הכוכבים של גטבורג 2013

| שתף |

אליפות אירופה באתלטיקה באולם יוצאת לדרך ביום שישי, ואין זמן יותר טוב מזה כדי לעשות היכרות עם כמה מהכוכבים של הדור הבא. וגם, מה אמורים לעשות שם הישראלים?

תאריך: 28/02/13, מאת: דני בורשבסקי

אליפות אירופה באתלטיקה באולם תצא לדרך ביום שישי בבוקר בגטבורג שבשבדיה ותימשך שלושה ימים. בדרך כלל, כשמדובר בתחרויות אתלטיקה באולם, הרבה מאוד מהפרצופים המוכרים לנו מהקיץ חסרים. לא כולם אוהבים להתחרות באולם, רבין מעדיפים לפסוח על העונה הזאת, ובכל זאת כבודה של האתלטיקה באולמות מונח במקומה, ועדיין יש מספיק חומר לעבוד איתו לעשות איתו אליפויות גדולות ומרתקות. אז מי יהיה הכוכבים של התחרות הצנועה בשבדיה? 


ג'ימי ויקו – 60 מטר

לאור העובדה שכריסטוף למייטרה לא משתתף באליפות הזאת, ושדווין צ'יימברס הבריטי כבר כמעט בן 35, נראה שהכשרון הצרפתי הזה יהיה הכוכב של ריצת הספרינט באליפות בגטבורג. ויקו בן ה-21 הוא הספרינטר האירופאי הרביעי בכל הזמנים לגילאי נוער, אחרי למייטרה, אדם ג'מילי וצ'יימברס. במילים אחרות, הוא אמור להשתייך למועדון המכובד הזה, ששניים ממנו לא יהיו בגטבורג. תוצאת השנה של ויקו ב-60 מטרים היא 6.53 שניות, מדובר גם בשיא האישי שלו. שיאו האישי של צ'יימברס (6.42) טוב בהרבה, אבל קשה להאמין שהבריטי יוכל להתקרב אליו. בקיץ האחרון וגם בחורף הנוכח, ויקו נראה בכושר מצוין, ונראה שהוא בדרך הנכונה לרדת מה-6.50 שניות, ובמקרה הזה קשה לראות מי יוכל לנצח אותו על המסלול הקצר בשבדיה.


ג'ימי ויקו  Victah sailer / photorun.net 


אבבה ארגאווי – 1,500 מטר

האתיופית בת ה-22, שהייתה אחת הרצות הבולטות בעולם למרחקים בינוניים בקיץ הקודם (חמישית ב-1,500 בלונדון 2012) התאזרחה בשבדיה, והיות והשבדים הם חובבי אתלטיקה גדולים וידועים, זה הולך להיות מקרה מוקטן של מו פראח – זה במידה וארגאווי תעמוד בציפיות ממנה ותנצח את ריצת ה-1,500. על הנייר, אין שום סיבה שזה לא יקרה, אלא אם כן תתפתח ריצה טקטית שתוציא אותה מריכוז. ארגאווי תהיה הרצה היחידה בגטבורג בעלת תוצאה טובה יותר מ-4 דקות על מסלול באולם. וכמה שהקהל בגטבורג ממתין להצלחה שלה, כי ארגאווי היא לא רק מועמדת לניצחון, אלא גם לשיא עולם היסטורי בריצה הזאת.לפני שבוע היא קבעה בשטוקהולם זמן מדהים של 3:58.40 דקות והייתה רחוקה ב-12 מאיות בלבד משיא העולם באולם של הרוסיה אלנה סובולבה. אחרי הכל גם לא מדובר ב"מהגרת רכש" כמו שקורה בנסיכויות המפרץ, אלא בבחורה אתיופית שהתחתנה עם גבר שבדי כבר לפני שלוש שנים, ולפני חודשיים קיבלה את האישור לייצג את מדינתה החדשה בתחרויות בינלאומיות.


אבבה ארגאווי Victah sailer / photorun.net

 

 

רנו לאבילני – קפיצה במוט

מקצועות הקפיצה הם בדרך כלל האטרקטיביים ביותר בתחרויות באולם, מכיוון שאין יותר מדי הבדלים לעומת האצטדיון הפתוח, להיפך, מדובר אפילו בתנאים יותר טובים. זו גם הסיבה שבמקצועות כמו קפיצה במוט תמצאו בתחרות מהסוג הזה את רוב השמות הגדולים. במקרה של גטבורג 2013, לא יכלנו לבקש יותר מאשר קרב ראש בראש בין שני קופצי המוט הטובים ביותר כיום – האלוף האולימפי מצרפת רנו לאבילני, וסגנו הגרמני ביורן אוטו. שני הקופצים המופלאים האלה כבר השיגו בחורף הנוכחי גובה של מעל ל-5.90 מטרים, במקרה של לאבילני הוא קפץ 5.94. מצד אחד, יהיה מרתק לצפות בהתמודדות הזאת בתור קרב. מצד שני, במידה ולאבילני יבטיח את ניצחונו בשלב מוקדם, הוא ישמור אנרגיות כדי לנסות ולעבור גובה של 6 מטרים, כאשר שיאו האישי באולם עומד על 6.03 מט'. מחזה כזה, יכול להפוך בקלות לאירוע המרכזי של האליפות.


רנו לאבילאני Victah sailer / photorun.net

 

אלסיה טרוסט – קפיצה לגובה

מצד אחד, תחרות הקפיצה לגובה לנשים לא תתעלה לרמה גבוהה הפעם בגלל היעדרה של האלופה האולימפית, אנה צ'יצ'רובה, כמו גם היעדרותן של הקופצות הרוסיות הבכירות בכלל. מצד שני, מדובר בהזדמנות מצויינת לעשות היכרות עם הדור הבא של הקופצות לגובה. אחרי שנים של אותם פרצופים, פרצה בשנה האחרונה קופצת איטלקיה בשם אלסיה טרוסט, שהיא למעשה היורשת של אנטונייטה די מרטינו, קופצת שסיכנה את הגדולות מכולן כולל בלנקה ולאסיץ'. טרוסט עשתה את המסלול הנכון עם תארים באליפויות העולם לקדטיות ולנערות, ומדליית כסף באולימפיאדת הנוער בסינגפור. השנה היא קפצה ל"מגרש של הגדולות", ועשתה את זה עם קפיצת 2 המטרים היחידה שבוצעה בהצלחה בעולם בחורף הנוכחי. ההישג הזה כשלעצמו הופך את טרוסט למועמדת למדליית הזהב בגטבורג, ובכלל יהיה מעניין לראות איך אתלטית בת 19 עומדת בלחץ של אליפות אירופה.


אלסיה טרוסט /  Victah sailer / photorun.net

הישראלים

שני אתלטים בלבד ייצגו הפעם את ישראל באליפות אירופה באולם. מדובר בקופץ המשולשת יוחאי הלוי וברץ ה-400 מטר דונלד סנפורד. שניהם ייכנסו למעגל התחרויות עם המוקדמות ביום שישי בצהריים. סנפורד, המתנשא לגובה של 1.94 מ', הוא לא הרץ הקלאסי לתחרויות באולם. המסלול הצר והשיפועי בנוי יותר לרצים נמוכים ממנו, והוא גם לא חסיד של ריצת 400 מטר שהיא לא רק מהירה אלא גם טקטית (שני סיבובים במסלול של 200 מטרים). ובכל זאת, סנפורד בחר שלא לוותר החורף על עונת האולמות ולהתחרות באולם לראשונה אחרי שלוש שנים. וזה נראה טוב, כי בחודש האחרון הוא שיפר משמעותית את השיא הישראלי ב-400 מטר באולם וקבע 46.97 שניות (שיפר את שיאו בן שמונה השנים של נאור גרין). הזמן הזה איטי ביותר משניה משיאו הישראלי של סנפורד ב-400 מטר באצטדיון פתוח, אבל עם שיפור קטן הוא יוכל לרשום הופעה מכובדת בשבדיה. מאחר ורק 6 רצים עולים לגמר בתחרות באולם, קשה לראות את סנפורד עושה את זה. מצד שני, הוא אמור וחייב להגיע לפחות לחצי הגמר, ולהתקרב גם אל 6 הראשונים.


יוחאי הלוי / צילום: דניאל קימחיבמקרה של יוחאי הלוי, הכל תלוי איזו קפיצה הוא יוכל להוציא מעצמו באליפות. מצד אחד מדובר באתלט שכבר הוכיח לא פעם שהוא יכול לייצר קפיצות של קרוב ל-17 מטרים במשולשת. במקרה כזה הוא עולה לגמר בלי למצמץ ואפילו מתקרב למקום בפודיום (הרמה בגמר המשולשת בגטבורג לא צפוייה להיות גבוהה במיוחד). מצד שני, הלוי עובד עם מאמן חדש (רוגל נחום) וזו תהיה התחרות המשותפת הגדולה הראשונה של שניהם. הלוי עדיין בשלב של ניסיונות בחורף הנוכחי, כך שזה לא יהיה מאכזב לראות אותו מסיים את האליפות הזאת עם קפיצות של 16.30-16.40, שגם ישאירו אותו מחוץ לגמר – אין לדעת.


 

  • ולאסיץ, תבלוט בההיעדרה

    Victah sailer / photorun.net

סגור