היום - אליפות ישראל בריצת 3000 מ' מכשולים

| שתף |

איתי מגידי ודנה לוין הם המועמדים הבכירים לזכיה בתואר אלופי ישראל ב-3000 מכשולים. מגידי עם 6 תארים רואה בריצה כאימון טוב לקראת תחרויות קרובות באירופה, ואילו לוין שזכתה בתואר ב-2009 תנסה להשיג תואר שני בטרם מלאו לה 20

תאריך: 10/05/12, מאת: אורן בוקשטיין

איתי מגידי (מאמן: אלברטו סלאזאר), נציג ישראל במשחקים האולימפיים בבייג'ין 2008 ושיאן ישראל ב-3000 מכשולים הוא לפי כל הדעות המניה הבטוחה לניצחון בכל תחרות במקצוע זה בה ישתתפו אתלטים ישראלים בלבד. מגידי זכה בתואר האליפות הראשון שלו כבר ב-1997. מאז הוא עשה זאת 5 פעמים נוספות, האחרונה ב-2008, והפך לאלוף האלופים במקצוע זה, לפני יהודה צדוק וגיא בן-אפרים שעשו זאת 4 פעמים. בשלוש השנים האחרונות היה זה נועם נאמן (מאמן: עמית נאמן) שזכה בתואר. הגורל הספורטיבי לא הצליח לזמן את השניים... הפעם האחרונה שהשניים רצו זה לצד זה במעמד האליפות הייתה ב-2008, שנתו הגדולה של מגידי שזכה בתואר וניצח את נאמן כפי שעשה זאת שנה קודם לכן. אבל אז הגיעה הפציעה הגדולה של האתלט מיבנה שהשביתה אותו לשלוש שנים שהיו מבחינתו תסכול ספורטיבי מתמשך, מהבחינה התחרותית-הישגית. את השנים הללו ניצל נאמן לזכייה בשלושה תארים ברציפות. אבל אז התהפכו מעט היוצרות כשמגידי חוזר לכושר טוב, ואילו נאמן שמתאושש מפציעה לא יטול חלק בתחרות.

מגידי ישתתף באליפות, אם כי הוא מגדיר את הריצה יותר כאימון מאשר תחרות, ואם להודות על האמת, יריביו הישראלים לא יכולים לתת לו פייט אמיתי. "אלברטו ואני נחליט מה המטרות אותן עליי להשיג בריצה הזו, וזה בדיוק מה שאעשה", מסביר מגידי שתכניותיו כללו את תחרות ליגת היהלום ביוג'ין, אליה היה נכנס בסיוע קשריו של מאמנו, אולם ריצת ה-3000 מכשולים לגברים בוטלה בתחרות הזו. "ביתר מפגשי ליגת היהלום יהיה קשה עד בלתי אפשרי להיכנס לרשימה ב-3000 מכשולים", מציין מגידי ומוסיף, "לכן החלטתי לצאת לאירופה ולקיים שם מספר תחרויות". המטרה של מגידי היא הגבוהה ביותר – להשיג את הקריטריון האולימפי ללונדון.

בתחרות הנשים השנתיים האחרונות היו של מיגל אטיאס (מאמן: ד"ר רפי וישניצר), כשדנה לוין (מאמן: עמית נאמן) זכתה בסגנות, אחרי שב-2009 הייתה זו לוין שזכתה בתואר כשהיא רק בת 16 וחצי, כשאטיאס סגניתה. השנה אטיאס לקחה לעצמה הפסקה מפעילות לטובת הקריירה האישית, וכך, לוין, רק בת 19 וחצי, מועמדת יחידה לזכייה בתוארה השני במקצוע זה.
ריצת 3000 מכשולים דורשת מיומנות. כל סיבוב כולל 4 מכשולים (בגובה 91.4 ס"מ בגברים ו-76.2 בנשים) שאחד מהם, מכשול בור המים, הנו מכשול בעל שיפוע באורך של 3.66 מ' אשר בחלקו העמוק (הצמוד למשוכה) עומקו 70 ס"מ ושיפועו מתחבר שוב למסלול, כאמור, אחרי 3.66 מ'. המכשול הזה מהווה יתרון לבעלי יכולת הקפיצה היותר טובה, שכן קפיצה ארוכה יותר מהחלק העליון של המשוכה, גורר נחיתה בעומק המזערי של בור המים, אולם מרבית הרצים בעולם לא יכולים להתחמק משקיעת כפות רגליהם בתוך המים, דבר שגורם לנעליהם להתרטב, למשקלן לעלות ולהפוך למעמסה נוספת על הרצים.

אימרה ידועה בעולם ריצת המכשולים טוענת שההבדל הגדול בין מכשול למשוכה הנו שרץ שנתקל במשוכה מפיל אותה, לעומת רץ שנתקל במכשול נופל בעצמו.
בדומה לעובדה שרץ 110 משוכות מצטיין אינו בהכרח רץ 100 מצטיין, כך רץ 3000 מצוין אינו בהכרח בעל הישגים דומים בריצת המכשולים לאותו מרחק. המהירות ומיומנות מעבר המכשולים במינימום בזבוז זמן ובאיבוד אנרגיה מינימלי הם סוד מקציותו של רץ המכשולים.  
 

לוח זמנים, יום חמישי 10/5/2012:

 

שעה

גברים

נשים

19:00

3000 מכשולים (מקצה ב')

 

19:20

 

3000 מכשולים

19:35

3000 מכשולים (מקצה א')

 

 
הקהל מוזמן להגיע לעודד את הרצים!
  • צילום באדיבות נועם נאמן

סגור