הידיעות שעשו את השבוע

| שתף |

מהו שיא העולם החדש בריצת מרתון בחליפה? מי ישתתף במרתון ניו יורק? איפה בולט נמצא עכשיו ומי תבקר בקרוב בארץ?

תאריך: 11/10/12, מאת: דני בורשבסקי

מרתון ויקטוריה שבקנדה לא נחשב לאחד מהמירוצים היוקרתיים שמתקיימים בחודש אוקטובר, אבל בגרסת 2012 של המירוץ שהתקיימה בשבוע שעבר, קרה משהו יוצא דופן. הרץ שסיים במקום השישי הכללי, אדם קמפבל, רץ מרתון שלם כשהוא לבוש בחליפת שלושה חלקים אלגנטית (כולל עניבה), ושבר למעשה את שיא גינס בריצת מרתון בחליפה. בעוד שהשיא הקודם עמד על 3:24 שעות, קמפבל קבע זמן מדהים של 2:35 שעות, שרק הוכיח שבבגדי ריצה מתאימים הוא היה יכול להתקרב למנצח הקנייתי, תומאס אומוונגה, שקבע 2:20:41 שעות. "זה היה די טפשי, אבל כמה אנשים יכולים לומר על עצמם שהם שיאני עולם?", אמר בסיום קמפבל, שרץ למעשה עם בגדי העבודה שלו. מדובר בעורך דין קנדי ורץ אולטרה מרתון בשעות הפנאי, שמטרת הריצה שלו בחליפה פרט לשבירת שיא גינס הייתה ליצור מודעות למירוץ הקשה מבחינה כלכלית על מנת להפוך לעורך דין בקנדה.
 


מרטין לל הקנייתי, אחד המרתוניסטים הבכירים בעולם כיום, חוזר לרוץ במרתון ניו יורק. לל ניצח את המירוץ היוקרתי בשנים 2003 ו-2007, ובשנתיים האחרונות הוא סיים פעמיים במקום השני במרתון לונדון. אגב, שיאו האישי עומד על 2:05:15 שעות והוא קבע אותו בשנת 2008 במרתון לונדון, אז הוא גם ניצח (זכה סך הכל שלוש פעמים במרתון לונדון). לל יגיע למרתון הזה בכושר מצוין אחרי שבסוף ספטמבר הוא ניצח בחצי מרתון רוק אנד רול בליסבון. ג'פרי מוטאי, שבשנה שעברה קבע שיא מסלול חדש בניו יורק, כיכב בחודש שעבר במרתון ברלין, אבל למרטין לל יהיו מספיק יריבים בתפוח הגדול. למעשה, לא חסרים פייבוריטים לניצחון גם בין המקומיים כאשר ישנם כוכבים אמריקאים בראשות מב קפלזיגי וריאן הול שינסו לזכות בתואר. אגב, קפלזיגי היה האמריקאי האחרון שזכה במרתון ניו יורק וזה קרה בשנת 2009.


לל מנצח בליסבון Victah Sailer / photorun.net

רצי המרתון הקנייתים חזרו מהמשחקים האולימפיים בלונדון עם שלוש מדליות: כסף וארד בגברים וכסף בנשים. עדיין, ההופעה שלהם במשחקי לונדון 2012 הוגדרה כאכזבה, מכיוון שהמדינה עם העומק הגדול ביותר בריצת מרתון לא זכתה במדליית זהב, לא אצל הגברים וגם לא בתחרות לנשים. לאור העובדה שגם בחירת הרצים הכל כך קשה לאולימפיאדה הוגדרה בקניה כשערורייתית, בהתאחדות הקנייתית החליטו כבר מעכשיו על נוהל חדש לקראת המשחקים האולימפיים שיתקיימו ב-2016 בריו דה ז'ניירו. לפי הנוהל הזה, יכריזו על רצי המרתון שיבחרו בפרק זמן מוקדם יותר, ואלו לא יורשו להתחרות במהלך תקופה של חצי שנה לפני המשחקים האולימפיים. הקנייתים מאמינים שאולי כך הם יוכלו למנוע "תקלות" כמו למשל זכייתו של סטפן קיפרוטיץ' מאוגנדה בריצת המרתון בלונדון 2012, מקצוע שטקס הפודיום שלו התקיים במעמד טקס הסיום והיה המכובד ביותר.


יוסאין בולט ממשיך ליהנות מהחופשה שלו ובמסגרת המחוייבויות שלו לספונסרים הוא מבקר במקומות אטרקטיביים בעולם כמו ניו זילנד. בכל מקום, העיתונאים המקומיים מנסים להוציא ממנו ציטוטים מעניינים. אז אחרי שבולט הצהיר שהוא לא יעשה הסבה לקראת ריו 2016 וימשיך לרוץ ספרינטים קצרים, הוא התייחס לשבירת שיאו העולמי ב-100 מטרים העומד על 9.58 שניות. בולט התייחס ברצינות לעניין ואמר שהוא מאמין שהוא יכולל הגיע לגבול של 9:40 שניות, כלומר לשפר את שיאו ב-18 מאיות. עם זאת, בולט התייחס גם לעונת הקיץ הבאה שבמרכזה אליפות העולם במוסקבה, ואמר שלדעתו זו תהיה עונה רגועה יחסית מבחינת התוצאות שיקבע.

אז יש אתלטי צמרת שמגיעים לאוקיאניה, ויהיו כאלו שיגיעו גם לישראל. אליסון פליקס, שזכתה בשלוש מדליות זהב בלונדון 2012 (200 מטר ושתי ריצות שליחות) תהיה אורחת הכבוד של "נייקי" במירוץ הלילה של תל אביב שיתקיים ב-30 לאוקטובר. "אני נרגשת מאוד מהביקור ומקווה שאוכל להשפיע על הרצים בתל אביב", אמרה פליקס שהיא ללא ספק אחת האתלטיות האמריקאיות הגדולות בכל הזמנים, ואחת האתלטיות הבכירות אי פעם שתבקר בארץ.

 

  • אליסון פליקס תגיע לארץ

    Victah Sailer / photorun.net

סגור