גבעות הגורל

| שתף |

"בוסטון של שנת 2011 שינה את עולם המרתון". היו אלו מילותיו של המאמן הנודע רנאטו קאנובה. בכתבה הבאה, סקירה של סיריל אולמן לקראת מרתון בוסטון 2012

תאריך: 13/04/12, מאת: סיריל אולמן

כזכור, במרתון של שנה שעברה חזינו במשהו שלא חשבנו שאפשרי על המסלול הייחודי של בינטאון- ג'פרי מוטאי ניצח עם זמן של 2:03:02 שע' ומוזס מוסופ סיים שני במרתון הבכורה שלו עם 2:03:06 שע'. הביצוע של השניים ניפץ לרסיסים את שיא העולם דאז (2:03:59, היילה גברסילאסי) ושבר את המוסכמות שהיו קיימות עד אז בעולם המרתון. אופיו של המרתון בבוסטון- מסלול לא מעגלי בכיוון יחיד (מזרח-מערב), מגמה כללית של ירידה עם עליות רבות המשובצות כפנינים לאורך המסלול, יחד עם הרוח המזרחית העוצמתית בשנה שעברה, שיחקו תפקיד מרכזי בזמנים המהירים שנקבעו באותו היום. רבים ניסו לתייג את הביצוע כאירוע חריג, מקריות. אולם שני הרצים המשיכו לניצחונות ושבירת שיאי מסלול בניו-יורק (מוטאי) ובשיקגו (מוסופ).

ומה מצפה לנו השנה?

ג'פרי מוטאי חוזר להגן על התואר ועל הדרך לזכות באחד משלושת המקומות בנבחרת האולימפית הקנייתית ללונדון 2012. מולו יתייצב שדה רצים מוכשרים ומהירים, יש שיאמרו בין הטובים ביותר שנראו בבוסטון. 
גברה גברהמריים (שיא אישי של 2:04:53, שלישי בבוסטון בשנה שעברה, מנצח מרתון ניו-יורק בשנת 2010) וטדסה טולה (שיא אישי 2:05:10 במרתון דובאי בינואר האחרון, מנצח מרתון פריז בשנת 2010) הם הרצים האתיופים המובילים שינסו לגזול את הניצחון מידי של מוטאי.
נוסף אליהם ישנה דבוקה קנייתית חזקה, הכוללת מעל עשרה רצים, כאשר מתיו קיסוריו, לוי מאטבו, ברנרד קיפייגו, ווסלי קוריר ווילסון צ'באט מהווים את חוד החנית. קיסוריו מחזיק בתוצאה הרביעית בטיבה בחצי-מרתון (58:46, פילדלפיה 2011) וסיים במקום הרביעי באליפות העולם במירוצי-שדה בשנה שעברה. מאטבו רץ 2:05:16 במרתון פרנקפורט בשנה שעברה. קיפייגו קבע זמן של 59:45 בחצי-מרתון ראס אל-קיים היוקרתי בשנת 2011, סיים שני במרתון פריז באותה השנה ושלישי עם זמן של 2:06:29 בשיקגו. קוריר סיים שני אחרי מוזס מוסופ בשיקגו עם זמן של 2:06:15. ואחרון חביב- צ'באט, ניצח באמסטרדם ורוטרדם עם זמנים של 2:05:27 ו-2:05:53.

במירוץ הנשים, שנה שעברה סיפקה דרמה נוספת כאשר דזיירה דווילה האמריקאית וקרוליין קילל הקניייתית נלחמו ראש בראש במאות המטרים האחרונים, כאשר בסופו של דבר קילל סיימה ראשונה. השנה לא נראה את "דזי" על קו הזינוק, היות והיא התחרתה במבחנים האולימפיים האמריקאיים למרתון בינואר. קרוליין קילל חוזרת להגן על התואר, יחד עם המסיימות במקומות השלישי והרביעי משנה שעברה שרון צ'רופ וקרוליין רוטיצ'. מולן יתייצבו פיריווט דאדו ובזונש דאבה שסיימו במקומות 1-2 במרתון ניו-יורק האחרון.
 

צילום באדיבות VIctor Sailer / photorun.net

  • דבוקת הגברים במרתון בוסטון 2011

    VIctor Sailer / photorun.net

  • מוזופ ומוטאי בסיום מרתון בוסטון 2011

    VIctor Sailer / photorun.net

סגור