האם המתחרה הבא של יוסאין בולט יגיע מהפוטבול האמריקאי?

| שתף |
  • SPORTWEB
  • חדשות
  • האם המתחרה הבא של יוסאין בולט יגיע מהפוטבול האמריקאי?

אדריאן פיטרסון, אחד משחקני הפוטבול המובילים כיום, מתכוון להפוך לאתלט אולימפי ומאמין שהוא יכול לנצח את התופעה הג'מייקנית בריצת ה-200

תאריך: 01/01/13, מאת: דני בורשבסקי

אדריאן פיטרסון הוא אחד משחקני הפוטבול המעורכים ביותר כיום בארצות הברית. פרט לעובדה שהוא מככב במינסוטה ויקינגס, אחד הקבוצות המובילות בליגת האנ.אפ.אל, הוא היה קרוב בשבוע האחרון לשבירת שיא עונתי היסטורי בארצות הברית, והיו חסרים לו רק 9 יארדים כדי להשיג את המרחק הגדול ביותר על הקרקע בעונה סדירה אחת. הרץ האחורי של הויקינגס הוא גם אחד המשתכרים הגדולים בליגת הפוטבול המקצוענית עם חוזה של 9 ספרות, כך שכמו שזה נראה, פרט לטבעת אליפות, לא חסר לו כלום בחיים.

ובכל זאת, בראיון שהעניק השבוע פיטרסון הוא גילה שהפוטבול לא מספק אותו, לא בחיים וגם לא בקריירה הספורטיבית שלו. פיטרסון גילה שהוא חולם להיות ספרינטר, אבל לא סתם ספרינטר אלא אחד כזה שיקרא תיגר על תופעת הספרינטים הלא מוסברת של הטבע האנושי – יוסאין בולט. אחרי שהוביל את מינסוטה לעונה חלומית בשנה שעברה, ותוך כדי שהוא מתכוון להתמודד על אליפות גם השנה, אמר פיטרסון: "אני באמת מרגיש שאני יכול לעמוד באתגר הזה. הרבה אנשים צוחקים עליי כשאני אומר את זה ואומרים לי 'בוא נהיה מציאותיים', אבל גם לפני שבולט התחיל לנפץ את שיאי העולם אמרתי לעצמי שאני רוצה להגיע למשחקים האולימפיים דרך ריצת ה-200 או ה-400 מטר. לפני שהצטרפתי לליגת המכללות התכוונתי להשתתף בשתי תחרויות אתלטיקה כדי לנסות ולהבין באיזו רמה אני, אבל נפצעתי בברך וזה לא קרה. עכשיו אני מרגיש טוב ומרגיש שאני מוכן לעשות את זה".

אפשר להצטרף לדעה של ההמונים ולגחך מדבריו של פיטרסון, אבל צריך לזכור שני דברים: 1. האנשים שהשיגו את ההישגים המטורפים ביותר היה אלו שחלמו, גם אם זה היה כנגד כל הסיכויים. 2. שחקני פוטבול כבר הוכיחו בעבר עד כמה אתלטיים הם יכולים להיות. בהקשר של הדוגמא השניה – אולי קשה להאמין שפיטרסון, כמו כל אתלט אחר, יוכל לגבור על יוסאין בולט כשהוא בשיאו. מצד שני, פיטרסון יכול לעיין בספרי ההיסטוריה וללמוד משלושה שחקני פוטבול אחרים שהצליחו לעשות את זה בגדול. הראשון היה בוב הייז, שהוא למעשה הספורטאי היחיד בהיסטוריה שהשיג גם מדליית זהב אולימפית וגם ניצח בסופר-בול במדי דאלאס קאובויס. עוד לפני שנבחרת בדראפט על ידי הקאובויס בשנת 1964, הייז השתתף במשחקים האולימפיים בטוקיו, זכה במדליית הזהב בריצה ל-100 מטרים וגם שבר את שיא העולם, זאת למרות שרץ בשביל מספר 1 שהיה שחוק לגמרי בגלל שלפני כן התקיימה בו תחרות הליכה ל-20 קילומטרים, כשבנוסף הוא רץ עם נעלי ספייקס מושאלות אחרי שאיבד את שלו. בנוסף, הייז השיג מדליית זהב נוספת בריצת השליחים, וגם שם היה שותף לשיא עולם. אגב, שיאו העולמי ב-100 מטרים בשנת 1964 היה 10.06 שניות. הייז היה גם הספרינטר הראשון בהיסטוריה שהצליח לרדת מ-10 שניות במדידה אלקטרונית, אבל הוא נעזר ברוח גבית גבוהה מאוד מעל המותר כדי לעשות את זה.

שחקן הפוטבול השני שזכה לתהילה כאתלט היה ג'יימס ג'ט, אבל במקרה שלו מדובר בהצלחה קטנה יותר. לג'ט יש אמנם מדליית זהב אולימפית בארון בזכות היותו חבר בנבחרת השליחים האמריקאית לריצת הספרינט במשחקי ברצלונה 1992, אבל ג'ט היה הרץ המחליף, כשהרביעייה החלומית כללה אז את קארל לואיס, מייק מארש, לירוי בורל ודניס מיצ'ל. לאחר המשחקים ג'ט פתח בקריירה מקצוענית של 9 שנים בפוטבול. מי שבלט יותר ממנו באותם משחקים היה מייקל בייטס, שהיה למעשה הרץ האמריקאי מספר 2 ל-200 מטרים אחרי מייק מארש ולפני מייקל ג'ונסון, שאז היה אלמוני יחסית. בייטס סיים במקום השלישי בריצת הגמר וזכה במדליית ארד אולימפית עם זמן של 20.38 שניות (שיאו האישי היה 20.01). לאחר משחקי ברצלונה, בייטס פתח בקריירת פוטבול בסאיטל סיהוקס וקרולינה פנתרס.
מה שמבדיל את פיטרסון לעומת הייז, ג'ט ובייטס הוא שכוכבה של מינסוטה ויקינגס מתיימר למעשה להפוך למדליסט הראשון באתלטיקה שיעשה את ההסבה מהפוטבול למלכת הספורט ולא להיפך. אז הנה עוד סיפור שאמור להחזיק אותנו במתח מעכשיו ועד ריו 2016.

צילום שער:
בולט: Victah sailer / photorun.net
אדריאן פיטרסון: / Mike Morbeck
 

סגור