דואתלון ניר פורז - העבר והגורל

| שתף |

דואתלון ניר פורז יתקיים ביום שבת ברמת השרון לאחר שבשלוש השנים האחרונות לא התקיים. מיכאל בהר, טריאתלט ששירת ביחידה של סרן ניר פורז ז"ל היה שם בשנים הראשונות ויהיה שם גם השנה, למרות הכל.

תאריך: 01/11/12, מאת: מיכאל בהר

ביום שבת הקרוב יערך ברמת השרון דואתלון על שם ניר פורז. אני עדין שומר בביתי גביע, מקום ראשון בקבוצת גיל, משנת 1997. הייתי אז בן 17. האירוע זכור לי כאחד האירועים המרכזיים באיגוד הטריאתלון – דואתלון ניר פורז הוכרז כאליפות ישראל בדואתלון. הוא נערך לזכר סרן ניר פורז אשר היה קצין וראש צוות בסיירת מטכ"ל ונהרג במבצע ניסיון החילוץ של נחשון וקסמן. באותה שנה התגייסתי לצה"ל כמדריך ספורט ביחידה בה שירת ניר. מאותו רגע קיבל הדואתלון חשיבות גדולה יותר עבורי.

היחידה הייתה מתארגנת לאירוע ומעודדת חיילים לקחת חלק בתחרות זו. היינו מארגנים את ההרשמה וכן אופניים לכל החיילים, ולא ניתן היה להתעלם מנוכחות היחידה. למרות קיום האירוע בשבת היו לא מעט חיילים שבאו לקחת חלק, צריך לזכור שהם לא היו טריאתלטים.

אמו של ניר, מתיה, ששכלה את בעלה במלחמת יום הכיפורים ואת בנה כשעמד בראש הכוח שפרץ לבית בו הוחזק נחשון וקסמן התרוצצה ללא הרף לארגן את האירוע ודאגה שהכל יהיה מושלם. בטקס הסיום העניקה פרסים וברכה את המשתתפים.
לזוכים הוענקו פרסים מיוחדים כגון אופני הרים, שעוני דופק, משקפי שמש ועוד. בנוסף ניתנו גם פרסים לחיילים המובילים. בבית הורי אני שומר עד היום את זוג אופני ההרים בו זכיתי באחת התחרויות.
האירוע המקורי כלל 10 ק"מ ריצה, 40 ק"מ רכיבת כביש ו - 5 ק"מ ריצה נוספים לקינוח. המרחקים לא היו קלים למשתתפים הלא תחרותיים ולכן הוחלט לקיים מקצה נוסף שכלל ריצה קצרה יותר ורכיבת אופני הרים על שביל כורכר.

בשנת 2008 המשטרה החלה להתנגד לסגירת כביש 5 והערימה קשיים לקיום התחרות, אשר התקיימה לאחר לחץ מהגורמים המארגנים אך באיחור. יובל רחמילביץ, יוצא היחידה ניצח והגאווה הייתה רבה, אך זו הייתה השנה האחרונה לאירוע במתכונת זו.

היום, לאחר ששלוש שנים האירוע לא התקיים, למרות החשיבות הכפולה שלו, ההנצחה וקיום אליפות ישראל בדואתלון, משפחת פורז בעזרת קנטרי רמת השרון ועיריית רמת השרון מקיימים את דואתלון השטח במתכונת עממית: 5 ק"מ ריצה, 15 ק"מ אופניים בכביש כורכר ו 2.5 ק"מ ריצה לקינוח. זוהי תחרות הדואתלון היחידה השנה. התחרות מאפשרת לכל ספורטאי חובב לקחת חלק בזכות המרחקים הקצרים, המסלול הבטוח, הרכיבה על אופני הרים ואולי חשוב לא פחות המחיר הנוח, ללא כל צורך ברישום לאיגוד, בדיקה רפואית או תשלום נוסף לביטוח, דבר נפוץ בתחרויות ריצה אך לא בתחרויות טריאתלון ואופניים.

בשנים האחרונות אנו נתקלים בקשיים רבים בארגון התחרויות והתוצאה היא ביטול מספר רב של תחרויות בעיקר בשל מגבלות המשטרה ובעיות תקציב. בתחרות זו נפתרה הבעיה במעבר לרכיבת שטח.
אם נסתכל על תחרויות בענפי הספורט ריצה ואופני הרים, נראה שענפים אלה פורחים, בעוד שהטריאתלון ואופני הכביש במלחמת הישרדות עקב הבירוקרטיה. דואתלון ניר פורז המשלב ריצה ואופני שטח פותח אפשרות לקיום אירועים חדשים לכלל הציבור עם פוטנציאל פריחה.

בדואתלון על שם ניר פורז יחולקו פרסים בעלי ערך רב, כגון כרטיס טיסה ואופני הרים. בין המשתתפים יהיה אפשר למצוא את גלעד רותם (טריאתלט בכיר), שני בלוך (רוכבת הכביש וטריאתלטית כישרונית ביותר) ואנוכי -שלושתנו ורבים אחרים היינו חלק מהיחידה של ניר פורז ובאים לחלוק כבוד.
מקווה לראותכם כמשתתפים או מעודדים.


מיכאל בהר 

רוכב כביש וטריאתלט כבר 20 שנה. סגן אלוף ישראל בחצי איש ברזל ובטריאתלון אולימפי קבוצת גיל. בעבר רשם אליפויות ישראל במרוצי אופניים כמו גם בטריאתלון ודואתלון, בעיקר בגילאי הנוער אך לא רק. בעל תואר ראשון בפיסיקה ותואר שני בהנדסת מכונות.

 

  • זינוק דואתלון ניר פורז

    צילום באדיבות מייקי כץ, מנהל התחרות

סגור