גיליון 152 – דצמבר 2011 של עולם הריצה

| שתף |

מגזין 152 של "עולם הריצה" יוצא לאור בסמוך לאירועי מרתון טבריה אך מגיש לקוראים מגוון סקירות של התקופה האחרונה. בכתבה הבאה תקציר של גיליון 152. בהמשך לשיתוף הפעולה בין אתר SPORTWEB למגזין עולם הריצה, גולשי האתר זכאים להטבה ברכישת מנוי למגזין.

תאריך: 02/01/12, מאת: אורן בוקשטיין

באופן כמעט טבעי עוסק גיליון דצמבר החדש בהכנות לקראת מרתון ווינר טבריה ה-35 שיתקיים כבר בתחילת 2012, ואשר, עוד טרם הוזנק, הצליח כבר לשבור שיאי השתתפות כללית ושיאי השתתפות בקרב הנשים. אולם התקווה האמיתית היא כי תצא ממנו בשורה חדשה הן בשיא מסלול חדש והן בתקווה לרץ ישראלי נוסף (לזוהר זימרו) שיבטיח את מקומו במרתון האולימפי.
יחד עם זאת, המגזין שיחגוג בשנה הבאה עלינו לטובה 30 להיווסדו, אינו פוסח על האירועים החשובים שסגרו את 2011, וביניהם שיאו העולמי של פטריק מקאו במרתון ברלין, סיכום ההשתתפות הישראלית בתחרויות איש הברזל וכמה אירועים מרכזיים שהיו בארץ ובעולם. לצדם – מאמרים חשובים הקשורים בעולם האימון והכושר, התזונה וגם נושאים לשעות הפנאי.

מדורים חדשים יופיע החל בגיליון זה: מדור זה, 'ראוי לציון', ירכז את הידיעות החדשותיות המרכזיות שאירעו בתקופה שבין הגיליון הנוכחי לקודמו. המדור השני – 'מחוץ לקופסה' יהיה מדור קבוע של המאמן רן שילון בו הוא יביא בכל גיליון סיפורה של ריצה לא שגרתית, כזו שהיא מחוץ לקופסת הריצות הידועות לכולנו.
כל אלו בנוסף למדורים הקבועים: מתכונים לשני משקאות איזוטונים ביתיים; ריצות המרתון הגדולות והמעניינות לשנת 2012; תחזית תחרויות הריצה והטריאתלונים לחודשיים הקרובים; שני מדורים פרסומיים שיכללו ספרים חדשים ומוצרים 'חמים' מתחום הבריאות, הריצה והקשורים בהם; ריצטיול של הפעם ייקח אתכם ממערת בני ברית לנחל כיסלון; ומדור צילום.

האם יש קשר בין הישגים בגיל הנוער להישגי הבוגרים בריצות בינוניות וארוכות? חלק א'
חוקרים ומאמני אתלטיקה עוסקים רבות בשאלת הקשר בין הישגים בגיל הצעיר והבוגר בריצות בינוניות וארוכות ובגישות השונות באימון צעירים כדי להביאם למיצוי היכולת בעתיד. יורם אהרוני סוקר את הגישות והמודלים במאמר ראשון בסדרה.

לקראת מרתון ווינר טבריה ה-35 – שני מאמרי הכנה

האם לתוסף ערך מוסף?
במאמצים ממושכים קיימת צריכה מוגברת של פחמימות ושומנים, ובמידה פחותה יותר אף של חלבונים. תפקידם העיקרי של אבות המזון במאמצים כאלה הוא לספק אנרגיה ובכך לסייע בדחיית עייפות ולהאריך את משך הפעילות. הדיאטנית הקלינית אסתר גונן מתמקדת בתוספים מומלצים (הקשורים לפחמימות ולחלבונים) כמו משקאות ספורט, ג'לים, אבקות חלבון וחומצות אמינו מסוימות.

מרתון טבריה בפתח
אתם נמצאים בישורת האחרונה לפני המרתון, מירוץ שלקראתו התכוננתם בחודשים האחרונים. ההתרגשות גדולה, גם אם לא מדובר במרתון הראשון שלכם, ועמה החשש שמא לא תעמדו ביעד שהצבתם לעצמכם. רן שילון, מאמן שהכין כבר אלפי רצים למרתונים, מתמקד בחידוד האחרון לפני המירוץ ומפרק את החששות, תוך שהוא מתייחס לשלושה היבטים: פיזי, טקטי ומנטאלי.

תחילתו של עידן חדש – מרתון ברלין 2011
מרתון ברלין הפך בשנים האחרונות לספק ראשי של שיאי עולם חדשים. הסיפור השנה עימת בין שני ענקים: מחזיק השיא – 'הקיסר' האתיופי היילה גברסילאסי בן ה-38, לבין מי שהוכתר כיורשו – פטריק מקאו מקניה. סיפור הריצה היה כגודל הציפייה. דפנה פרחי מביאה את סיפור שבירתו של שיא העולם, צעד אחר צעד.

מירוץ סובב עמק 2011
ההצלחה במירוץ 'סובב עמק' הראשון ב-2010 גרמה למארגנים לקיימו השנה בפעם השנייה. למירוץ הייחודי, המתקיים באזור קיבוץ הזורע ורמות מנשה ומשלב מקצים נפרדים לריצה ולרכיבת אופניים, היתוסף השנה גם מקצה ל-92 ק"מ. 1200 המשתתפים, בחלוקה של 800 רצים ו-400 רוכבי אופניים, השכימו קום והתייצבו לאירוע. 150 איש ואישה ותוספת של 70 בני נוער מקיבוץ הזורע, שהתנדבו בתחנות השונות ועודדו את המשתתפים לאורך הדרך, רק הוסיפו את החלקים הקטנים שבעקבותיהם חזר קובי שביד נפעם.

מרתוני סתיו 2011
כמו בכל שנה, גם סתיו 2011 סיפק לא מעט דרמות, ובעיקר סיפורים מרתקים מהמרתונים הגדולים שהתקיימו בתקופה זו. ממרתון שיקגו בו עלתה הרוסייה ליליה שובוחובה למקום השני בכל הזמנים ומוזס מוסופ הקנייתי שבר את שיא המסלול של סמי וונג'ירו המנוח, דרך מרתון אמסטרדם בו ירדו שבעה רצים קנייתים ואחד מאריתריאה מ-2:08 ש' וגזצ'או יוסף הישראלי רץ לראשונה בחייו ריצת מרתון תחרותית, בה אף קבע את ההישג הטוב אי פעם לישראלי במרתון בכורה, ועד לפאוג'ה סינג, בריטי ממוצא הודי שהיה לאדם הראשון מעל גיל 100 המשלים מרתון! כל אלו ועוד בסקירה מקיפה ומרתקת של יורם אהרוני.

ריצה 'מינימליסטית'
בשנתיים-שלוש האחרונות אנו עדים לתמיכה גוברת והולכת בריצה בנעליים מונמכות עקב ואף ללא הגבהת עקב כלל – מה שמכונה ריצה 'מינימליסטית'. יש לכך תומכים רבים כמו חברות הנעליים, התקשורת ומובילי דעת בעולם הריצה. אבל – האם אמנם עלינו להשליך את נעלי הריצה הרגילות? האם ריצה 'מינימליסטית' מתאימה לכולם? ובכלל, לשם מה זה טוב? דובב מזור השתתף לאחרונה בכנס באנגליה שעסק במינימליזם, כאורחה של חברת סאקוני, המשקיעה רבות בפיתוח נושא זה, ומבחינתו היה מרתק ומחדש כאחד.

טריאתלון אילת 2011
הטריאתלון שמארח מזה שנים את אליפות ישראל וחותם למעשה את עונת הטריאתלון בארץ, אירח השנה, לראשונה, את אליפות אירופה עד גיל 23, כל זאת כחזרה גנרלית לאירוח ההיסטורי של אליפות אירופה לבוגרים ב-2011, תחרות במסגרתה ינסו הטריאתלטים הישראלים והאירופאים לקבוע את הקריטריון למשחקים האולימפיים בלונדון. נווה כהן, טריאתלט צעיר ומוכשר בעצמו, מתאר ממבטו של משתתף את האירועים והרשמים מהתחרות.

ישראלים בטריאתלון למרחקים גדולים – סיכום שנה
תחרויות האיירונמן, הנערכות במקומות שונים בעולם, מהוות מוקד משיכה למאות ישראלים. בעבר הם רק רצו לסיים לפני שה'שערים ננעלים' (בדרך כלל אחרי 17-16 שעות). כיום ישנם לא מעטים השואפים לנצח, לפחות בקבוצת הגיל, ולהשיג תוצאה טובה. יחיאל מילר על ההצלחות הישראליות בתחרויות הגדולות באמת.

השפעת הכושר האירובי על ביצוע סדרות ספרינטים בשלבים שונים של משחקי כדור
12 שחקני כדורסל צעירים מהליגה העילית לנוער גויסו כדי לבדוק את הקשר בין יכולת אירובית לבין שמירת קצב הפעילות ויכולת ההתאוששות במשחק כדורסל. ממצאי המחקר שבוצע ע"י ד"ר יואב מקל, רוני גוטליב (שניהם מהמכללה האקדמית בווינגייט) ופרופ' אלון אליקים (מהמרכז הרפואי 'מאיר' בכפר-סבא ומהמכללה האקדמית בווינגייט), מראים, בין השאר, שככול שהעומס הכולל ורמת העייפות גבוהים יותר, כך רבה יותר התרומה האירובית לפעילות מקוטעת.

כפיפות גו: היבטים יישומיים
'כפיפות גו' הוא אחד התרגילים הנפוצים בקרב מתאמנים. עם זאת, רבים מהם אינם מודעים למגוון עמדות המוצא שלו, צורות הביצוע, דרגות הקושי וההשלכות על מערכות השלד-שריר. לעתים הם גם אינם מקפידים על ביצוע נכון של התרגיל. ד"ר איתי זיו (סגן מנהל קמפוס שיאים באונ' ת"א) ונדב בקר (מרצה בקמפוס) עושים סדר בעניין.

שביל ישראל – שמורת פורה עד ערד
אחרי הפסקה בת שנים אחדות אנו מחדשים את סדרת הכתבות על שביל ישראל, הכולל מסלולים מדן ועד אילת. בכל פעם יוצג מסלול שונה, והפעם מאיר וריקי בראון מציגים מסלול היורד דרומה, בואכה העיר ערד, ואתם מוזמנים להצטרף לחוויה.נהנים משני העולמות
מיוחד לגולשי אתר SPORTEB, המגזין מציע הטבות חסרות תקדים.
מנויים שנתיים, דו-שנתיים ותלת-שנתיים במחירים מיוחדים. כל רוכש מנוי יקבל מתנה. לרוכשי מנוי דו ותלת-שנתי מתנות מיוחדות.
ההטבות רק לפונים דרך דף זה באתר לחץ כאן 
סגור