המטרה – הישרדות

| שתף |

משלחת הספורט הישראלית הגדולה בין כל ענפי הספורט תצא מחר לקאונאס שבליטא במטרה לשרוד בליגה 2 כשמולם יתמודדו אלופים ופינאליסטים מאליפויות עולם, אליפויות אירופה ומשחקים אולימפיים. הכירו מעט את היריבים

תאריך: 20/06/13, מאת: אורן בוקשטיין, דובר איגוד האתלטיקה

בכירי האתלטים בישראל ימריאו היום (חמישי) לתחרות הדרג השלישי של אליפות אירופה לאומות אשר תתקיים בסוף השבוע (שבת וראשון) באיצטדיון פרקונו שבקאונאס, ליטא. למעשה, תהיה זו הפעם השנייה בלבד בה תיוצג האתלטיקה הישראלית בדרג זה (הפעם הקודמת הייתה ע"י נבחרת הגברים ב-2003 בוילנייה שבסלובניה), אחרי שב-19 מ-20 הפעמים בהן ישראל השתתפה (מאז הוכנסה להתאחדות האירופית ב-1991), היא תיחרה בדרג הנמוך.

האתלטים הישראלים יתמודדו במקצועות השונים נגד בכירי האתלטים מאוסטריה, דנמרק, ליטא, סלובניה, סרביה, קפריסין וקרואטיה. שתי הנבחרות שתסיימנה ראשונות תעלנה לליגה 1, ואילו השתיים שתסיימנה אחרונות תרדנה לליגה 3.

הצפי להתמודדות על ההישרדות אמור להיות בעיקר נגד נבחרות קפריסין ודנמרק. בדומה לנבחרת שלנו ש"מצוידת" במספר אתלטים בכירים מאוד, גם לנבחרות הללו ישנם תותחים בארסנל, אם כי בדומה לנו, גם אצלם הנבחרת לא תמיד מושלמת עקב פציעות. חנה קנייזבה-מיננקו נפצעה במהלך תחרות משחקי ביסלט במסגרת ליגת היהלום ותיאלץ לנוח כדי להתכונן לתחרות המטרה הגדולה שלה הקיץ. רץ ה-800 מ' הבכיר של דנמרק, אנדראס בובה שסיים במקום ה-16 בסיבוב הראשון במשחקים האולימפיים לא יסייע למדינתו בליטא. אצל הקפריסאים קופץ הגובה קיריאקוס יואנו, בעל שיא אישי של 2.35 מ' הותיר את המקום בנבחרת לוסיליאוס קונסטנטינו שעבר 2.14 לפני 3 שנים. האסים של דנמרק הם קופץ המוט ראסמוס יורגנסן שסיים 7 באליפות אירופה בהלסינקי, הקופץ לרוחק מורטן ינסן שסיים 11 בהלסינקי ומחזיק בשיא אישי של 8.25 מ', אם כי תוצאת השנה שלו קצרה ב-4 ס"מ מזו של הלוי שלנו. קים כריסטנסן הוא הודף כדור ברזל בעל שיא אישי של 20.02 מ'והוא סיים 12 באירופה ו-28 במשחקי לונדון האולימפיים. לעומתו, הדיסקובול הקפריסאי, אפוסטולוס פארליס שהרחיק השנה את הדיסקוס אל מעבר ל-62 מ', סיים במקום ה-13 בלונדון. גם יודה הפטיש של האי השכן, קונסטנטינוס סטאתלקוס אינו טומן ידו בצלחת (ש.א 74.38).

בין הנשים אלני ארטימאטה מקפריסין היא הספרינטרית היחידה ב-200 מ' ששיאה האישי ותוצאת השנה שלה טובות מאלו של אולגה לנסקי. היא גם סיימה שביעית בהלסינקי אשתקד. נקטאריה פנאגי סיימה במקום ה-15 בהלסינקי בקפיצה לרוחק, והשנה כבר קבעה 6.41 מ'.

לצד היריבות שימשכו את תשומת הלב הישראלית, יהיו אלו שימשכו את תשומת לב הצופים כולם. הבכירה שבאתלטים בתחרות זו תהיה האלופה האולימפית, אלופת העולם והאלופה האירופית בזריקת דיסקוס – הקרואטית סנדרה פרקוביץ'. מי שתנסה לתת לה סוג של פייט תהיה זינאיידה סנדריאוטה הליטאית שסיימה במקום התשיעי הן בהלסינקי והן בלונדון. מרטינה ראטיי הסלובנית סיימה את המשחקים האולימפיים עם המקום השביעי המכובד בהטלת כידון. באטה שרוט האוסטרית הגדילה לסיים שמינית בלונדון בריצת 100 משוכות, וכבר קבעה השנה 12.87 שנ'. סגן האלוף האולימפי ביידוי פטיש, פרימוז' קוזמוס יטול חלק אף הוא בתחרות, לצדו של ויקטור זגינאיקו שלנו, ואילו מדליסטית הארד מהלסינקי, לינה גרינצ'יקייטה הליטאית, תמשוך, אולי, את אולגה לנסקי לשיפור שיאה האישי ב-100 מ'. אסמיר קולאשינץ הסרבי, מדליסט הארד מהלסינקי, יעמוד כתף אל כתף עם איתמר לוי בהכנותיהם להדיפת כדור הברזל, ואילו הליטאי רייווידאס סטאניס ששיפר בהלסינקי את שיאו האישי בגובה כשקבע 2.31 מ' וזכה בכסף, יאתגר, אולי, את קרויטר שלנו. למאור סגד נמליץ להיצמד לגבו של סגן אלוף אירופה ב-400 משוכות – אמיר בקריץ' הסרבי.

לקריאה נוספת על אליפות אירופה לאומות

  • Victah Sailer / photorun.net

סגור