בואו לרוץ מהלב

| שתף |

משנת 2008 פועלת עמותת "רצים מהלב", פעם בשנה גם אתם יכולים לרוץ בשביל הילדים. כל הפרטים בכתבה הבאה

תאריך: 01/05/14, מאת: אבנר מתן

"...הדבר הראשון הוא פשוט לפתח תשוקה לריצה. לאהוב את הבוקר, לאהוב את השביל, לאהוב את הקצב על המסלול. ואם איזה ילד נהיה ממש טוב בזה, גם זה אחלה..."

(פט טייסון, מאמן ריצה אמריקאי)

בעולם הריצה למרחקים ארוכים ישנה תופעה מוכרת שנקראת Runner's High. מין תחושת התרוממות רוח גופנית ונפשית שאופפת את הרץ בסיום הריצה. לאורך השנים ניסו להסביר אותה מאות מומחים מתחומי הפיזיולוגיה, הביוכימיה, האבולוציה והאנתרופולוגיה. לאורך השנים הבינו אותה אלפי רצים בשנייה שסיימו, מיוזעים ומתנשפים, עוד ריצת בוקר. זה פשוט עושה לנו טוב.

'זר לא יבין זאת', אמרו כבר גדולים ממני. זר לא יבין למה לצאת מהמיטה החמימה בבוקר חשוך וקפוא לעוד ריצת שחרור נטולת תהילה. זר לא יבין את הצורך בעוד הקפה, בעוד קילומטר, בעוד שכבת פולימרים שתישחק מסוליות הנעליים.
אבל אותו זר גם לא יבין ולא יכיר לעולם את האושר והעושר העילאיים שבריצה. את ההתעלות בסיום אימון מפרך, את המגע המלטף של קרן שמש ראשונה, את תחושת אגלי הזיעה המנקים מבחוץ ומבפנים. הזר לא יגלה בעצמו את האופי, את הנחישות ואת ההתמדה הנבנים צעד אחר צעד, ריצה אחר ריצה, הצלחה אחר כישלון וכישלון אחר הצלחה. תמיד בתנועה, תמיד בריצה, תמיד קדימה.

סביב עקרונות אלו הוקמה עמותת 'רצים מהלב' בשנת 2008 על ידי רצי עלית למרחקים ארוכים בישראל – זוהר זימרו, דסטאו סוונך, כוכב ביטאו ועוד רבים וטובים. הם הבינו את הכוח העצום הטמון בריצה, ואת היכולת שלהם לפתח באמצעותה אצל הילדים כישורי חיים שחורגים הרבה מעבר לתחומי מסלול הריצה. נחישות. התמדה. סבלנות. תכנון לטווח ארוך. אלו הן אבני היסוד של הרץ למרחקים ארוכים. אלו הן גם התכונות שכל כך חשובות לכל אדם באשר הוא אדם לסגל לעצמו לאורך חייו.

זהו הבסיס של התוכנית השנתית שלנו, המופעלת כיום ב-14 קבוצות ב-9 יישובים ברחבי הארץ. הקבוצות נפגשות פעמיים בשבוע לאימונים שכוללים מרכיב מעשי-מקצועי של אימון ריצה לכל דבר ועניין, ומרכיב נוסף של שיחה קבוצתית שבה דנים המאמן והילדים בקשר שבין התרגילים שביצעו באימון לבין חיי היום יום. וכך הילדים האלו - שמימיהם לא ראו מירוץ, ששונאים לרוץ בבית הספר וחלקם לא ידעו בכלל שמדובר בענף ספורט – הילדים האלו פתאום מוצאים את עצמם רצים. והרבה. ומהר. ופתאום הם מגלים דברים חדשים על ריצה, דברים חדשים על העולם סביבם, דברים חדשים על עצמם. הם מגלים שאם הם רוצים – אז הם יכולים.

זה לא קל. יש הרבה מהמורות בדרך. הרבה עליות וירידות, קשיים, תסכולים ואכזבות. אבל אנחנו מאמינים בזה. אנחנו רצים (ומחנכים) למרחקים ארוכים. אנחנו יודעים איך אנחנו מרגישים כשאנחנו רצים, ואיך זה נוגע בדיוק בנקודות שהילדים האלו כל כך צריכים.
אנחנו גאים ונרגשים להזמין אתכם, קהילת הרצים והרצות בישראל, להיות חלק מזה. לבוא ולחוות את זה במו עיניכם ורגליכם. לראות איך ילדים שרגילים לוותר, לברוח, לא להתמודד, פתאום מבינים שהכל אפשרי. הכל.
אנחנו מזמינים אתכם לראות את האור בעיניהם כשהם מגיעים למתחם צבעוני ומקושט שכולו במיוחד בשבילם. לראות את החיוכים שלהם מאוזן לאוזן כשהכרוז קורא בשמם להגיע לקו הזינוק. לראות את פצצות האנרגיה האלו משתחררות על מסלול הריצה.

אנחנו מזמינים אתכם לרוץ את מקצה 5 הקילומטר, שבו הילדים שלנו צופים. את כולכם – את רצי העלית שישרפו את המסלול, וגם את אלפי הספורטאים העממיים שיהיו חלק מחוויה בלתי נשכחת עבור הילדים.
אנחנו מזמינים אתכם להביא את הילדים שלכם לקחת חלק בחוויה, להיחשף לעולם הקסום של הריצה למרחקים ארוכים ולהיות חלק מאירוע משפחתי וקהילתי עם מסרים חינוכיים למרחקים ארוכים.

המירוץ הזה יאורגן בסטנדרטים מקצועיים בלתי מתפשרים. כל הרצים יקבלו כל מה שהם רגילים לקבל בכל מירוץ אחר – ומעבר לכך. אבל זה לא מירוץ שבאים אליו בשביל לשבור שיא אישי, בשביל להוסיף עוד תמונה בפייסבוק או בשביל לזכות בנקודות בליגה הבין אגודתית.
מירוץ 'רצים מהלב' הוא מירוץ אחד בשנה שמי שנרשם אליו עושה את זה בשביל מישהו אחר – בשביל הילדים. בשביל הילדים שגדלים בעולם שכולו הצלחה אינסטנט וקיצורי דרך, ובפעם הראשונה בחיים שלהם מישהו הראה להם מה זה להציב מטרה ארוכת טווח ולהתקדם אליה צעד אחר צעד. בשביל הילדים שלא וויתרו, שהגיעו לאימונים בשרב ובגשם (והשנה גם בשלג...), ושהתמידו גם כשהיו להם את כל הסיבות לוותר. בשביל הילדים שהעזו ללמוד את המיומנות הכי חשובה בחיים – היכולת ללכת אחרי חלומות.
כי היופי בחלומות האלו זה שהם מתדלקים אותנו. הם מניעים אותנו קדימה. דרך מכשולים, דרך התנגדויות, דרך אנשים שאומרים שאנחנו לא יכולים, שאי אפשר, שזה לא יקרה. ועם התגברות על עוד מכשול ועוד עכבה, אתה פתאום מגלה שבדרך לחלום – כבר הגשמת אותו. ובדרך למטרה, אתה מגלה שהגשמת מטרה חשובה הרבה יותר.
אנחנו מזמינים אתכם ליהנות, להתרגש ולצחוק איתנו. מעל לכל – אנחנו מזמינים אתכם לרוץ איתנו מהלב. כי קו הסיום – הוא רק ההתחלה.

להרשמה למרוץ רצים מהלב


 

סגור