המקום שבו נשים עדיין לא יכולות לרוץ

| שתף |

מבחינת המרתוניסטיות העזתיות, החמאס שלא הסכים לראות נשים רצות ברחובות העיר פיספס הזדמנות גדולה בעולם המערבי. מצד שני, צריך לזכור שגם בעולם הזה לקח זמן להפנים שנשים יכולות לעשות הכל

תאריך: 07/03/13, מאת: דני בורשבסקי

דווקא כשמציינים ברחבי העולם את יום האשה הבינלאומי, הנשים העזתיות הספורטיביות מדוכאות, אולי יותר מאי פעם. אם בשנתיים האחרונות, ארגונים בינלאומיים מטעם האו"ם הצליחו לבצע פעילויות חיוביות כדי להשכיח ליום אחד את הצרות בעיר הגדולה ברשות הפלסטינית, הרי שכיום גם זה לא קורה. בשנתיים האחרונות הצליחו אותם ארגונים לקיים את מרתון עזה, שהפך מאירוע הומניטרי לחגיגת ספורט אחת גדולה, שהייתה מרשימה כל אדם אשר הספורט זורם בעורקיו, ולא משנה מה דעתו הפוליטית. כעת, מודים גם בעזה, ההשתלטות של האיסלאם הקיצוני בעיר הרסה גם את האפשרות ליום חגיגי במיוחד וגם את האופן שבו מצטיירים העזתים כלפי העולם המערבי, לפחות כלפי מי שמתעניין בריצות מרתון.

יותר מ-350 נשים היו אמורות להשתתף במרתון עזה, כשני שליש מהנרשמות היו מקומיות. חלקן התחרו במרתון בשנתיים האחרונות וחלקן התאמנו חודשים כדי להצליח לבצע את המשימה הפעם. אבל שלטון החמאס חשב אחרת ולמרות הבקשות של ארגון אונר"א, הטיל וטו על קיום המרתון כל עוד נשים ישתתפו בו. הארגון כמובן סירב לקיים מרתון רק לגברים, וכך פוצץ העסק.

ובכל זאת, לפני שאנחנו ממהרים להכפיש את המוסלמים הקיצוניים, צריך להסתכל אל ההיסטוריה הלא רחוקה כדי להבין שהקשר בין ריצת מרתון לנשים גרם להרבה אנשים להרים גבה, ולא צריך להרחיק יותר מדי שנים אחורה כדי למצוא דוגמאות מרתקות. אז נכון שנשים החלו לרוץ מרתונים עוד בשנות העשרים באירופה, אבל מעט מאוד. בארצות הברית לעומת זאת, זה בכלל היה אירוע נדיר. למען האמת, נשים לא הורשו להשתתף במרתון בוסטון היוקרתי עד לשנת 1972! עם זאת, היו כאלה שלא ויתרו כמו למשל קתרין סוויצר, שהיא אחת מרצות המרתון הידועות בכל הזמנים בארצות הברית בזכות העובדה שהיא רצה בבוסטון עוד בשנת 1967 אחרי שנרשמה תחת ראשי תיבות כך שהמארגנים לא הסיקו שמדובר באשה. על המסלול כבר היה מאוחר מדי לעצור אותה, וסוויצר הפכה לאשה הראשונה שהתחרתה בבוסטון יחד עם בובי (רוברטה) גיב, שכלל לא הייתה רשומה. גיב הייתה לוחמת ידועה למען שיתוף נשים במרתון, זאת אחרי שביקשה להשתתף במרתון בוסטון ב-1966 ונענתה במכתב מהמארגנים בו היה רשום דבר פשוט "נשים לא יכולות לרוץ מרתון".

ומה עם הוועד האולימפי הבינלאומי? שם הכירו בנשים שרצות מרתון רק ב-1984, כשבמשחקי לוס אנג'לס התחרו לראשונה במרתון הנשים. המראה של גבריאלה אנדרסון-שיס השוויצרית, חוצה בשארית כוחותיה את קו הסיום באצטדיון האולימפי ומתעלפת, "שירת נאמנה" את האנשים שלא רצו לראות נשים במרתון. למרות שהשוויצרית סיימה במקום ה-37 בזמן מכובד מאוד של 2:48 שעות, כולם זכרו את ההתרסקות שלה כאירוע שמסמל את הקושי העצום שבמרתון, בעוד שלא הרבה התייחסו לעובדה המרכזית והיא שהיה מדובר ביום חם מאוד בלוס אנג'לס, ואפילו אנדרסון-שיס הודתה בעצמה שבאותו מירוץ היא ככל הנראה לא שתתה מספיק מים בקילומטרים האחרונים.


סוויצר במרוץ 10 ק"מ בניו-יורק 2012, אחרי גיל 60 היא עדיין רצה
מקפידה לרוץ בחצאית ומהווה מודל למיליוני נשים
 Victah Sailer / photorun.net

עד כמה שזה נשמע מוזר היום, בעידן שבו אנחנו רגילים לראות נשים בתחרויות הסיבות הקשות ביותר, צריך לזכור שמדובר בעובדה שהתקבלה על הדעת רק בתקופה המודרנית. דווקא היום, כשאנחנו מציינים שוב את יום האשה הבינלאומי, הספורטאים שבינינו יכולים להעיד שלא רק שנשים יכולות לעשות הכל, במקרים רבים הן יודעות לעשות את זה אפילו יותר טוב. מאמן כדורסל בכיר אמר פעם שהרבה יותר נוח לאמן נשים, כי שחקניות ממושמעות ונטולות אגו יכולות לבצע תרגילים בדיוק לפי דרישת המאמן לאורך משחק שלם. המשמעת הזאת, כמו גם חוסר האגו וה"פחות תחרותיות" הופכים ככל הנראה את הנשים גם לספורטאיות סיבולת יעילות יותר. בקבוצות ריצה שונות, רבים יעידו שדווקא הנשים הן אלו שמבצעות את ההתקדמות הטובה ביותר, והן גם אלו שמבצעות את ההכנות הטובות ביותר לתחרויות מרתון וטריאתלון. הן יודעות לא להיסחף, הן יודעות להיות אחראיות ובעיקר יודעות לשמור על עצמן בדרך להשגת המטרה הכל כך קשה. מרתונים, טריאתלונים, מירוצי אולטרה ותחרויות איש ברזל – בכל האירועים האלה תמצאו מדי שנה מספר גדול יותר של נשים, שחלקן הגדול יותר נולדו בתקופה שבה לא העלו על הדעת שבנות המין היפה יכולות לעשות דברים קשים. אז נכון שיש עוד מקומות בעולם, כמו אצל שכנינו בעזה, שבהם נשים לא יכולות לרוץ מרתון. מצד שני, כשמסתכלים על המקומות שבהן הנשים רצות, הן לא מפסיקות לרוץ – וזו ככל הנראה החגיגה האמיתית של יום האשה.
 

  • זינוק מרתון נשים באליפות אירופה

    Victah Sailer / photorun.net

סגור