האפטר פארטי של ילנה איסינבאייבה

| שתף |

אחרי שכל המתחרות שלה נפסלו, שיאנית העולם בקפיצה במוט רק החלה להתחרות בליגת היהלום בשנחאי, והסתפקה בקפיצה מוצלחת אחת. יום פחות מוצלח לאריאס מריט, כרמליטה ג'טר ומסרט דפאר

תאריך: 18/05/13, מאת: דני בורשבסקי

סבב ליגת היהלום באתלטיקה הגיע היום (שבת) לשנחאי שאירחה את התחרות השניה שלו. הדמות המרכזית בתחרות הפעם הייה אחת האתלטיות הגדולות בכל הזמנים, שיאנית העולם בקפיצה במוט ילנה איסינבאייבה, שהתחרתה באצטדיון פתוח לראשונה מאז המשחקים האולימפיים בלונדון, שם היא סיימה שלישית. איסינבאייבה נכנסה לתחרות אחרי שעשר המתחרות האחרות שלה כבר סיימו אותה, ועברה בניסיון השני גובה של 4.70 מטרים, כדי להבטיח את הניצחון. לאחר מכן היא ניסתה לעבור גובה של 4.85 מטרים, אבל פסלה. מארי סאקסר האמריקאית סיימה שניה עם 4.60 מטרים וסילקה שפיגלבורג הגרמניה שלישית (4.55). לשיאן עולם נוסף, אצן ה-110 משוכות אריאס מריט, היה ערב פחות מוצלח. מריט מתח ככל הנראה שריר מיד עם הזינוק, והפסיק לרוץ עוד לפני המשוכה הראשונה. מי שניצל את זה כדי לנצח היה אלוף העולם האמריקאי, ג'ייסון ריצ'רדסון, שעצר את השעונים בזמן של 13.23 שניות.

האירוע המרכזי של היום על המסלול היה ריצת ה-100 מטרים לנשים, עם קרב בין האלופה האולימפית מג'מייקה, שלי אן פרייזר פרייס לסגניתה האמריקאית כרמליטה ג'טר. ג'טר הגיעה לשנחאי עם תוצאת השנה בעולם (10.95 שניות) אבל המפגש הראשון בין השתיים העונה הסתיים בניצחון משכנע מאוד לפרייזר פרייס, שזינקה מעולה והובילה לאורך כל הריצה בדרך לזמן המהיר ביותר העונה בעולם, 10.93 שניות. בלסינג אוקגברה הניגרית סיימה שניה (11.00) כשג'טר סיימה רק שלישית בגלל מעידה על קו הסיום וסיימה בזמן של 11.08 שניות כשנראה היה שהיא סובלת ממתיחה בירך.


פרייזר פרייס  Victah Sailer / photorun.net

 

גם בריצת ה-400 גברים קיצצו את תוצאת השנה בעולם אבל לא בשתי מאיות כי אם ב-70. גם במקרה הזה הכוכב היה האלוף האולימפי, קיראני ג'יימס מגרנדה, שהציג ריצת סולו שהצהירה על כוונותיו לקראת אליפות העולם. לא רק ניצחון משכנע, אלא גם תוצאה נהדרת של 44.02 שניות בשלב כל כך מוקדם של העונה, מבטיחה רבות. לשון מריט האמריקאי, האלוף האולימפי מ-2008 שהיה פצוע במשחקי לונדון ונשר במוקדמות, סיים שני בזמן של 44.60 שניות. ריצת הספרינט המרכזית לגברים הייתה ל-200 מטרים. ג'סטין גאטלין, שניצח את ה-100 בדוחא לפני שבוע, זינק חלש וראה מקדימה את וורן וויר הג'מייקני, מדליסט הארד מלונדון 2012, מוביל את הריצה מתחילתה ועד סופה. לקראת קו הסיום ג'סטין ניסה לסגור עליו, אבל וויר הצעיר ניצח בזמן של 20.18 שניות, כשגאטלין סיים שני (20.21) וג'ייסון יאנג הג'מייקני שלישי (20.22).


קיראני ג'יימס Victah Sailer / photorun.netהמסלול באצטדיון בשנחאי היה רטוב מגשם, אבל זה לא הפריע לקביעת תוצאת השנה בעולם כבר במקצוע המסלול הראשון, ריצת ה-400 משוכות לנשים. זוזאנה היינובה הצ'כית, מדליסטית הארד מלונדון 2012, דהרה אל הניצחון כשלקראת סיום הריצה קיבלה פייט מאנג'לה מורסאנו הרומניה שרצה במסלול החיצוני. בסופו של דבר הייתה זו היינובה שעצרה את השעונים בזמן של 53.79 שניות וקיצצה 42 מאיות מתוצאת השנה בעולם. מורסאנו סיימה שניה בזמן של 53.85 שניות. לשינדה דימוס האמריקאית, אלופת העולם וסגנית האלופה האולימפית, סיימה במקום השישי בלבד (55.12).

בריצת ה-1,500 מטרים לגברים, אסבל קיפרופ הקנייתי הוכיח שהוא אחד הטקטיקנים הטובים ביותר כיום בריצות הבינונית, עם ניצחון שני ברציפות בסבב ליגת היהלום. הפעם, קיפרופ הגיח מאחור רק ביישורת האחרונה, ועקף את מקונן גברמדין האתיופי על קו הסיום, בפיניש שהיה קרוב להיות פוטו פיניש. קיפרופ סיים הפעם בזמן של 3:32.39 דקות, כשגברמדין היה איטי ממנו בארבע מאיות. עוד קנייתי שכיכב על המסלול היה ברימין קיפרוטו, האלוף האולימפי מ-2008 ב3,000 מכשולים, שניצח בזמן נהדר של 8:01.16 דקות וקיצץ יותר מ-15 שניות מתוצאת השנה בעולם. פול קואץ', שיחד עם קיפרוטו נחשב לאחד מרצי ה-3,000 מכשולים הטובים בכל הזמנים, סיים שני (8:02.63). גם פרנסין ניונסאבה מבורונדי, אלופת אפריקה ב-800 מטר, שיפרה את תוצאת השנה בעולם כשניצחה בריצה הזאת בזמן של 2:00.33 דקות. היא הקדימה את אלופת העולם לשעבר, ג'אנט ג'פקוסגי הקנייתית, שקבעה 2:01.28 דקות. גנזבה דיבאבה האתיופית, הכוכבת החדשה של הריצות הארוכות לנשים, ניצחה את בת ארצה האימתנית מסרט דפאר ב-5,000 מטרים ושיפרה את תוצאת השנה בעולם כשקבעה 14:45.92 דקות, כשדפאר הייתה איטית בכמעט שתי שניות.


אשבל קיפרופ Victah Sailer / photorun.netגם מקצוע השדה הראשון בתחרות הניב את תוצאת השנה בעולם כשקתרין איברוגן הקולומביאנית, סגנית האלופה האולימפית בקפיצה משולשת, ניתרה למרחק של 14.69 מטרים וניצחה את אלופת העולם האוקראינית אולחה סאלאדוחה, שקבעה 14.43. חנה קנזייבה, שקיבלה לפני מספר ימים תעודת זהות ישראלית, עדיין מייצגת את אוקראינה ובתחרות הזאת היא פסלה בשלוש הקפיצות הראשונות שלה וסיימה את דרכה מוקדם מהצפוי. גונג ליג'יאו הסינית, מדליסטית הארד האולימפית בהדיפת כדור ברזל, קיוותה לנצח מול הקהל המקומי בשנחאי, אבל נאלצה להסתתפק במדליית הכסף עם הדיפה של 19.73 מטרים. בהיעדרה של ואלרי אדאמס הניו זילנדית, מי שניצחה בתחרות הייתה כריסטינה שוואניץ' הגרמניה, אלופת אירופה באולמות, שממשיכה בשנה המצויינת שלה עם הדיפה של 20.20 מטרים, שהייתה רחוקה ב-17 סנטימטרים מתוצאת השנה של אדאמס.

בתחרות זרקת הדיסקוס לגברים ניצח הפולני פיוטר מלצ'ובסקי, מדליסט הכסף מבייג'ינג 2008, עם תוצאה של 67.34 מטרים. הוא הקדים את האלוף האולימפי מבייג'ינג, גרד קאנטר האסטוני (63.14) ואת רוברט אורבאנק הפולני (62.85). בקפיצה לגובה לגברים, מוטאז עיסא בארשים הקטארי נקם בבודאן בונדרנקו האוקראיני על ההפסד בדוחא וניצח אותו. שני הקופצים עברו גובה של 2.33 מטרים, אבל בארשים עשה זאת בניסיון הראשון. בקפיצה לרוחק, הקהל המקומי שבע נחת מלי ג'ינזה המקומי, ששיפר משמעותית את שיאו האישי וקבע 8.34 . מטרים כדי לנצח באופן מפתיע. גם אלכסנדר מנקוב הרוסי קבע שיא אישי של 8.31 מטרים אבל זה הספיק לו רק למקום השני. האלוף האולימפי מבריטניה, גרג ראתרפורד, סיים שלישי עם 8.08 מטרים. בתחרות הטלת הכידון לגברים ניצח טרו פיטקמאקי הפיני, שהרחיק את הכידון ל-87.60 מטרים וגם שיפר את תוצאת השנה בעולם. ויצ'סלאב וסלי הצ'כי, שניצח לפני שבוע בדוחא, סיים הפעם שני עם 86.67 מטרים.
 

  • אינסיבייה ילנה

    Victah Sailer / photorun.net

סגור