אליפות ישראל באתלטיקה - אחרית דבר

| שתף |

אי אפשר לצאת עם בשורות גדולות מהאליפות הזאת, שהכוכבת הגדולה שלה הייתה אלופת ישראל בקרב 7. לפחות אפשר לבנות על הישראלים החדשים מארצות הברית.

תאריך: 15/06/12, מאת: דני בורשבסקי

למרבה הצער, אליפות ישראל 2012 תוגדר כמאכזבת. אחרי הכל, רוב האתלטים הבכירים שהשתתפו בה לא עמדו במטרות שלהם. למעשה, היחידים שכן עשו את זה היו האתלטים האורחים מחו"ל, אבל זה לא הספיק למשוך את הישראלים. בהיעדר כוכב או כוכבת אמיתיים לתחרות הזאת, אפשר להעניק את התואר הזה לטל בן ארצי. אלופת ישראל בקרב 7 השתתפה בחמישה מקצועות ביומיים האלה, ושיפרה שלושה שיאים אישיים. בגיל 20 ועם המון מוטיבציה להמשך היא נראית כמו מישהי, שעם עבודה נכונה יכולה לעשות משהו משמעותי באתלטיקה. העניין הוא שכעת היא צריכה לעמוד במבחן הגיל, מבחן שרבים וטובים נכשלו בו בעבר. זה קורה בדרך כלל אחרי סיום השירות הצבאי, כשהאתלטים בוחנים בזכוכית מגדלת את הכדאיות להמשיך ולעסוק באופן מקצועני בענף כל כך קשה.

מדי שנה אנחנו רואים אתלטים שעדיין מגיעים לאליפויות האלה, אבל ככל שהם מתבגרים הם רק נחלשים. ימר גטהון למשל, לא הצליח לשחזר את ההצלחות שלו מהשנה שעברה בריצות הבינוניות, אצל מאור טיורי לא נראה שיפור מיוחד בריצות הארוכות למרות לימודיה בארצות הברית, יוליה פושקריוב שנחשבה לקופצת מבטיחה רחוקה מהשיאים שלה ואפילו לא הייתה על הפודיום בתחרות הקפיצה לרוחק. היה מוזר לראות גם את איתמר באסטקר בן ה-16 רחוק מלשחזר את התוצאה שקבע בשנה שעברה בקפיצה במוט (4.65 מ') – לא לראות שיפור בגיל כזה, זה פשוט לא נראה טוב.

כל ה"עמידות במקום" שצויינו כאן השאירו אותנו עם הרבה אתלטים ותיקים, שרובם מעולם לא הגיעו לטופ של האתלטיקה אבל ייזכרו לעד בארץ כמטורפים משקיענים, שבמקרים רבים היו אחראים על החייאת מקצועות שבלעדיהם לא היו קיימים. כזו היא דורית נאור שזכתה בתואר נוסף בהטלת כידון כשהיא בת 42 ואולגה דוגדקו שזכתה בפעם ה-12 בריצת ה-400 משוכות. אלו מצטרפות לאירנה לנסקי שעברה את גיל ה-40 וזכתה בתואר נוסף ב-100 משוכות ואל מיקי בר יהושוע, שבגיל 41 עדיין מצליח לעלות לגמר ריצת ה-100 מטרים באליפות ישראל. מדובר באתלטים מדהימים, שמהווים מודל עצום לחיקוי, אבל יודעים בעצמם שבאליפות מתוקנת – הם לא צריכים לנצח.

ומה עכשיו? 10 אתלטים ישראלים (פחות דניאל פרנקל) ייצגו אותנו באליפות אירופה שתתקיים בסוף החודש בהלסינקי. כמו שזה נראה כרגע, היחידים שיכולים לעבור ביום ממש טוב את המוקדמות הם שלושת האתלטים שיובאו מארצות הברית – הקופצת במוט ג'יליאן שוורץ, רץ ה-800 דסטין אמרני, שקבע את הזמן האיכותי ביותר בריצות המסלול באליפות ישראל, ורץ ה-400 דונלד סנפורד שנפצע באליפות ישראל וינסה להתאושש עד הלסינקי. במקרים רבים העזרה מהאתלטים שהגיעו מארצות הברית לא נראית טוב, אבל במצב שנוצר – אפשר רק לברך עליה.
 

לסיכום היום הראשון באליפות ישראל - 'למצוא את הטוב'

  • טל בן ארצי, נקודת האור בין הישראלים

    צילום: עופר ביידה

סגור