בולט כבר לא לבד

| שתף |

סאלי פירסון סיימה את 2011 כאתלטית השנה בעולם והתחילה את 2012 בכושר מטורף עם פתיחת עונת הקיץ באוסטרליה. רבים הכתירו אותה לשיאנית העולם הבלתי רשמית ב-100 משוכות, אבל היא שונאת תאוריות ומבטיחה לעשות הכל כדי להמשיך ולהדהים

תאריך: 16/01/12, מאת: דני בורשבסקי

לא מעט חובבי אתלטיקה נהנים להשתעשע ולחשוב מה היה קורה אם היו תופסים את כל שיאני העולם שהשתמשו בחומרים אסורים, והיו פוסלים את כל השיאים השנויים במחלוקת? במקרה כזה, את מי היינו רואים כיום ברשימת השיאנים? הרבה אוסטרלים בטוחים ששמה של סאלי פירסון אמור להיות שם. האוסטרלית שזכתה בריצת ה-100 משוכות באליפות העולם האחרונה בדרום קוריאה סיימה את 2011 כאתלטית השנה בעולם. בלי שום קשר לזה שמחשיבים אותה לשיאנית עולם, היא אמורה בכל מקרה לככב במשחקים האולימפיים בלונדון, ואולי שם – להפוך לשיאנית העולם האמיתית ב-100 משוכות. 

פירסון הייתה הכוכבת הגדולה של אליפות העולם האחרונה באתלטיקה, כשריצה מושלמת שלה במקצה הגמר לוותה בתנאי רוח קרובים לשלמות והדהימה עשרות אלפי צופים ביציעים בדאגו ועוד עשרות מיליוני צופים בבית. במשך שנים היינו רגילים לקרבות צמודים בריצת ה-100 משוכות, אבל מתוצאות שכל כך רחוקות מהשיא העולמי של יורדנה דונקובה הבולגריה משנות השמונים (12:21). פתאום קיבלנו רצה אחת עם ביצוע מושלם ללא מתחרות, ותוצאה נדירה שהייתה רחוקה רק בשבע מאיות מאותו שיא עולם. בערב אחד היא שיפרה את שיאה האישי בשמונה מאיות ובאליפות אחת ב-22 מאיות.

אז למה רבים מחשיבים את סאלי פירסון לשיאנית העולם האמיתית? בהנחה שהאוסטרלית בת ה-25 לא משתמשת בחומרים אסורים, בוחנים את שלוש הרצות היחידות שרצו מהר יותר ממנה. זה מתחיל בשיאנית העולם דונקובה, שאמנם הוכיחה את עצמה כרצה הטובה בכל הזמנים (מבחינת כמות ואיכות התוצאות שלה בטופ 100) אבל עדיין השתייכה למדינה מהגוש המזרחי בשנות השמונים, וידוע כי בתקופה הזו היה קשה להמנע משימוש בחומרים אסורים בנבחרות מהגוש הזה. חוץ מזה, דונקובה קבעה את שתי התוצאות המהירות בהיסטוריה בתחרויות קטנות שהתקיימו בסטארה זגורה שבדרום בולגריה. אין תיעוד מצולם לריצות האלו שהתקיימו בטווח של שמונה ימים אחת מהשניה. מי שהייתה שיאנית העולם לפניה היא בת ארצה גינקה זגורצ'בה, שגם שיאה (12:25 שניות) נקבע בתחרות נידחת. מצד שני, באותה שנה זגורצ'בה זכתה באליפות העולם ברומא בזמן של 12:34 שניות. הרצה השלישית המהירה בהיסטוריה היא לודמילה אנקוויסט, ששלטה בריצה הזאת בשנות התשעים. אנקוויסט, רוסיה במקור שייצגה את שבדיה, נחשבה במשך שנים לרצה נדירה ששימשה דוגמה להרבה ספורטאיות בארצה החדשה. רק אחרי שפרשה מאתלטיקה והחלימה מסרטן השד, היא נתפסה על שימוש בחומרים אסורים דווקא כשניסתה את מזלה בספורט המזחלות. רק אז נחשף הסיפור האמיתי, שכללת פרשיית סמים אחרת של אנקוויסט עוד כשייצגה את רוסיה ובשורה התחתונה – כאן מדובר באתלטית שבהחלט ניתן להטיל ספק בשיאיה.

סאלי פירסון עצמה מאוד לא אוהבת את ההשוואה וה"הכתרה" שלה לשיאנית העולם. בעניין הזה היא אומרת: "אף אחת מהאתלטיות ברשימה לא נתפסה באמת. מבחינתי יש שיא שקיים ואני צריכה לשבור אותו. כל מיני דיבורים לא נותנים לי שום סיפוק, כי אני יודעת שהספקות ייעלמו רק כשאני אשבור את שיא העולם". אז איך בדיוק עושים את זה? המאמנת של פירסון, שרון הנאן, עובדת איתה מאז שהייתה ילדה ומאמינה בהפיכתה לשיאנית העולם הבאה. "שמנו לב שבאליפות העולם, הזמן שלה במשוכה האחרונה לא היה הכי מהיר ביחס לריצות אחרות שלה. נוכל לקצץ שם שלוש מאיות, עוד מאית בזינוק ואת השאר היא תצטרך לעשות בריצה עצמה". פירסון מעדיפה שלא לחשוב על יותר מדי נוסחאות ואומרת: "המדעים האלה לא ממש מדברים אליי. כל מה שאני יודעת הוא שאני צריכה להרגיש טוב, ולא להיות לחוצה. ככה אני בטוחה שאני יכולה לרוץ מהר יותר".

בניגוד להרבה אתלטים אחרים בעולם שהחלו להתחרות באולמות בימים האחרונים, סאלי פירסון פתחה למעשה את עונת הקיץ באוסטרליה וזה אומר שהיא מתחרה באצטדיונים פתוחים. למרות שבדצמבר האחרון היא סבלה ממתיחה בשריר הארבע-ראשי והדאיגה את מעריציה, לפני מספר ימים היא חזרה בגדול להתחרות וקבעה זמן נהדר של 11:25 שניות בריצת 100 מטרים בבריסביין. פירסון תמיד פותחת את העונה בריצות ספרינט שטוחות כדי לעבוד על המהירות שלה. לפני שנה היא פתחה את העונה עם 11:35 שניות באותה הריצה, כך שבאוסטרליה כבר מאמינים שהנתון של השנה מבשר על עונת אתלטיקה גדולה שתכלול יותר מתואר אולימפי. ב-28 לינואר תתחרה פירסון שוב ב-100 מטרים, הפעם בתחרות שתתקיים באדלייד. אם היא תמשיך לשפר את התוצאות שלה, אפשר בהחלט לגזור ולשמור את הכתבה הזאת לימים יותר מותחים בגזרת ה-100 משוכות בשנת 2012.
 

סגור