אליפות ישראל ב-10,000 מ' - הרגעים הגדולים

| שתף |

במזג אויר מושלם ועידוד יוצא דופן התקיימה אתמול אליפות ישראל ב - 10,000 מטרים לשנת 2011. האליפות תיזכר כתחרות המסמנת את גרף השיפור של רצי הארוכות בישראל. טסמה ניצח כצפוי אך את ההפתעה גנבה דווקא חניכתה של זהבה שמואלי מרצי רמת השרון, ריקי סלם. סלם קטפה אמש תואר אליפות ראשון תוך שיפור של 1:32 דק' לשיאה האישי.

תאריך: 22/04/11, מאת: מערכת עולם הריצה

האליפות שנסגרה אתמול בריצת היחיד של טסמה מוגס תיזכר אולי בהמשך גרף השיפור של רצי הארוכות בישראל. אומנם מקבץ התוצאות הוא לא האיכותי שנראה בישראל אך יותר ויותר רצים משתפרים ומוכיחים שבישראל מתחילה להתפתח תרבות של רצי בינוניות וארוכות. 8 רצים ירדו את ה - 32 דק' ועוד 9 רצים מתחת ל - 33 דק'. רובם של הרצים הוא צעיר ומתחת לגיל 26 דבר שיכול להוות אופטימיות זהירה לעתיד ורוד בקרב רצי הבינוניות בארץ.
לאחר אליפות ישראל בחצי מרתון שתוצאותיה לא הוכרו עקב מחסור ב - 133 מטרים, ובעקבות כך שיאו של טסמה לא הוכר כשיא ישראלי רשמי, רבים טענו שלטסמה יש שיא ישראלי ב-10,000 מ' ברגלים. לנוכח טענה זו אגודת אתלטי אורן השרון דאגה להביא מושך העונה לשם גלה היילו. הרץ שהובא במיוחד מאתיופיה לרוע המזל המושך לא סיפק את העבודה הנדרשת.

סיכום תחרות הגברים:
את פחות ממחצית המרחק רגע לפני שטסמה פרץ קדימה הכתיב היילו. את נק' ה5000 חצה מוגס ב - 14:28 דק', זמן ביניים שלא השאיר הרבה סיכוי לקביעת  שיא ישראלי חדש וכל שכן גם מינימום לאליפות העולם. טסמה רץ לבד את שאר הריצה וקבע זמן יוצא מן הכלל של.28:46.18 דק'. טסמה אמר בסיום שהוא סמך על היילו שהוא יודע מה הוא עושה וכי בשלב מסוים תגיע הפריצה והגברת הקצב. בשלב מסוים כששמע את מאמניו צועקים לו שיעקוף אותו כי הוא איטי, הוא עשה זאת, אבל לצערו זה היה מאוחר מדי והוא כבר לא יכול היה להגביר קצב לרמה של שבירת השיא הישראלי. ניתן לומר שהורגשה אכזבה מסויימת באיצטדיון, אך צריך לזכור שמדובר בשיא אישי ובתוצאה השלישית בכל הזמנים.
שני אחרי מוגס סיים גירמה ארמה הכישרוני ששיפר את שיאו האישי ב - 41 שנ' בקובעו 29:30.03 דק'. גרמה ממשיך להראות גרף השתפרות משמעותי במהלך השנה האחרונה. תוצאתו באליפות ממקמת אותו במקום העשירי בכל הזמנים לפני רצים מכובדים כמו קרמר, נאמן ווישניצר. את השלישיה הראשונה סגר גואדה אגזה מעמק חפר עם 30:34.79 דק'.
למקום הרביעי אמש הגיע מוטי מזרחי רץ / מאמן כאשר קבע שיא אישי כשניצח את המקצה השני. מזרחי גם עלה על טבלת המהירים בכל הזמנים כשסיים עם 31:16.07 דק'. במקום החמישי הגיע יובל כרמי שחזר לאחרונה מלימודים בארה"ב ומפגין כושר מעולה עם שיא אישי איכותי במולדת. כרמי שלמד בארבע השנים האחרונות באוניברסיטת ניו-מקסיקו הממוקמת בגובה של 1800 מ' מעל פני הים קבע 31:20.52 דק'. שישי חצה את קו הסיום דרור מנור מבכירי רצי רמת השרון וחניכה לאורך שנים הארוכות של זהבה שמואלי שטיפחה אותו מגיל צעיר. אל דרור מנור הצטרף שותפו לקבוצה איתי גלזר ששיפר גם הוא את שיאו האישי וקבע במקצה השני 32.07.15 דק'. אביחי גודמן אומנם רץ במקצה השני אך גם הוא חזר לכושר אחרי השתתפותו במרתון טבריה 2011 כשקבע אמש 31:45.44 דק'.
נעים מוהנד ויוסף בדיע שהגיעו במקום ה - 8 וה -14, הוכיחו גרף התקדמות במהלך החצי שנה האחרונה. כזכור שניהם השתתפו במחנות אימונים באתיופיה ובמרוקו והוכיחו שאם רוצים השמים הם הגבול. תוצאתם 31:51:48 דק' ו-32:15:94 ודק' בהתאמה. עוד רץ ותיק שחובה להזכיר הוא זבדיה וודג' שרק לאחרונה נחת ממרתון פריז שאותו לא סיים. וודג' בגיל 37 ממשיך להראות שהמהירות נשארה עימו כשקבע 32:28.74 דק'. ניר אילן, מבכירי רצי מועדון ארוחת הבוקר הירושלמי שלראשונה ירד את ה - 32 דק' במרחק זה וקבע 31:56.34 דק'. אילן חניכו של המאמן רפי וישניצר שיפר את שיאו האישי בקרוב ל - 30 שנ'. ניר אילן משרת כקצין כושר קרבי ביחידה מובחרת בצה"ל ומצליח לשלב בין שירות קבע לקריירת ריצה אינטנסיבית. 

סיכום תחרות הנשים:
על קו הזינוק לאחר שני מקצי 10,000 מ' גברים עמדו כתף אל כתף מספר אלופות ישראל בהווה ובעבר. הפייבוריטיות לניצחון לכל הדעות היו שתיים - מיגל אטיאס ממודיעין ומארי אליאס, אלופת ישראל בעברה עם שיא אישי של 36.50.19 דק'. אטיאס קטפה השנה כבר תואר אחד במירוצי שדה וניצחה במספר מירוצי כביש דבר ששיכנע רבים שהיא זאת שתנצח היום. שמות נוספים שעמדו על קו הזינוק היו חברות לאימונים ולאגודה ריקי סלם ונועה ברקמן שמתאמנות שנים ארוכות אצל רצת העבר ומאמנת ההווה זהבה שמואלי שבאליפות זו יכולה לומר בחיוך שגידלה ארבעה אתלטים שמתברגים גבוה בקרב רצי הארוכות בישראל (מנור, גלזר, ברקמן וסלם). ברקמן כזכור הצליחה להפתיע בנובמבר האחרון שקטפה תואר אליפות ראשון באשדוד. רצה נוספת שהיתה פייבוריטית לניצחון מאגודת אתלטי אורן השרון  שמטאי לונה.  
מתחילת הריצה היה ניתן לראות שאטיאס רוצה לנצח והובילה קטעים ארוכים. למחצית המרחק הגיע אטיאס עייפה ושמטאי עקפה אותה והובילה. מאחור המתינה בסבלנות סלם עד לנקודת ה - 6000 מטרים בהם פתחה מבערים והצליחה לפתוח פער של 50 מ' על שאר המתחרות. סלם הוכיחה באליפות אתמול שעם התמדה ונחישות לאורך שנים ניתן להגשים חלומות. סלם קבעה שיא אישי משכנע של 36:50.29 דק'. שנייה הגיעה מארי אליאס עם 37:21.98 דק' ושלישית מיגל אטיאס בזמן של 37:41.96 דק'. לאטיאס אומנם לא הצליחה לקטוף תואר אך מדובר בשיפור של שתי שניות לשיאה מאשתקד. 

לסיכומו של עניין אומנם לא נשבר שיא ישראל ולא נקבע מקבץ איכותי מאוד של תוצאות אך מדובר בהמשך גרף התקדמות לרבים מרצי הארץ הזאת. ההתרגשות וחדוות הריצה תיזכר עוד ימים ארוכים מהאליפות ה-10,000 מ' לשנת 2011. למוגס עוד עתיד גדול ובתנאים מתאימים ועם רצים סביבו שיכתיבו לו קצב מתאים, לבטח יצליח לשפר את שיאו של גזצ'או יוסף משנה שעברה שעומד עדיין על תילו (28:37.48 דק') כל-כך קרוב לשיאו האישי של טסמה מאתמול.  בקרב הנשים, סלם סימלה אתמול נקודת אור קטנה, שיתכן ונתחיל לראות בעתיד תוצאות יותר איכותיות בקרב הנשים ובפרט בדור הצעיר.

 
 

סגור