החזרה של בקלה מתחילה

| שתף |

לאחר 16 חודשים של היעדרות, אלוף העולם מקווה (אולם לא בטוח) שיוכל להתחרות שוב בחודש יולי.

תאריך: 02/06/11, מאת: מערכת עולם הריצה

לאחר שנה וחצי של חוסר וודאות, האלוף האולימפי 3 פעמים קנניסה בקלה חזר לאימונים בהרים שבסמוך לאדיס-אבבה כשהוא בריא ועם כוונה לחזור ולהיות אחד הרצים הטובים בעולם. האתיופי בן ה- 28 נעלם לאחר מירוץ שדה של 9 ק"מ בינואר  2010. במירוץ זה סיים רביעי ומה שהסתבר כמתיחת שריר קלה הפך לשבעה חודשים בהם לא יכל לרוץ בכלל. הוא נמנע מניתוח אבל עשה שיקום מקיף. "שריר התאומים נפגע מאד", אמר בראיון בתחילת השבוע. בקלה מחזיק בשיא העולם בריצת 5000 מ'  (12:37.35 דק') ובריצת 10000 מ'  (26:17.53 דק'). "עכשיו המצב טוב", הוסיף.

עד כה הוא מתאמן בזהירות, מעלה באיטיות את הקילומטראז' ומקווה לחזור למה שהיה ולהיות מוכן להתחרות תוך חודשיים. "עכשיו האימונים שלי אחרי פציעה ארוכה, הם טובים. אני רץ 9-10 מייל ביום. אני עושה אימוני בסיס. פעם ביום אני רץ. בעוד כחודש אתחיל לעשות אימוני מהירות ואז נראה".

קשה לעמוד על קנקנו של בקלה. לעומת היילה גברסליאסי, מי שלעיתים משווים אותו אליו, קנניסה הוא ביישן ולא נהנה להתראיין לתקשורת. בד"כ בראיונות לתקשורת יש מתורגמן והוא מתראיין באמהרית. "היו תקופות שהרגשתי מאד רע ויש סיכוי של 50-50 אם אני באמת אחזור", אמר בקלה, שיהיה בן 29 ב-13 ביוני. "מעולם לא ויתרתי. אני חייב להיענות לאתגר. אני חייב לנסות הרבה שינויים. אני לא מוותר".

"כן, המשפחה, אשתי וילדיי, כולם עודדו אותי והם עוזרים לי מאד. יש הרבה אנשים שעוזרים לי. ג'ו (הסוכן שלו) תמיד מעודד אותי. הוא לעולם לא מוותר עליי, הוא אמר שאני צריך לנסות מספר רופאים ולא להילחץ. כל הזמן הוא אמר לי ' אתה עוד תחזור שוב, אתה עוד תרוץ שוב, אל תדאג בקשר לזה', הוא היה לצידי כל הזמן".

הסיבוך שבפציעתו של בקלה היה שני קרעים באותו השריר. הראשון גרם לו לא לרוץ 7 חודשים, וכיוון שמיהר לחזור להתאמן התרחש הקרע השני והיתה לכך הרבה השפעה על מצב הרוח של בקלה והמצב המנטלי הכללי.

המירוץ הראשון שבו יתחרה בקלה צפוי להיות בעוד כחודשיים מתישהו במהלך יולי. בקלה בראיון לא התחייב לשום מירוץ ספציפי. כמובן ששום מירוץ לא יסרב לקבלו. מה שעומד לטובתו היא העובדה שאליפות העולם מתקיימת בשלב מאוחר של הקיץ. "כמובן שאם אחזור להתחרות אני רוצה להיות הכי טוב", מצהיר בקלה, "אני לא רוצה להפסיד במירוצים. אני לא רוצה תוצאה רעה. כל הזמן אתה חושב על דברים רעים, אני לא רוצה".

"כמובן שהייתי מדוכא כיוון שלא רציתי להפסיק להתחרות. שאני חושב על זה, זה מדכא. כאשר מישהו אחר לא יכול לרוץ הוא גם לא רוצה לחשוב על זה".

בימים אלו בקלה מנהל עסקים רבים, בינהם בניית מלון מפואר באדיס-אבבה. "העסקים שלי הולכים טוב. בעוד 4-5 חודשים המלון עומד להיפתח", הוא אומר בגאווה, "ואחרי 5-6 חודשים יפתח גם מרכז ספורט. זהו מחנה אימונים. כ-7 מייל מחוץ לאדיס".

בנוסף למדליות הזהב האולימפיות שלו, בקלה ניצח בארבעת אליפויות העולם מאז 2003, והוא אלוף העולם בריצת שדה 11 פעמים. במהלך השנים היו ספוקלציות האם ירוץ מרתון, אולם עד כה הוא לא חושב על כך, או יותר נכון להגיד - הוא לא מדבר על זה. עוד מדליית זהב במשחקים בלונדון, הוא מודה, יהיה משהו מאד מיוחד. "זה עוד רחוק. אני לא באמת רוצה לחשוב עלזה כי זה עוד הרבה זמן. אני לא יכול להגיד על כך כלום כי לא התחריתי מעל שנה. בעוד שנה נדבר על זה". כרגע בקלה מתרכז באימונים היומיומיים שלו ונהנה מהחזרה לכושר. 

סגור