אליפות ישראל באתלטיקה - למצוא את הטוב

| שתף |

האתלטים הישראלים הבכירים פחות הרשימו וסבלו מחוסר מזל. למרבה המזל, היו כמה צעירים שעשו את העבודה.

תאריך: 14/06/12, מאת: דני בורשבסקי

אנשי איגוד האתלטיקה סיימו את היום הראשון של אליפות ישראל ברגשות מעורבים. מצד אחד, היום הזה עבר חלק, ללא תקלות מיוחדות ובארגון מופתי. מצד שני, אין יותר מדי מה לספר על היום הזה, בטח שלא בגזרת האתלטים הישראלים הבכירים. המשלחת הישראלית ללונדון 2012 נותרה עדיין עם נציגה אחת, בהתחשב בעובדה שזוהר זימרו עם רגל וחצי מחוץ לרשימה. למעשה, היה עצוב מאוד לחזות בטקס בחירת אתלטית השנה, שהוענק רק לאתלטית ולא לאתלט, מכיוון שזימרו היה אמור לקבל את הפרס, ואיך אפשר להעניק לו פרס אחרי שנכשל בבדיקת סמים? ואם זה לא מספיק, אז האתלטית המבטיחה ביותר שלנו, שמקבלת את הפרס, מזכירה לנו שהיא בכלל לא תהיה בלונדון 2012 בגלל פציעה קשה. 

כדי למצוא את הדברים המעודדים באליפות ישראל, והיו כאלה, צריך לחפור עמוק יותר בלוח התוצאות של היום הראשון ולמצוא את אתלטי הדרג השני והשלישי בארץ, רובם צעירים שכל העתיד לפניהם, ולראות שהיו שם כאלה שלא נכנעו ללחץ, ניצלו את תנאי מזג האוויר הטובים בהדר יוסף, ועשו את מה שציפו מהם ואפילו יותר. אחד מהם הוא רץ ה-110 משוכות מאור סגד, שכבר קבע מוקדם יותר העונה את הקריטריון לאליפות העולם לנוער בברצלונה, ושיפר את שיאו האישי ב-5 מאיות (14.85 שניות) בדרך לתואר אלוף ישראל.

בריצת ה-100 משוכות לנשים היה די מוזר לראות את אירנה לנסקי קובעת תוצאה כל כך חלשה (14.13 שניות) יחסית לשיאה הישראלי (12.80 שניות), אבל אי אפשר להאשים אותה – בסופו של דבר היא בת 41 ועוד אחרי פציעות. מי שהרשימה מאוד בריצה הזאת הייתה טל בן ארצי בת ה-20, אלופת ישראל בקרב 7, שקבעה 14.39 שניות ושיפרה את שיאה האישי בעשירית שלמה. מאוחר יותר בערב, בן ארצי שיפרה משמעותית את שיאה האישי ב-100 מטרים וקבעה בגמר 12.31 שניות כדי לסיים במקום השני בין הישראליות. בערב אחד היא קיצצה 20 מאיות משיאה האישי ב-100 מטרים, ומדובר באתלטית שלא התחילה לרוץ את המרחק הזה אתמול – מרשים מאוד, ומוכיח שאפשר להמשיך ולבנות עליה בקרב 7 בגלל גילה הצעיר. גם מוקט פטנה בן ה-21 הוכיח שיש לאתלטיקה הישראלית יותר עומק בריצת ה-1,500 מטרים, כשניצח בקרב טקטי את ימר גטהון ואיתי מגידי ושיפר ביותר מ-4 שניות את שיאו האישי כדי להפוך לאלוף ישראל עם 3:48.39 דק'. זו הייתה עוד הוכחה לכך שאיגוד האתלטיקה הישראלי חייב להשקיע ברצים למרחקים בינוניים, מאחר ויש לנו בארץ ספורטאים שמתאימים לזה.

מבין האתלטים הישראלים הבכירים, צריך לפרגן לג'יליאן שוורץ. זה לא שהיא קבעה תוצאה מדהימה, אלא קפצה ל-4.34 מטרים במוט. מצד שני, צריך לזכור שהיה עליה לא מעט לחץ. היא הייתה פצועה, לא הצליחה לקפוץ טוב כבר הרבה זמן, בעיתונים קטלו אותה ובאיגוד האתלטיקה הבהירו שהיא תצטרך להצדיק את היכולת שבזכותה היא קבעה את הקריטריון ללונדון 2012. במילים אחרות, אם היא לא הייתה קופצת מעל 4.30 מטרים היא הייתה בצרות, אבל היא עשתה את זה בגדול עם 4.34 וראשי האיגוד יכלו לנשום לרווחה על אתלטית אחת לפחות, שתיסע בוודאות למשחקים האולימפיים.

הודפת הכדור ברזל אנסטסיה מוצ'קייב הייתה רחוקה הפעם הקריטריון שיכול לשלוח אותה לללונדון כספורטאית צעירה. לפני מספר שבועות היא קבעה תוצאה שהיא טובה בשני סנטימטרים מהקריטריון (17.22) אלא שזה לא קרה בתחרות שהוגדרה מראש. דווקא בעניין הזה טוב החליטו במנהלת הספורט ההישגי כשקבעו שתחרויות להשגת קריטריון צריכות להיות מוגדרות מראש – כך אפשר לבחון באמת את העמידה של הספורטאים בלחצים, ולמוצ'קייב הצעירה עדיין אין את זה, נקווה שיהיה.

הקופץ לגובה דימה קרויטר מוכיח כבר מגיל 15 שהוא יודע לעמוד בלחצים, אבל הבעיה אצלו היא אחרת. אחרי הפציעה שעבר וכשנשאר לו כל כך מעט זמן לקבוע תוצאה של 2.28 שאולי תסדר לו מקום בלונדון, הוא פשוט לא היה מספיק טוב וקשה לראות איך הוא יעשה את זה. יוחאי הלוי היה טוב, אבל הוא ממשיך לסבול מחוסר מזל כשהפעם חריגה קטנטנה מהתקניות של הרוח הגבית מנעה ממנו לשפר בחמישה סנטימטרים את שיאו האישי (16.86 מטרים) ואולי גרמה לו לאבד מומנטום בתחרות. בכל מקרה, הוא ניצח עם 16.67 מטרים, אבל האתלט שממשיך להיות המרשים ביותר בארץ, עדיין רחוק ממקום במשחקים האולימפיים ובמקרה שלו הוא יסתפק באליפות אירופה. יתכן שהוא כבר מבין את זה ולא מסתיר את העובדה שכבר יש לו תכניות אחרות לעתיד הקרוב, חוץ מהאתלטיקה.

 

  • שוורץ, בינתיים הנציגה היחידה ללונדון 2012

    VIctah Sailer / photorun.net

  • מוצקייב, עדיין צעירה

    צילום: יח"צ איגוד האתלטיקה

סגור