הישראלים באליפות אירופה באתלטיקה

| שתף |

דמיטרי קרויטר ואיתי מגידי לא צלחו את סיבוב המוקדמות בקפיצה לגובה וב-3000 מכשולים. דונלד סנפורד עלה לחצי הגמר אחרי שניצח במקצה שלו בתוצאה 45.90. דמיטרי ברסקי פספס עלייה לחצי הגמר במאית השנייה. מעין פורמן ודסטין אמרני סיימו את הופעתם.

תאריך: 28/06/12, מאת: אורן בוקשטיין

אתמול (רביעי) קיוו במשלחת הישראלית לשמחה כפולה עם עלייתו של דמיטרי קרויטר ממכבי ת"א לגמר הקפיצה לגובה עם 2.28 מ'. הדבר לא קרה. קרויטר שסיים במקום ה-16 במוקדמות בתוצאה 2.19 מ' היה, כמובן, המאוכזב הגדול מכולם. מאוכזב עד כדי כך שהוא היה האתלט היחיד שלא הצליח להוציא מילה מפיו במיקס-זון, אזור הראיונות של האתלטים אחרי יציאתם משטח התחרות. קרויטר מודע לגודל הציפיות שתלו בו כולם, החל מחובבי ואנשי איגוד האתלטיקה, ועד לאנשי הוועד האולימפי שמאוד רצו לראות אותו בלונדון. קרויטר לא מוכן לקבל את העובדה שהוא עדיין צעיר מאוד, וכי את ההזדמנות האולימפית הוא יוכל לקבוע, בתקווה, למשחקים בריו. יש הרבה אנשים בארץ, באמת הרבה, שכבר ראו אותו שם, עוד לפני שהוא קבע את התוצאה הדרושה. חניכו של אנטולי שפרן נכנס לתחרות ב-2.10 ועבר בניסיון הראשון, כמו גם ב-2.15. ב-2.19 הוא עבר בניסיון השני, וב-2.23, כאמור, פסל.

איתי מגידי ממכבי בני הנגב ב"ש נראה מרוצה כששמע אתמול שהוא יהיה במקצה השני של סיבוב המוקדמות בריצת ה-3000 מכשולים, משם עולים 4 המנצחים מכל מקצה + שבעת המפסידים המהירים. חימנז הספרדי שסיים חמישי במקצה הראשון, עשה זאת עם 8:35.44 ד', תוצאה נוחה לכל הדעות עבור מגידי שפתח את הריצה שלו מאחור. לאחר שני סיבובים הוא עבר למקום הרביעי, אבל שוב חזר לאחור, כאשר למעשה ככל שהריצה התקדמה, מגידי לא הצליח למעשה להתקדם לעבר המובילים ונותר מאחור עם מינשין הרוסי. איתי חצה את קו הגמר עשירי במקצה בתוצאה 8:47.29 ד' שהספיקה לו למקום ה-19 הכללי מ-22 רצים שסיימו את הריצה (שניים לא סיימו). מגידי הודה בסיום: "התנאים היו מצוינים, גם מזג האוויר, גם הריצה הראשונה איפשרה עלייה לגמר עם זמן סביר. אין לי שום תלונות. רק שלפעמים הראש רוצה משהו אחד והרגליים לא מגיבות באותה צורה". לשאלה, כיצד הוא מסביר את המעברים מריצה בסוף הדבוקה לריצה בתחילתה ושוב חזרה לסופה, ענה מגידי, "אני תמיד אוהב להישאר מאחור, אבל הקצב היה איטי. התקדמתי כדי לבדוק את הקצב מקדימה, אבל גם הם לא היו על קצב טוב. החלטתי להישאר מאחור, אבל ברגע שרציתי לעבור קדימה, הרגליים פשוט לא סחבו".

דונלנד סנפורד ממכבי ת"א עשה את שלו כשעלה לחצי הגמר מהמקום הראשון במקצה. סנפורד אומנם סיים מאית אחרי לוק לנון-פורד הבריטי, אולם האחרון נפסל ולסנפורד הוענק המקום הראשון. בסיכום הכללי של הסיבוב הראשון סנפורד דורג שלישי, אולם הוא בעצמו מודה שהסיבוב הזה היה רק ההתחלה. "ההרגשה טובה", ציין סנפורד לאחר הריצה. "ניסיתי לשמור כוח לסוף, אבל ההתחלה הייתה חזקה מדיי והיא לקחה ממני את הכוחות אותם ציפיתי להוציא מעצמי לקראת הסוף. לקראת מחר נקיים התייעצות מקצועית ונחליט על הדרך בה ארוץ בחצי הגמר, אחרי הלקחים שנפיק מהיום".

דמיטרי ברסקי ממכבי ת"א פספס במאית את העלייה לחצי הגמר. ברסקי שרץ במקצה השלישי, הקשה יש לומר (מול למטר הצרפתי, הייקינס-ארייטב הבריטי וג'וליאן רוס הגרמני), בו סיים חמישי בתוצאה 10.59 שנ'. בסיכום הכללי דורג ברסקי 25 והיה רחוק מאית אחת קטנה, אבל כל כך משמעותית, מעלייה לחצי הגמר. ברסקי סיכם: "יחסית לעונה שעברה עליי עם הפציעות והטיפולים שעברתי, כולל כאן בהלסינקי, אני לא יכול להגיד שאני מאוכזב מאוד. ברור שמאית שנייה הופכת את האכזבה לקשה יותר, כי אין לי הזדמנות נוספת אפילו לשפר. קשה מאוד להתכונן עונה שלמה, לעבוד קשה כל כך, ולסיים אותה אחרי פחות מ-11 שנ', אבל זו האתלטיקה וזה מה שבחרתי לעשות בחיי ואיני מצטער על כך לרגע".

מעין פורמן ממכבי חיפה הייתה למעשה ראש החץ של האתלטים הישראלים באליפות בתחרות מוקדמות הקפיצה לגובה. פורמן שקפצה במזרן ב' ונכנסה לתחרות כבר בגובה הראשוני של 1.68 מ' על מנת לחוש את המשטח. אחרי שעברה גם 1.73 בניסיון הראשון, את הגובה הבא, 1.78, היא כבר התקשתה לעבור ועשתה זאת רק בניסיון השלישי. 1.83 היא כבר לא הצליחה לעבור. התוצאה החלשה דירגה אותה אחרונה בתחרות. פורמן סיכמה את התחרות: "אני מאוכזבת מאוד ועוד לא מעקלת מה הלך שם בדיוק. לא הצלחתי להיכנס לתחרות. אני צריכה לשבת עם אלברט (המאמן, א.ב) ולנתח מה היה שם כל כך לא טוב. השנה נגמרה לי מהר מידי". 

דסטין אמרני ממכבי ת"א רשם ללא ספק את התחרות החלשה ביותר שלו מאז החל לייצג את ישראל. אמרני שמר על הדבוקה בסיבוב הראשון, אולם אחרי כ-500 מ' כולם ברחו לו והוא נותר מאחור. אמרני סיים את הריצה אחרון במקצה, בזמן חלש מאוד של 1:58.69 ד', כ-7 שנ' אחרי הרץ שהגיע לפניו. בסיכום הסיבוב הוא דורג אחרון (36 מ-38 רצים, כאשר קרווצ'יק הפולני נפסל ואטס ממונטנגרו לא סיים את הריצה). דסטין אמר בסיום הריצה: "התכנון שלי היה לקחת את ההובלה מהתחלה, למרות שאני לא רץ קדמי טוב. בתחילה הקצב היה סביר מאוד, אבל אחרי 300 מ' הוא הואט ואחרי 400 מ' השעון הראה כ-55 שנ'. מאחר שראיתי שבריצה הזו לא אשיג קריטריון אולימפי, החלטתי לשמור כוחות ולא להרוג את עצמי, אז למעשה כמעט עצרתי. אני מודע לעובדה שלא התנהגתי בהתאם לרוח התחרות והספורט, אבל במצבי הייתי חייב לעשות את מה שעשיתי. כמובן שזה מביך שאנשים באיצטדיון והאנשים בבית ראו בטלוויזיה משהו שאינני גאה בו, אבל מי שמכיר אותי יודע שאני לא רץ של 1:58, כך שכל עניין המבוכה לא מעניין אותי כרגע. מה שמעניין אותי זה הקריטריון האולימפי". ‏ 

 

  • איתי מגידי

    צילום: יחצ"צ איגוד האתלטיקה

  • דסטין אמרני (בגופיה שחורה)

    צילום: יח"צ איגוד האתלטיקה

סגור