המבחן המלחיץ בעולם

| שתף |

10 ימים של אתלטיקה במיטבה ייקבעו את הנבחרת האמריקאית ללונדון 2012. ריצות ספרינט יותר מעניינות מאלו שצפויות באורגון, נראה רק במשחקים האולימפיים

תאריך: 20/06/12, מאת: דני בורשבסקי

יכול להיות שהאתלטיקה האמריקאית סבלה מנסיגה בשנים האחרונות, למרות שנראה שהיא חוזרת לעצמה. מה שבטוח, גם בתקופות הרעות שלה, היה אירוע אחד שבו האמריקאים היו "מתפוצצים" על המסלול. מדובר במבחנים האמריקאים, למשחקים האולימפיים או לאליפות העולם – בכל מקרה, לאירוע שמתקיים כמעט בכל קיץ ובזמן האחרון באצטדיון ביוג'ין שבאורגון, שמספק בדרך כלל תוצאות מעולות. ביום שישי תצא לדרך תחרות המבחן למשחקים האולימפיים בלונדון, זה אומר תחרות דומה למתכונת האולימפית, שתימשך 10 ימים ותשלח את שלושת הראשונים בכל מקצוע ללונדון, בתנאי שיעמדו בקריטריון האולימפי הבינלאומי כמובן.

בתחרויות מהסוג הזה אנחנו רואים בדרך כלל את העומק המדהים של האתלטיקה האמריקאית, במיוחד בריצות הקצרות, אבל גם במקצועות אחרים שבהם האתלטים האמריקאים פחות מתבלטים בזירה הבינלאומית. בכל מקרה, אי אפשר להתחמק מהקביעה שאירוע השיא של האליפות יהיה ביומה השלישי (24 ליוני) עם גמר ה-100 מטרים לגברים. טייסון גיי, האיש השני המהיר בכל הזמנים, חוזר להתחרות אחרי תקופת היעדרות ממושכת שכללה סדרה של פציעות, והוא יהיה חייב לסיים בין שלושת הראשונים אם הוא רוצה להגיע ללונדון. אם הוא רוצה שידברו עליו כמישהו שיכול לנצח את יוסאין בולט, כדאי שהוא ינצח בצורה משכנעת. נראה שהיריב העיקרי שלו על תואר הספרינטר האמריקאי המהיר ביותר יהיה ג'סטין גאטלין. לפני שנתיים היה אולי מוזר להגיד כזה דבר, כשגאטלין עשה את צעדיו הראשונים אחרי השעייה של ארבע שנים, אבל האלוף האולימפי לשעבר הדהים עם הקאמבק שלו, הגיע גם לאליפות העולם האחרונה דרך המבחנים, וכעת הוא רוצה לנצח את גיי. גאטלין אגב הוא הרץ האמריקאי המהיר ביותר השנה (9.87 שניות), גיי לא התכוון להתחרות עד למבחנים ביוג'ין, אבל בסופו של דבר הופיע לריצת ראווה במסגרת ליגת היהלום בניו יורק, וניצח בה בזמן של 10.00 שנ'. לקראת התחרות אמר גאטלין: "אני רוצה לתת הופעה טובה כי זה מגיע לחברים ולמשפחה שלי, אני חייב לתת להם את הקאמבק הזה. אני רוצה להראות לעולם שיש לי כשרון מאלוהים ואמשיך להתחרות עד שלא אוכל להתחרות יותר. זה לא יהיה מופע בידור, זה לא שאני הולך לרקוד שם. זה יהיה משהו שאנשים רוצים לראות, כמו רוקי, משהו שאנשים יוכלו להגיד עליו 'ראיתי את זה'".

למרות התחרות הקשה הצפויה להם, זו תהיה הפתעה גדולה אם גיי או גאטלין לא יגיעו בסופו של דבר ללונדון, והשאלה הגדולה היא מי יהיה הספרינטר השלישי שיצטרף אליהם. יתכן והמהמרים שהיו בודקים את העובדות היו נוטים לכיוונו של וולטר דיקס, מי שזכה במדליות הארד ב-100 ו-200 מטרים בבייג'ינג 2008. כיום דיקס בן 26, ואמור להיות בשיא הכושר שלו. מצד אחד מדובר באתלט יציב מאוד בתחרויות בארצות הברית. הוא האלוף האמריקאי בריצת ה-100 וגם סגנו של יוהאן בלייק מאליפות העולם האחרונה (שבה בולט נפסל). מצד שני, דיקס שינה את הרגליו בשנה האחרונה כי לטענתו נמאס לו לסיים במקומות 2 ו-3. הוא עבר מפלורידה לקליפורניה כדי להתאמן עם ג'ון סמית', מאמנו לשעבר של מוריס גרין. למרות שבאופן רשמי הוא לא ירד העונה מ-10 שניות, דיקס קבע 9.85 שניות עם רוח גבית קצת מעל למותר, והריצה הזאת די הוכיחה שהוא בעניינים. מה שבטוח, המבחן הגדול שלו יהיה ביוג'ין.

פרט לשלושת הגדולים, מחכים בפינה כמה ספרינטרים בכירים נוספים שמאמינים בניצחון על אחד מה"אסים" ובמקביל ייאבקו גם על המקום הרביעי, כדי להיות חלק מנבחרת השליחים. שלושה מהם כבר ירדו העונה מעשר שניות. מדובר במייקל רוג'רס, שמחזיק בשיא אישי של 9.85 שניות אבל מעולם לא בלט בתחרות גדולה, בהארי אדאמס שקבע העונה את שיאו האישי (9.96) ובראקים סאלים (שיא אישי של 9.97) שויתר על שנתו האחרונה באוניברסיטת אוקלהומה כדי לחתום על חוזה מקצועני ולהתכונן למבחנים האמריקאים. עוד ספרינטר שמדברים עליו הוא ג'ף דמפס בן ה-22, שחקן פוטבול מכללות מצטיין שהדהים לפני ארבע שנים כשהשווה את שיא העולם לנוער וקבע 10.01 שניות. בשנה האחרונה הוא בחר לחזור ולהתמקד באתלטיקה, וויתר על האפשרות להגיע בשנה הבאה לליגה המקצוענית בפוטבול, כדי להתמקד בהכנות למבחנים.

בניגוד לטייסון גיי, ג'סטין גאטלין ינסה להגיע ללונדון גם בריצת ה-200 מטרים וייאבק על התואר האמריקאי נגד וולטר דיקס (שבריצה הזאת הוא הפייבוריט עם שיא אישי של 19.53 שניות). וואלאס ספירמון, שמתמחה בריצה הזאת, צפוי להיאבק נגד דיקס על המקום הראשון. גם בריצת ה-400 צפוי קרב מעניין ומי שאמור לככב בו הוא עוד אתלט שריצה עונש השעיה, במקרה הזה של שנתיים. לשון מריט, שטוען שנתפס על חומרים אסורים בגלל שלקח כדור להגברת האון הגברי, אחראי על תוצאת השנה בעולם ולא יכול לחכות לרגע שבו יגיע ללונדון כי מבחינתו הוא רוצה "להשתיק" את הבריטים, הידועים כביקורתיים מאוד כלפי אתלטים שנושאים כתם. בריצה הזאת יהיה מעניין לראות מי יהיו השניים שיצטרפו למריט, אלא אם כן תהיה הפתעה גדולה. האם ג'רמי וורינר, אלוף העולם לשעבר והאלוף האולימפי מאתונה יצליח לנצל את הניסיון שלו מול צעירים מבטיחים כמו טוני מקוואי ומייקל ברי? או שאולי יהיה זה אנג'לו טיילור, עוד רץ מנוסה שחושב על מדליה אולימפית בריצת השליחים ל-400, ריצה שבה האמריקאים הם עדיין הטובים בעולם.

גם ריצת ה-100 מטרים לנשים תהיה מרתקת. מי שנחשבת לאתלטית האמריקאית הבכירה כיום, אליסון פליקס, החליטה לוותר על ניסיון לדאבל ב-200 ו-400 מטרים, ותתמקד בריצות ה-100 וה-200. בריצה הקצרה יותר, בה היא קבעה השנה 10.92 שניות (בניצחון בדוחא) היא תתמודד נגד אלופת העולם כרמליטה ג'טר (10.81 העונה). על המקום הנוסף בלונדון צפויות להתמודד שתי רצות נהדרות: טיאנה מדיסון (אלופת העולם לשעבר בקפיצה לרוחק שמתמקדת יותר ב-100 וקבעה השנה 10.97) וקימברלין דאנקן בת ה-20, כוכבת המכללות שקבעה השנה 10.96. הריצה למרחק הכפול אמורה להיות אפילו מעניינת יותר. סניה ריצ'רדס, הרצה המהירה בעולם בשנה ב-400 מטרים, החליטה ללכת על דאבל בלונדון ותנסה את מזלה גם ב-200. בינתיים זה נראה מצוין כי גם במרחק הזה היא קבעה את תוצאת השנה בעולם, 22.09 שניות בניו יורק. מספיק ששלוש רצות ה-100, ג'טר, דאנקן ופליקס רצות נגדה – כדי ליצור גמר 200 מרתק ביותר.

המבחנים האמריקאים ביוג'ין ייצאו לדרך ביום שישי ה-22 ליוני. ריצות הגמר יתקיימו בשעות אחר הצהריים והערב לפי שעון אורגון, שזה 10 שעות אחורה. זה אומר שאם ריצת ה-100 לגברים תתקיים ב-16:45 לפי שעון מקומי, אצלנו זה יקרה ב-2:45 לפנות בוקר. לא הכי נוח, אבל שווה עבור מי שרוצה לראות את הספרינטים הכי טובים והכי מעניינים שיש, כשהג'מייקנים לא בשטח.
 

  • אליסון פליקס

    Victah Sailer / photorun.net

  • טייסון גיי

    Victah Sailer / photorun.net

סגור