היום - הכוכבים הגדולים ביותר של קניה נפגשים

| שתף |

פול קואץ' ואזקיאל קמבוי, שלא "מתים" אחד על השני, נחשבים לרצי ה-3,000 מכשולים הטובים ביותר כיום, וברומא נראה את הקרב הראשון ביניהם בקיץ שיהיה ארוך במיוחד

תאריך: 31/05/12, מאת: דני בורשבסקי

עם כל הכבוד לעומק האדיר שיש לאתלטיקה הקנייתית בריצת המרתון, זה עדיין לא מבטיח להם מדליית זהב אולימפית בלונדון, שלא לדבר על שלוש מדליות. הסטטיסטיקה מלמדת שמדליה אולימפית קנייתית תגיע בוודאות רק בריצת ה-3,000 מכשולים – המקצוע המוצלח ביותר של האימפריה לריצות הארוכות והבינוניות. מאז לוס אנג'לס 1984, רץ קנייתי זכה בכל גמר אולימפי בריצה הזאת. לפני 8 שנים באתונה, אזקיאל קמבוי ופול קואץ' חלקו את הפודיום במשחקים האולימפיים. לפני ארבע שנים רק קמבוי הגיע לשם ונאלץ להסתפק במקום השביעי. השנה, שניהם מתכוונים להגיע למשחקים האולימפיים בלונדון אבל הם יצטרכו קודם כל לעבור את המבחנים הקנייתים הקשים, שיתקיימו באמצע יוני. ב-2008 קואץ' נכשל בשלב הזה, כי בקניה לא מספיק להיות גם אחד מארבעת רצי ה-3,000 מכשולים הטובים בעולם כדי להגיע למשחקים האולימפיים. מה שכן צריך זה להיות בין שלושת הקנייתים הטובים ביותר ביום נתון ובתנאי גובה, וזה לא נותן מניה בטוחה לאף אחד.

קצת לפני המבחנים הקנייתים למשחקים האולימפיים, יתחרו פול קואץ' ואזקיאל קמבוי ראש בראש בתחרות ה"גולדן גאלה" מסבב ליגת היהלום ברומא. קואץ' הדהים בתחרות הראשונה בסבב בדוחא, כשבשלב מוקדם של העונה קבע תוצאה נהדרת של 7:56:58 דקות. התוצאה הזאת הייתה רחוקה רק ב-21 מאיות משיאו האישי שנקבע לפני 7 שנים. קמבוי עדיין לא התחרה העונה, אבל בקיץ שעבר הוא הפך במונאקו לרץ ה-3,000 מכשולים הטוב בכל הזמנים, כשקבע 7:55:76 דקות. אגב, שיאו העולמי של סאיף סעיד שאהין (קנייתי לשעבר בשם סטפן צ'רונו שהתאזרח בקטאר) עומד על 7:53:63 דקות, וקמבוי הצהיר לאחרונה שהסיכויים שהשיא הזה יישבר בקיץ הקרוב הם גבוהים מאוד: "אני לא יודע מתי ואיפה זה יקרה, אבל אחרי המשחקים האולימפיים אפשר יהיה לשבור את השיא הזה", אמר הקנייתי בן ה-30, שגם זכה בשתי אליפויות העולם האחרונות בריצה הזאת.

אגב, בעוד שקמבוי צלח את כל התחרויות האחרונות במבחנים הקנייתים, קואץ' היה זה שפישל ברגעי האמת וכך הוא לא מצא את מקומו בבייג'ינג 2008, כמו גם באליפות העולם האחרונה. הוא מסוג האתלטים שבולטים יותר בתחרויות של הכסף הגדול כמו ליגת היהלום, בה הוא זכה במקצוע שלו בשנת 2010. קואץ', שמספר כי הוא מעריץ את המרתוניסט בעל השם הזהה פול קואץ' רק בגלל שהוא תמיד רץ מקדימה ולא מאחור, הוא דווקא אתלט של מכתיבי קצב וריצות המוגדרות כמהירות מראש. קמבוי הוא אתלט של אירועים גדולים, וזה אומר שהוא בעיקר טקטיקן. מדובר בשני רצים שונים לגמרי, שנראה כאילו המטרות שלהן הן שונות. מה שבטוח הוא ששניהם מהירים מאוד. לקראת לונדון 2012 אמר קמבוי: "ברור שמשחקים אולימפיים ואליפויות עולם זה תחרויות יותר חשובות ויוקרתיות, כל אחד יגיד את זה". במשפט הזה שהוא הוציא באחד הראיונות האחרונים שלו, קמבוי עקץ למעשה את פול קואץ', עליו הוא גם אמר כשנשאל על היחסים ביניהם: "אפשר להגיד שלפעמים אנחנו חברים ולפעמים לא. בתחרויות אנחנו לא".

בעוד שקמבוי נחשב לילד הטוב של התאחדות האתלטיקה הקנייתית, זה שנראה יותר פטריוט על הנייר, קואץ' מתגלה כפטריוט האמיתי כשהוא עושה את השימוש היעיל ביותר בכסף ובשם שלו. המעמד שלו אפשר לו להרים את פרוייקט "לרוץ למען החינוך", פרוייקט שדואג לאתלטים הצעירים המוכשרים בקניה ללימודים בבית ספר תיכון, דבר שהוא לא מובן מאליו. לגברי קואץ', זה כמעט בלתי אפשרי להיות אתלט ותלמיד מצטיין במדינה חסרת משאבים בחינוך כמו קניה. הוא עצמו יחד עם הקרן שבראשה הוא עומד, דאג לבנות בית ספר יסודי חדש באזור הולדתו, ה"ריפט ואלי" בקניה. מסתמן שקואץ' הולך בדרכיו של הרץ האגדי קיפ קיינו, האלוף האולימפי לשעבר, שהפך את החווה שלו באזור אלדורט בקניה לבית יתומים גדול, וגם בנה בית ספר יסודי.

עם כל הכבוד לקואץ' ולפועלו, אזקיאל קמבוי עדיין נחשב לכוכב הגדול. גם אם שמים בצד את ההישגים המדהימים שלו בשנים האחרונות, מדובר במקרה די נדיר של אתלט קנייתי, שיצא משלוותו ה"קנייתית" וחגג את אליפות העולם האחרונה שלו בסגנון "יוסאין בולטי". אזקיאל קמבוי הוא דמות צבעונית ומיוחדת, שבמסיבות העיתונאים מספק בדרך כלל את הציטוטים המצחיקים, החיוכים הנכונים ואת כל מה שצריך לעשות כדי להתחבב על המעריצים מהעולם הרחב, ולא רק מקניה.

הריצה החזקה ביותר של האתלטיקה הקנייתית תספק לנו בשבועות האחרונים לא רק קרבות אדירים מבחינה מקצועית, אלא דו קרב מסקרן מאוד בין שתי דמויות כל כך שונות אחת מהשניה, ושני אתלטים מסוג אחר שאולי גם רואים את הדברים קצת אחרת.

  • קמבוי וקואץ באחד המפגשים

    Victah Sailer / photorun. .net

סגור