הספורט בצל השואה - סיפורה של לילי חנוך

| שתף |

סיפורה של האתלטית היהודייה לילי חנוך הוא סיפורם של האתלטים היהודים בגרמניה הנאצית טרם תקופת השואה. סיפורם של יהודים שרצו לעסוק ולהצליח בספורט ולייצג את מדינתם שלא ראתה בהם כאזרחיה.

תאריך: 08/04/13, מאת: SPORTWEB

לילי חנוך נולדה ב - 26 באוקטובר 1899 והייתה אתלטית גרמניה ממוצא יהודי. לילי חנוך הייתה מבכירת האתלטיות הגרמניות בתחילת שנות 20 של המאה הקודמת והחזיקה במספר שיאים גרמנים ובמספר שיאי עולם באתלטיקה לאחר עליית המפלגה הנאצית לשלטון, נאסרה עליה הפעילות הספורטיבית, ולבסוף חנוך נשלחה עם משפחתה לגטו ריגה ומשם גורלה לא נודע עד היום.

יהודי גרמניה בתחילת המאה ה- 20 היוו חלק משמעותי בתחומי הספורט השונים. רצונו של היטלר לארח את המשחקים האולימפיים, עיכב במעט את השמדת מועדוני הספורט היהודים ואת הספורטאים היהודים בכלל, אבל כמובן שלא מנע זאת בסופו של דבר. 

ב-1922 קבעה חנוך שיא עולם בזריקת דיסקוס, אותו שיפרה מספר פעמים עד שהגיעה, ב-8 ביולי 1923 לשיא של 26.62 מ'. ב-1925 קבעה שיא עולם בהדיפת כדור ברזל, וגם אותו שיפרה באותה השנה לשיא של 11.57 מ'. בשנים אלו קבעה עשרה שיאי גרמניה בהדיפת כדור ברזל, בדיסקוס, בקפיצה לרוחק, ובמירוץ שליחים.

חנוך נולדה בעיר קניגסברג שבגרמניה (כיום קלינינגרד, בשטח רוסיה). בגיל 19 עברה לברלין והחלה להתאמן במסגרת "מועדון ספורט ברלין". בשנות ה-20 הייתה חנוך האתלטית הדומיננטית בגרמניה בתחומי אתלטיקה רבים - הדיפת כדור ברזל, זריקת דיסקוס, ומירוץ שליחים 4X100 מ'. כוחה המתפרץ ומהירותה נודעו בכל רחבי גרמניה ולמספר שנים קיבלה חנוך הכרה ותהילה בגרמניה עד עליית הנאצים לשלטון. 

עם עליית הנאצים לשלטון גורשה חנוך מהמועדון במסגרתו התאמנה (מועדון הספורט של ברלין), והתאמנה במסגרת מועדון ליהודים בלבד. בספטמבר 1942 גורשו חנוך ובני משפחתה לריגה בלטביה, שם נשלחו לגטו. עקבותיה אבדו בגטו ריגה ובכך נמנתה עם קורבנות השואה.

חנוך הונצחה בשנת 1990 ב"יד לאיש הספורט היהודי" במכון וינגייט, ובשנת 1993 נקרא על שמה רחוב ברובע פרנצלאוארברג בברלין. כמו כן נקרא על שמה אולם המשמש לתחרויות הדיפה וזריקה בתשלובת אולמות הספורט "ספורט פורום" ברובע הוהנשנהאוזן בברלין.

ב-8 באוגוסט 2008, ביום בו נפתחה אולימפיאדת בייג'ינג הונצחה חנוך בהנחת לוח זיכרון אל מול ביתה בברלין, ובו פרטים ביוגרפיים. לוח זה (המכונה "אבן נגף" או שטולפרשטיין), שכמותו מציב האמן הגרמני גינתר דמניג בפני בתיהם של קורבנות השואה, הוצב בטקס צנוע, בהשתתפות יושב ראש אגודת האתלטיקה הגרמנית תיאו רוס בפני ביתה של חנוך.

 

 

  • לילי חנוך

סגור