הסיכוי של כריסטוף למטרה

| שתף |

כריסטוף למטרה הוא הספרינטר הלא אפריקאי היחידי בעל הסיכוי הגבוה ביותר להגיע לגמר האולימפי בריצות הספרינט. אם ימשיך בהתקדמות המהירה שלו כפי שהיה בשש השנים האחרונות הוא עוד יכול לעלות על הפודיום.

תאריך: 31/03/11, מאת: מערכת עולם הריצה

קרב בין גיבורי העל אוסיין בולט, אסאפה פאוול וטיסון גיי יכול להיות הסיבה לכך שכיסא בגמר אולימפי כזה יעלה 725 לירות שטרלינג, אולם כרגע כריסטוף למטרה הצרפתי לא מחשיב את עצמו כמי שיהיה שווה לשלם עבורו סכומים כאלו.

כריסטוף למטרה הוא הספרינטר הלא אפריקאי היחידי שיכול להגיע לגמר האולימפי בריצות הספרינט. אם ימשיך בהתקדמות המהירה שלו כפי שהיה בשש השנים האחרונות הוא עוד יכול לעלות על הפודיום.

גיי טיסון כבר תיאר אותו כמדליסט לעתיד: "הדבר היחיד טוב יותר ממירוץ בין אספה לביני או בין טייסון לביני יהיה עם שלושתנו ועם כריסטוף למטרה מצרפת", הוא אומר, "אם הוא ימשיך להתפתח  יש לו את הכלים להביא לצרפת מדליה אולימפית, אני חושב. הוא מצליח לעשות את זה במירוצים הגדולים".

למטרה בהחלט מתפתח יפה. חודש אחרי יום הולדתו ה-16 ב-2006 רץ 100 מ' ב- 10.96 שנ'. מאז השיאים האישיים שלו רק השתפרו בצורה דרמטית בכל שנה: ב-2007 קבע 10.53 שנ', ב-2008 קבע 10.26 שנ', שיא אירופאי לנוער ב-2009 של 10.04 שנ' וב-2010 כשהוא כבר בוגר קבע 9.97 שנ'.

שיאו האחרון נקבע בריטאי באוגוסט האחרון והפך אותו לרץ בן ה-20 השני המהיר בכל הזמנים אחרי יוהן בלייק מג'מייקה (9.93 שנ') ותוצאה מהירה בכל הזמנים עבור רץ בשנה הראשונה שלו בבוגרים, יותר מהיר ממה שקבעו בולט או גיי בריצת 100 מ'. 

ביולי שעבר רץ 9.98 שנ' וניצח באליפות צרפת ומשך בכך את תשומת הלב העולמית וכן הגדירו אותו כהלבן הראשון בהסטוריה ששבר את מחסום ה-10 שנ' עם רוח חוקית. למטרה מודה שלא נוח לו עם ההבחנה הזו: "בעיני ריצות הספרינט מעולם לא היו עניין של צבע עור. זה עניין חסר משמעות אבל ספר השיאים מראה שהאתניות אינה חסרת משמעות. כל הנושא הזה הוא טאבו, אבל העובדה היא שהאדם הלבן האחרון שזכה במדליית זהב אולימפית היה הסקוטי אלן וולס במוסקבה ב-1980".

מה שיותר מרשים מזה היא העובדה שבשבע האולימפיאדות מאז אף לא לבן אחד הגיע ל-8 הגברים בגמר. בבייג'ינג 2008 אף רץ לבן לא עבר את הסיבוב השני. למטרה היה רוצה להיות יותר מעוד אחד בסטטיסטיקה אבל הוא מבין שהוא עדיין עומד בצילם של בולט, גיי ופאוול, אבל הוא גם מאמין שהוא לומד מהר ויש לו עוד זמן לשיפורים.

למטרה שונה מהגדולים במבנה גופו השרירי פחות. הוא החל להרים משקולות רק לפני שנה, מבחינת גובה הוא יכול להדביק את הצעד המפורסם של בולט ועם עוד קצת כוח מתפרץ שישפר את המהירות הטבעית שלו הוא יכול להשתפר העונה.

"בשביל המשחקים האולמיפיים, אני חושב שאני צריך לעבוד על הפתיחה, אבל יש לי 18 חודשים לרכוש נסיון בתחרויות בינלאומיות, אז אני בטוח בעצמי", הוא אומר. "אני חושב שבולט וגיי הם שני ספרינטרים חזקים שיכולים להביס אחד את השני ועדיין יש פער בינם לביני", הוא הוסיף.

את הפער הזה ניתן היה לראות בשנה שעברה באחד ממפגשי ליגת היהלום, בפריז. שם מאמנו של למטרה בן ה-70 ביקש שחניכו יוצב במסלול בין בולט ופאוול על מנת שיוכל לרכוש נסיון בעמידה עם הגדולים. בולט ניצח עם 9.84 שנ', פאוול  כ- 0.07 שנ' אחריו, ולמטרה שכנראה היה נרגש מאד ופתח רע סיים חמישי עם 10.09 שנ'. הסיום בריצה זו גרם לו להודות: " אוסיין בולט, אסאפה פאוול וטיסון גיי הם חלק מעולם שאני לא שייך אליו, טוב - עדיין לא. אני עדיין לא רואה עצמי כאתלט מקצוען. אני עדיין לומד. המטרה שלי עכשיו היא להתמקד במשחקים בלונדון 2012". כ-12 ימים לאחר מכן למטרה התקרב לאותו עולם שהזכיר כאשר הביס את צ'מברס באליפות אירופה בברצלונה. מאוחר יותר באותו שבוע גרף מדליות זהב נוספות בריצת 200 מ' ובריצת השליחים 4*100 מ'.

המבחן האמיתי של למטרה האם יוכל לצמצם את הפער יהיה באליפות העולם בקיץ בדאגו. תהיה זו חזרה גנרלית עבורו לקראת המשחקים של מעמד בתחרות בקנה מידה שכזה. כזכור באליפות העולם בברלין 2009 (אליפות הבכורה שלו) הוא נפסל בזינוק.

 

הידיעה באדיבות אתר letsrun.com

סגור