטרל קימונס (6:70 שניות) האמריקאים, שבניגוד לספרינטרים אחרים שקבעו תוצאות דומות – הרשימו עם בלימה מהירה יותר אחרי חציית קו הסיום והימנעות מהמפגש עם המזרן על הקיר, מה שמלמד עד כמה הריצות היו קלילות עבורם. מי שאיכזב בגדול היה לרון קלארק הג'מייקני, שקבע את התוצאה השניה בטיבה בעולם השנה. קלארק זינק גרוע במקצה שלו וסיים אותו רביעי בלבד בזמן של 7:05 שניות. הג'מייקנים יכולו להתנחם לפחות בנסטה קרטר, שקבע 6:74 ועלה לחצי הגמר. הרצים מהקאריביים שלטו בריצות המוקדמות ל-400 מטרים. דימיטריוס פינדר מהבהאמאס היה המהיר ביותר אחרי שעצר את השעונים ב-45:94 שניות במקצה חצי הגמר שלו. במקצה אחר ניצח נרי ברנס מקוסטה ריקה שקבע 46:01 שניות והקדים בשלוש מאיות את אלוף העולם מגרנדה, קיראני ג'יימס. סניה ריצ'ארדס האמריקאית הייתה המהירה ביותר בריצה המקבילה לנשים עם זמן מצויין של 50:99 שניות בחצי הגמר.

מריים עלאווי סלסולי המרוקאית הייתה המהירה ביותר במוקדמות ה-1,500 מטרים אחרי שקבעה 4:08:56 דק' כשבמקצה המקביל ניצחה גנזבה דיבאבה האתיופית, שקבעה 4:11:17 דקות ורמה על קרב מעניין בין השתיים בגמר. קרבות מרתקים התרחשו בריצות המוקדמות ל-3,000 מטרים לגברים, כשבכל אחד משני המקצים רק ארבעה הבטיחו אוטומטית את עלייתם לגמר. במקצה הראשון בלטו אדווין סוי הקנייתי וקרייג מוטראם האוסטרלי, שנראה בכושר מצויין. לופז לומונג האמריקאי סיים חמישי ועלה לגמר כמפסיד עם זמן מהיר. במקצה השני היה קרב יפה בין מו פארח לברנרד לאגאט. השניים הצליחו להשתחל בין הרביעייה המנצחת אבל ראו את הגב של אוגוסטין צ'וגה, שסיים ראשון בזמן של 7:57:49 דקות.

 

תמונות באדיבות Victor Sailer/photorun.net
 

  • דוברניסקה (מלפנים) פרצה את גבול 5000 הנקודות

    Victor Sailer/photorun.net

  • אשטון איטון

    Victor Sailer/photorun.net

  • וויטינג, הפתיע את כולם

    Victor Sailer/photorun.net

סגור