האם יהיה שיא עולם תשיעי במרתון ברלין?

| שתף |

"זהו מאמץ קבוצתי", אמר ווילסון קיפסאנג במסיבת העיתונאים לגבי הסבירות שיצליח לשבור את שיא העולם ביום ראשון בבוקר. במידה ויצליח תהיה זו הפעם התשיעית שישבר שיא עולם במרתון ברלין בכל ההסטוריה שלו.

תאריך: 27/09/13, מאת: SPORTWEB

האם ישבר שיא העולם במרתון בפעם התשיעית ביום ראשון? ווילסון קיפסאנג הקנייתי ינסה לקבוע שיא עולם בדיוק בחגיגות הארבעים למרתון ברלין. פטריק מקאו קבע את שיא העולם במרתון לפני שנתיים על המסלול בברלין (2:03.38 שע'). ווילסון קיפסאנג קבע את הזמן השני המהיר בכל הזמנים במרתון פרנקפורט 2011 (2:03.42 שע'). ביום ראשון בשעה 8:45 יוזנקו מעל 40 אלף רצים, קיפסאנג יוזנק עם שדה רצים תחרותי ביותר בניסיון לקבוע שיא עולם.

לפני קצת יותר מעשר שנים, הצעיר אליהוד קיפצ'וגה נכנס לתודעת עולם הריצה לאחר שניצח שני ענקי ריצה באליפות העולם ב-5000 מ'. קיפצ'וגה גבר על הישאם אל ג'רוז וקננינסה בקלה באחד מהגמרים הדרמטיים בהסטוריה של הריצות. למרות קריירה מצויינת בעשור שלאחר מכן, קיפצ'וגה לא הצליח להגיע לגבהים של אותה הופעה בפריז. קיפצ'וגה ניצח במרתון הבכורה שלו במרתון המבורג עם 2:05.30 שע' לפני שישה חודשים ואפשר לומר ש"הגחלת" עדין קיימת, אך האם זה סימן לאש שתתפרץ ממנו ביום ראשון הקרוב? 

היום במסיבת העיתונאים השתתפו קיפצ'וגה, ווילסון קיפסאנג, וללא קשר משפחתי אל וווילסון קיפסאנג נכח גם ג'פרי קיפסאנג (שסיים במקום השלישי במרתון ברלין אשתקד עם 2:06.12 שע'), וכן אליהוד קיפטאנווי, שקבע במרתון הבכורה שלו 2:05.39 שע' (פראג 2010).

"כבר מההתחלה, תיכננתי לרוץ טוב מאד כאן. זה במחשבה שלי כל הזמן לשבור את שיא העולם. אם רצתי 2:03.42 שע', אני יודע שזה אפשרי. התאמנתי באופן הטוב ביותר, ואם הכל ילך כשורה יחד עם מכתיבי הקצב, אני חושב שנוכל לעשות את זה. זהו מאמץ קבוצתי, כמו באימון, יותר אפילו מאשר בתחרות. ככל שיש לך קבוצה יותר חזקה, כך זה יהיה יותר קל", אמר קיפסאנג לעיתונאים.

קיפצ'וגה וג'פרי קיפסאנג היו יותר זהירים ושקולים בדבריהם. "המטרה העיקרית שלי היא לרוץ סאב 2:05.30, ולקבוע שיא אישי. אני אלך עם מכתיבי הקצב אבל אני לא יכול לומר שארוץ שיא עולם", אמר קיפצ'וגה. לגבי המעבר שלו מהמסלול לכביש אמר: "ההסתגלות היא קשה. האימונים זה דבר אחד, אבל הדבר הכי חשוב הוא הראש. מבחינת הראש שלי כבר הסתגלתי לכביש".

בגיל 20, ג'פרי קיפסאנג היה מבוגר רק במספר חודשים מקיפצ'וגה כאשר הוא ניצח באליפות העולם בפריז. אולם לאחר שנכשל להיכנס לנבחרות הלאומיות בריצות שדה ולמסלול, כמו רבים עשה את המעבר לכביש. הוא קבע בחצי מרתון 58:54 דק' תוך שהוא מנצח בחצי מרתון היוקרתי ראס אל-חאמיס בינואר האחרון. "המרתון והחצי מרתון הם שני דברים שונים לגמרי. אני רק מקווה לרוץ טוב יותר משנה שעברה. התכוננתי כראוי, אבל הפוקוס שלי הוא לנפץ את השיא האישי שלי", הסביר ג'פרי קיפסאנג.

כפי שהזכרנו בכתבה הקודמת, לרגל חגיגות ה-40 למרתון הוזמנו רצי עבר ודמויות רבות מעולם הריצה העולמי. הפעם נפגשו כל שיאני העולם יחד: פול טרגטהיילה גברסליאסי, רונאלדו דה-קוסטה, פטריק מקאו, נאוקו טאקאשי וטגלה לורופה - כל רצי העבר הללו יצפו במרתון מהצד ויקוו לשיא עולם חדש.


שיאני העולם של ברלין מכל הזמנים: Victah Sailer / photorun.net

  • המועמדים לניצחון

    Victah Sailer / photorun.net

סגור