אליפות ישראל באופני כביש - ראיון עם האלופה

| שתף |

יובל בר זיו מקבוצת TNT גליל עליון הוכתרה ביום שבת כאלופת ישראל ברכיבת כביש. בראיון למערכת SPORTWEB היא מספרת על מהלך התחרות, על השילוב בין הצבא לבין קריירת הרכיבה וכן על מיעוט הנשים הרוכבות בישראל.

תאריך: 25/06/12, מאת: דנה צימרמן

בשנתה הראשונה בליגת הבוגרות, ניצחה יובל בר-זיו הצעירה את מקצה העילית באליפות ישראל שהתקיימה בשבת בחיפה. "לנצח זו תחושה מדהימה", מספרת הרוכבת בת ה-19 משדה נחמיה שבגליל העליון, שמחלקת את זמנה בין רכיבת כביש לשטח. במקצה הגברים, השיגה קבוצת "טים אורביאה" דאבל עם זכייתו של אולג סרגייב בתואר אלוף ישראל.

יובל בר זיו מקבוצת TNT גליל עליון הוכתרה ביום שבת כאלופת ישראל ברכיבת כביש. בר זיו, בת 19 מקיבוץ שדה נחמיה, שהתגייסה לצבא לפני חצי שנה, ניצחה את מקצה העילית-נשים בספרינט סיום, לאחר מרוץ לא פשוט ורווי התקפות מצד יריבותיה.
"מסלול המרוץ היה 89 קילומטרים, בשמונה הקפות של 11 קילומטרים, שהתאפיינו באינספור נסיונות של בריחות והתקפות", היא מספרת. "זה היה מרוץ מאוד טקטי. המתחרות שלי ידעו שאני ספרינטרית מטבעי, ושאם המרוץ יסתיים בספרינט סיום, זה ישחק לטובתי, אז הן ניסו לברוח לי כל הזמן. הייתי הרוכבת היחידה מהקבוצה שלי, וזה הקשה עלי לשלוט בתחרות. למרות זאת, הבריחות נסגרו, המרוץ הסתיים בספרינט, וניצחתי. זו היתה תחושה מדהימה – בעיקר משום שזו השנה הראשונה שאני מתחרה במקצה הבוגרות", מסכמת בר זיו. לצידה על הפודיום עמדו שתי רוכבות מקבוצת "500 ואט" - רותם גפינוביץ' ודניאלה לוי.

גם לפני שנה זכתה בר זיו לעמוד בראש הפודיום באליפות ישראל בכביש, הפעם כמנצחת מקצה הנוער. זאת, למרות שאת מירב זמנה היא משקיעה דווקא באופני השטח, הענף העיקרי שלה, שאף מזמן לה תחרויות בחו"ל. "השנה שעברה היתה עמוסה מאוד: אני מתאמנת גם בכביש וגם בשטח, הדגש הוא על שטח אבל הנפחים הם בכביש. מבחינה עולמית, אני מתחרה רק בשטח: יצאתי לתחרויות גביע העולם וגביע אירופה. לפני חצי שנה התגייסתי, כך שהעניינים לא פשוטים".

"הרמה בחו"ל גבוהה, ולא קל להגיע להישגים", היא מוסיפה. "אני חייבת הרבה תודה להורים שלי שתומכים בי, לאחותי התאומה נוית, וכמובן לקבוצת TNT גליל עליון ולמאמן תומר בארי, שראה אותי לפני שש שנים בבריכה בקיבוץ, וניסה לשכנע אותי להתחיל לרכוב. עברה חצי שנה עד שהשתכנעתי, ואז הוא עבד קשה לשכנע את ההורים שלי", היא מספרת בחיוך. "לבסוף התחלתי לרכוב – ונסחפתי".
"זה קשה לגייס רוכבות לענף, כי בישראל אין תרבות רכיבה של מאתיים שנה, כמו באירופה", מוסיפה בר זיו. "צריך להטמיע את זה מהיסוד. אני התאהבתי ברכיבה כל כך מהר שאפילו אני הופתעתי מכך. מדובר בענף ספורט מאוד קשה - אבל יש בו דברים נהדרים: אתגרים, רוכבים אחרים, טקטיקות, התגברות על מכשולים".

גם עידו סירקין, מאמן קבוצת "בשביל האופניים בגליל", מצר על מיעוט הנשים הרוכבות. "חלק מהאשמה מוטלת על הענף, שלא משכיל לייצר אווירה שתיתן תחושה שיש רצון שנשים ייקחו בו חלק. יש בארץ הרבה נשים שעוסקות ברכיבה על אופניים, אבל משום מה דבקה בענף תדמית לא מציאותית, כאילו רק 'סופרמניות' יכולות להשתתף במרוצים. בסופו של דבר, מיעוט המשתתפות רק מחזק את התדמית הזו, כי בגלל מספרן המועט, הרוכבות מוזנקות עם הגברים. זה חבל, כי מדובר בספורט שזמין ופתוח לכולן – באמת שכל אחת יכולה. אפשר גם להתחיל בגיל מבוגר. הנציגה שלנו בתחרות, קרן שפירא בת ה-34, היא אם לארבעה מקיבוץ אמיר, שהתחילה לרכוב לפני ארבע שנים. גם חמשת הנציגים שלנו במקצה העילית-גברים התחילו לרכוב בגיל מבוגר, אחרי הצבא".

במקצה הגברים היה המרוץ התקפי במיוחד והתאפיין בבריחות מרובות שנסגרו. בסופן, ניצח אולג סרגייב מקבוצת "טים אורביאה", שהצליח לברוח דקות לסיום וסיים את המסלול שש שניות לפני הפלוטון. סרגייב גרף זכייה שנייה לקבוצתו, שכבר זכתה בתואר אלוף ישראל באליפות ישראל הפתוחה בשבוע שעבר (בזכות נצחונו של ולדימיר מלי). הרוכב השני שחצה את קו הסיום היה רועי גולדשטיין מקבוצת טים-משגב, ואילו אליעד דניאל ממועדון CCC הגיע שלישי. במקצה אופני היד, ניצחו נתי גרובר (בגברים) ופסקל ברקוביץ' (בנשים), נציגינו לאולימפיאדת לונדון.
 

  • יובל בר-זיו בניצחון

    צילום: רון טולדו

  • יובל בר-זיו

    צילום: רון טולדו

סגור