גמר היסטורי לישראל ב-400 מ'

| שתף |

דונלד סנפורד סיים שני במקצה חצי הגמר בזמן 45.77 שנ' והפך לישראלי הראשון בהיסטוריה שעולה לגמר באחד ממקצועות הספרינט באליפות מסדר גודל כזה. "אני רוצה לחזור לארץ עם מדליה ולא מתבייש גם מהמלה זהב"

תאריך: 28/06/12, מאת: אורן בוקשטיין

היום המוצלח שהחל עם עלייה לשני גמרים של ג'יליאן שוורץ ויוחאי הלוי, הושלם ע"י אתלט שלישי ממכבי ת"א. דונלד סנפורד הכניס הערב את ישראל לרשימה המכובדת של מדינות שיוצגו בגמר של מקצוע ספרינט כלשהו. סנפורד שרץ במקצה הראשון מתוך שלושה בחצי גמר אליפות אירופה ב-400 מ' ובתנאי מזג אוויר לא קלים של 16 מעלות, רוח וגשם, סיים שני בזמן של 45.77 שנ' ועלה לגמר אוטומטית כמסיים שני במקצה. עבור סנפורד הייתה זו הפעם השלישית השנה בה הוא קובע את תוצאת קריטריון ב' האולימפי (45.90). סנפורד דורג רביעי כללי בין כל תוצאות חצי הגמר בפיגור של מאית מגריגן האירי, 9 מאיות אחרי מרסל דיק-נאגי ההונגרי שניצח את המקצה בו השתתפו השניים, ו-11 מאיות אחרי פאבל משלק הצ'כי שקבע את התוצאה הטובה ביותר בחצי הגמר – 45.66 שנ'.

לאחר התחרות, תוך כדי חיבוק חזק שהיה הסכם פנימי במידה שהוא עולה לגמר, ציין סנפורד: "היה לי היום סיום מצוין, אבל ההתחלה לא הייתה טובה, בניגוד לריצה בסיבוב הראשון בה רצתי מהר בהרבה בהתחלה. עד לגמר מחר אעשה תיאומים נוספים עם המאמן שלי, כי זה הצ'אנס האולימפי שלי", אבל ביקש להוסיף משהו שהיה מבחינתו הכי חשוב: "אין ספק שאני רוצה לקבוע את הקריטריון האולימפי, אבל חשוב לי מזה זו המדליה. אני רוצה לחזור לארץ עם מדליה ולא מתבייש גם מהמלה זהב, בשביל המדינה שעושה בשבילי הרבה, עבור כל התושבים שתומכים בי, והכי חשוב, עבור המשפחה שלי, אשתי ובתי".
הגמר יתקיים מחר (שישי) בשעה 21:25.

ג'יליאן שוורץ ממכבי ת"א הביאה עמה לתחרות תיק גדול מן הרגיל, כאשר החשש הגדול שלה היה הגשם (שלא הגיע) שמקשה עליה במיוחד. שוורץ נכנסה לתחרות בגובה של 4.15 אותו עברה בניסיון השני. "הקפיצה הראשונה בתחרויות בוקר תמיד קשה לי", הסבירה שוורץ לאחר מכן. ב-4.25 היא כבר עשתה זאת בניסיון הראשון. ב-4.35 היא גרמה לדפיקות לב מואצות בקרב חברי המשלחת הישראלית, אולם היא עברה בניסיון השלישי, כש-4.40 היא עשתה בניסיונה השני, גובה אותו עברו רק 11 קופצות ואשר מהווה עבור ג'יליאן את תוצאת השנה שלה באיצטדיון פתוח.

בשלב זה, למעט אירינה פטאצ'ניקובה הצ'כית שויתרה על הגובה הזה אחרי שעברה בניסיון הראשון 4.35, הגובה היחיד בו קפצה, 11 קופצות עברו 4.40, וכל היתר פסלו. הקופצות ביקשו לסיים את התחרות מפני שלפי התנאי בו 12 עולות לגמר, גם אם הצ'כית תפסול, עדיין לא תהיה מי שתעקוף אותה ואז היא תהיה במצב של 2 קופצות נוספות שכבר פסלו ב-4.40, אבל עברו חלק את הגבהים הקודמים. כשוועדת השיפוט החליטה שהתחרות חייבת להימשך, פטאצ'ניקובה הייתה היחידה שקפצה 4.45, עברה בניסיון הראשון, ואילו יתר 11 הקופצות, בצעד מחאתי, הלכו עם המוט לעבר המזרן, עלו עליו ופסלו את עצמן בכוונה. הפתעת התחרות הייתה אי העפלתה של מוניקה פירק הפולנייה (סגנית אלופת העולם מברלין 2009 ומהלסינקי 2005 וסגנית אלופת אירופה מגטבורג 2006) לגמר. פירק פסלה ב-4.40 אחרי שעברה חלק 4.25 ו-4.35.
ג'יליאן שהתייעצה המהלך התחרות עם טובי סטיוונסון, סגן האלוף האולימפי בקפיצה במוט ממשחקי אתונה 2004, אשר מאמן בסטנפורד את אקטריני סטפנידי היווניה שעלתה לגמר מהמקום החמישי, אמרה בסיום: "הייתה לי תחרות טובה בתנאים לא קלים מבחינתי. כפי שפחדתי הרוחות הגיעו מכל כיוון ומאוד הקשו, אבל אני שמחה שקפצתי טוב. לא ציפיתי מעצמי לפחות מגמר. תכננתי לקפוץ כמה שפחות בכל גובה עד העלייה לגמר, וידעתי שאצטרך לעשות לפחות 4.45, אבל התנאים הקשים, ולעיתים גם חוסר מזל, גרמו למתחרות אחרות שלי לפסול בתוצאה נמוכה אפילו מהישגי השנה שלהן. הגמר יהיה בערב ושם אני מרגישה הרבה יותר נוח".

יוחאי הלוי ממכבי ת"א, אלוף ישראל בקפיצה משולשת התייצב לתחרות המוקדמות באופן ממוקד מאוד, לפחות כך נראו פניו והבעתו. בניסיון הראשון חניכו של אלכס מרמן קבע 16.67 (1.5), תוצאה מצוינת שדירגה אותו במקום השלישי אחרי הסיבוב הראשון. בניסיון השני קבע 16.13 (1.1-) ובשלישי 16.53 (2.7), אבל לא מש מהמקום השלישי, כאשר שני הקופצים שדורגו מעליו קבעו כבר בניסיונם הראשון את התוצאה הנדרשת לעלייה אוטומטית לגמר [פבריציו דונאטו מאיטליה דורג ראשון עם 17.17 (2.0) ושריף אל-שריף האוקראיני שני עם 16.91 (0.8)]. בדירוג הכללי הלוי סיים שישי, כאשר ארבעת הראשונים קבעו את תוצאת העלייה האוטומטית [בנוסף לאלו שהוזכרו, קרול הופמן הפולני דורג שני כללי עם 17.09 (0.7) ואלכסיי צאפיק הבלארוסי שלישי עם 16.95 (2.2)], ומומצ'יל קראייליאב הבולגרי חמישי עם 16.73 (0.7). בסיום נשאל יוחאי אם הקפיצה הראשונה העניקה לו את הביטחון לעלייה לגמר? "אתה אף פעם לא יכול להיות בטוח", ענה והסביר, "בברצלונה 2010 הייתי בטוח ש-7.90 ברוחק יספיקו וטעיתי. לקראת סוף התחרות כבר נרגעתי וידעתי שאני בגמר. זו תחושת הקלה אדירה כשאתה מבין את זה". בקפיצה השלישית הלוי יצא בצליעה מהבור, אבל לטענתו "זה כלום". הלוי התעניין מיד מה עשו יתר הישראלים היום ושמח לשמוע שג'יליאן עלתה לגמר. "חשוב לי מאוד שכל הישראלים יצליחו כאן כמה שיותר, אבל כשאני בתוך תחרות קשה לי להסתכל על השאר ואני חייב להיות מרוכז רק בעצמי".
 

 

  • דונלד סנפורד

    צילום: דניאל קימחי

סגור