הכוכבים של מחר

| שתף |

משחקי קאריפטה שהם אליפות הים הקאריבי לנוער ננעלו בבהאמאס עם כמה הבטחות חדשות, ומיהו הילד האתיופי שמשגע את גדולי הרצים למרחקים ארוכים?

תאריך: 03/04/13, מאת: דני בורשבסקי

עונת האתלטיקה הקלה בקושי יצאה לדרך, אבל מי שלא נחים לרגע ועוסקים בעיקר בתחרויות ופחות באימונים הם האתלטים הצעירים יותר, חלקם יהפכו אולי לגיבורים אולימפיים בעתיד, חלקם יישארו עם זכרונות מתקופת נוער פורה. ובכל זאת, תמיד אפשר לחפש את מי שמיועדים להפוך לכוכבים הגדולים באמת, ואחד המקומות הטובים לעשות את זה הוא בתחרות גדולה בים הקאריבי. משחקי "קאריפטה" שנערכים שם אחת לשנה ומהווים את אליפות מדינות הים הקאריבי לגילאים צעירים בהחלט מספקים את הזירה לתגליות הבאות. אחרי הכל, במקום שבו צמחו יוסאין בולט ויוהאן בלייק יכולים לקרות רק דברים טובים, והמעמד כל כך מחייב.

במשחקי קאריפטה 2013 שננעלו ב-1 לאפריל בנסאו שבבהאמאס, ג'מייקה זכתה כצפוי בהכי הרבה מדליות. מצד שני, צריך לזכור שבתחרות הזאת יש קטגוריות לגילאי 20, גילאי 17 וגילאים צעירים יותר. הנתון שצריך להדאיג את הג'מייקנים, שמתפארים במעצמת האתלטיקה שלהם, הוא שדווקא בתחרויות לגילאי 20, ברוב התארים בריצות הספרינט זכו דווקא אתלטים ממדינות שכנות כמו המארחת בהאמאס. משם מגיעה גם הכוכבת הגדולה ביותר של האליפות. מדובר בשוניי מילר, שתחגוג בעוד שבועיים 19. היא אמנם ילדה אבל כבר הספיקה להחזיק בו זמנית בתואר אלופת העולם לקדטיות ולנערות בריצת ה-400, ואפילו להתחרות במשחקים האולימפיים בלונדון. השנה היא עברה לארצות הברית כדי ללמוד ולהתחרות במדי מכללת ג'ורג'יה, ובעונת האולמות היא כבר הספיקה להיות חתומה על שתיים מ-10 התוצאות הטובות בכל הזמנים בליגת המכללות בריצת ה-200. אז בתחרות בנסאו מילר זכתה בדאבל בריצות ה-200 וה-400, כשבריצה הקצרה יותר היא קבעה שיא אליפות חדש של 22:77 שניות, שיפור של 8 מאיות לשיא הקודם של בת ארצה אנטוניק סטרון. בריצת ה-400 היא ניצחה בזמן של 51.63 שניות והייתה מהירה בכשניה וחצי מיריבתה הג'מייקנית בגמר.

בתחרות לצעירים עד גיל 20 לא נרשמה רמה גבוהה מדי בריצות הספרינט (ביחס למה שהתרגלנו לראות מהרצים הג'מייקנים). מצד שני, הכוכב של הריצות הקצרות בלט דווקא בתחרות עד גיל 17. מי שלמעשה הציל את כבודה של ג'מייקה היה אתלט בשם מנלי מרטין, שגם הוא זכה בספרינט בריצות 200 ו-400. כנראה שיש מגמה חדשה בקרב רצי הספרינט הצעירים, שאולי מאמניהם שמעו מפי גלן מילס, מאמנו של יוסאין בולט, על האופציה ה"מפוספסת" להפוך אותו גם לרץ 400. בכל מקרה, מרטין לא הצליח להתמודד עם שיאי אליפות קשים עליהם חתום יוסאין בולט, אבל ניצח את ריצת ה-200 בזמן של 21:35 שניות ואת ריצת ה-400 בזמן של 47:72 שניות, 4 עשיריות משיאו של בולט כשהיה נער צעיר.

הישגים מרשימים בריצות למרחקים ארוכים אי אפשר היה למצוא בנסאו, אבל בשוויץ כן. מוקטאר אדריס, אתיופי בן 18, פרץ לתודעה בשנה שעברה כשהצליח לשבור הגמוניה קנייתית ולנצח באליפות העולם לנוער בקרוס קאנטרי, ובהמשך השנה הוא גם הפך לאלוף העולם לנוער בריצת 5,000 מטר. אחרי ש"היכה" את אלופי הנוער, אדריס התחיל לעצבן גם כמה מהרצים הבכירים בעולם למרחקים ארוכים. בסוף השבוע הוא התחרה במירוץ כביש ל-10 קילומטרים בדוניו שבשוויץ, כשמדובר במירוץ של 8 הקפות של 1.25 קילומטרים. אדריס הצליח לחצות ראשון את קו הסיום בזמן של 28:10 דקות, ואם זה לא מספיק, לעקוף בדרך את בן ארצו אימנה מרגה, אלוף העולם לשעבר בקרוס קאנטרי ואת תומאס לונגוויסה הקנייתי, מדליסט הארד האולימפי בריצת ה-5,000 מטר. אחרי שראינו כמה כוכבים צעירים אחרים כובשים את האצטדיון האולימפי בקיץ שעבר בלונדון, נראה שפרט לעובדה שכמה מהכוכבים הגדולים של האתלטיקה בכל הזמנים חיים ומתחרים היום, יש עוד מקום בשפע ליורשים הכל כך מרשימים.


אדריס מוקטר / Victah Sailer / photo run.net

  • שוניי מילר

    Victah Sailer / photo run.net

סגור