בקרוב נדע: מה שווה מו פראח ב-100 מטר?

| שתף |

הכוכב הגדול של הריצות הארוכות במשחקים האולימפיים ישתתף בתחרות טלוויזיונית באנגליה, שם יפגין את כישוריו בספרינט, רכיבה על אופניים, ואפילו הרמת משקולות. זה גרם לנו לחפש האם כוכבי ריצות ארוכות בלטו אי פעם בספרינטים?

תאריך: 21/11/12, מאת: דני בורשבסקי

לבריטים כידוע אין יותר מדי צרות, ובזמן שאנחנו צמודים למסכי הטלוויזיה וסופרים נפילות, הם מחכים ל"פצצת הרייטינג" הבאה בטלוויזיה שלהם. לפי הדיווחים שמגיעים מהאי הבריטי, מו פראח אמור לדאוג לרייטינג הטלוויזיוני שם גם בחורף. הדאבליסט האולימפי בריצות למרחקים ארוכים ישתתף בתחרות טלוויזיונית בשם "סופרסטארס" שבה הוא יתחרה נגד מדליסטים אולימפים בריטים נוספים בכמה ענפים, בין השאר בריצות ל-100 ו-800 מטרים, בחץ וקשת, רכיבה על אופניים בעליות, ותרגילי משקולות בחדר כושר. אין ספק שאחד הדברים המעניינים שאפשר לעשות בז'אנר הריאלטי הוא לבחון את יכולתם של ספורטאי על בענפי ספורט אחרים, וזה גרם גם לנו לחפש האם היה עד היום רץ לרחקים ארוכים, שחתום על תוצאה יוצאת מגדר הרגיל בספרינט.

כמעט לכל אתלט בעולם קיים פרופיל אישי באתר הרשמי של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, ובו מופיעים כל שיאיו האישיים, אבל משיטוט שם קשה למצוא תוצאות מכיוון שגם אם מרתוניסטים ורצים אחרים ניסו את מזלם בריצות למרחקים קצרים, זה בדרך כלל לא קרה בתחרויות רשמיות. לכן, החיפוש התבצע בעיקר במאמרים וסיפורים שונים ברשת. בשנים האחרונות, פרשנים רבים התייחסו ליכולות הספרינט של היילה גברסילאסי, שמעולם לא באו לידי ביטוי באופן רשמי. עם זאת, הנתון המרשים ביותר שלו שקשור להאצה נמדד בגמר ריצת ה-10,000 מטרים במשחקי סידני 2000, שם הוא רץ את 200 המטרים האחרונים בזמן של 25.4 שניות. מאמנו של גברסילאסי אמר בעבר כי הוא מעריך שהרץ האגדי יורד מזמן של 50 שניות בריצת 400 מטרים, אבל הדבר הקשה ביותר הוא להעריך את יכולתו בריצת ה-100. מי שהרשים אפילו יותר היה ממשיך דרכו של גברסילאסי, קנניסה בקלה. בשנת 2003 הוא רץ את 200 המטרים האחרונים בריצת 5,000 בזמן של 24 שניות, כאשר ב-100 המטרים האחרונים נמדדו לו 12 שניות. זה נתון שמעיד על יכולתו להיות רץ של פחות מ-12 שניות ב-100 מטרים, אבל כנראה שלעולם לא נדע עד כמה פחות מכיוון שקשה לאמוד את יכולתו של רץ למרחקים ארוכים בסיום של ריצה ארוכה, לעומת זינוק שלו לריצת ספרינט בודדת.


היילה, ספרינטר מבוזבז?
Victah Sailer / photorun.net

מי שסיפר על יכולתו ב-100 בראיון לתקשורת היה הרץ הניו זילנדי ניק וויליס, סגן האלוף האולימפי ב-1,500 מטרים מבייג'ין 2008. וויליס, שמצטיין בספרינטים ביישורת האחרונה, סיפר כי נמדדה לו תוצאה של 11.1 שניות בריצת 100 מטרים באימון, נתון שהוא ללא ספק מדהים עבור רץ למרחקים בינוניים או ארוכים. למרבה הצער, קשה מאוד למצוא נתונים מסוג זה של רצים למרחקים בינוניים וארוכים, בעיקר לאור העובדה שהם גם לא מעוניינים לשתף אנשים אחרים במספרים אותם הם משיגים באימונים האישיים שלהם. למעשה, קל יותר לבדוק נתונים אתלטיים של ספורטאים כמו כדורגלנים, שברמות הגבוהות ביותר משחקים עם צ'יפים בנעליים ונמדדים בעשרות פרמטרים. מי שללא ספק הוא הכדורגלן בעל היכולות האתלטיות הגבוהות ביותר הוא כריסטיאנו רונאלדו מריאל מדריד. בספרינטרים שהוא מבצע תוך כדי משחק כדורגל הוא מגיע למהירות ממוצעת של 10.9 שניות ל-100 מטרים. לפי חישובים שונים, עם נעלי ספייקס במקום סטופקס, בגדי ריצה ובעיקר מסלול אתלטיקה ולא דשא, הכדורגלן הפנומן הזה יכול לקבוע תוצאה של 10.20 שניות ב-100 מטרים ולהפוך למעשה לספרינטר אולימפי. אז מצד אחד קשה למצוא רצים למרחקים ארוכים שיהיו כאלה, אבל מסתבר שדווקא בכדורגל לא חסרות "מציאות". ספורטאים דומיננטיים שיכולים להצטיין בשלל סוגים של ענפי ספורט אפשר למצוא גם בספורט החורף, ומי שהוכיח את זה היה גולש הסקי הבריטי אלן באקסטר, שזכה בגרסה האחרונה של "סופרסטארס" ששודרה באנגליה בשנת 2005. זה מוכיח בעיקר שמו פראח צריך להיזהר בקרוב מאוד, כי השם שלו יותר מדי טוב מכדי להפסיד בתחרות שכזאת.

 

 

  • מו פארח

    Victah sailer / photorun.net

סגור