העיניים של כל האתיופים נשואות להולנד

| שתף |

שני הרצים האתיופים שיצטרפו לקנניסה בקלה בריצת ה-10,000 בלונדון 2012 יהיו המסיימים הראשונים בתחרות היוקרתית בהנגלו. עבור היילה גברסילאסי זו תהיה ההזדמנות האחרונה.

תאריך: 24/05/12, מאת: דני בורשבסקי

אחרי 4 אולימפיאדות בהן השתתף וזכה בשתי מדליות זהב, היילה גברסילאסי לא מתכוון לוותר על לונדון 2012. הוא לא הצליח לעשות את זה דרך ריצת המרתון בה בחר להתמקד בשנים האחרונות, וביום ראשון הקרוב תינתן לו ההזדמנות האחרונה באמת להגיע לאולימפיאדה חמישית וכנראה שאחרונה בחייו. גברסילאסי החליט לנסות את מזלו בריצת ה-10,000, ומאחר ועונת התחרויות באירופה כבר יצאה לדרך, בוועד האולימפי האתיופי החליטו לקבוע את תחרות הגרנד פרי היוקרתית בהנגלו שבהולנד שתתקיים ביום ראשון, כתחרות שתקבע שני שליש מהסגל של האתיופים לריצת ה-10,000 מטרים.

שלושה אתיופים יוכלו להתחרות בלונדון, אבל לפי דיווחים בלתי רשמיים, קנניסה בקלה יהיה זה שיקבל את הכרטיס השלישי באופן אוטומטי. בקלה אמנם עוד לא שכנע בתחרויות בסבב ליגת היהלום בהן התחרה השנה (ב-3,000 ו-5,000 מטרים), אבל באתיופיה נותנים לו את הכבוד הראוי. אחת הסיבות לכך שבקלה ככל הנראה לא יצטרך להיאבק על הכרטיס ללונדון ב-10,000 מטרים היא העובדה שמדובר באלוף האולימפי פעמיים ברציפות במרחק הזה. המטרה שלו ושל העם האתיופי היא לקבוע היסטוריה ולהפוך לאתלט הראשון שזוכה שלוש פעמים בתואר האולימפי בריצת המסלול הארוכה ביותר. נכון להיום, בקלה שייך לקבוצה מכובדת שכוללת גם את היילה גברסילאסי, פאבו נורמי, אמיל זאטופק ולאסה וירן שזכו פעמיים בריצת ה-10,000 במשחקים האולימפיים. נראה שבאתיופיה פחות מודאגים מהעובדה שבקלה היה רחוק מלנצח בשתי התחרויות בהן השתתף השנה משתי סיבות: 1. זה קרה במרחקים קצרים יותר. 2. בקלה, שעבר שנים לא קלות עם פציעות טורדניות, דאג לשמור על מקום טוב בדבוקה הראשונה בכל אחת מהריצות האחרונות ולא אפשר לאף אחד לברוח לו יותר מדי. עבור רץ כל כך מנוסה שיודע לקראת מה הוא הולך, ההכנה הזאת יכולה להראות טוב.

גברסילאסי עצמו ייאבק ב"שדה קרב" קטלני על המסלול בהנגלו, לשם יגיעו שאר הרצים האתיופים הטובים ביותר. האתיופי הוותיק בן ה-39 יתמודד נגד אימאנה מרגה (מדליסט הארד מאליפות העולם האחרונה), סילשי סיהינה שסיים פעמיים כסגנו של קנניסה בקלה במשחקים האולימפיים ב-2004 ו-2008 וגברה גברמריאם, מנצח מרתון ניו יורק 2010 שגם הוא לא הצליח להיכנס לנבחרת האולימפית דרך ריצת הכביש וחזר למסלול. מארגני התחרות בהנגלו לא יכלו לבקש קרב יותר מעניין מזה בריצת ה-10,000, כשכאמור רק שני הראשונים מבין האתיופים ירוויחו את הכרטיס ללונדון 2012.

מה שנראה די בטוח הוא שריצת ה-10,000 בהנגלו תרד מגבול 27 הדקות, ועל זה גברסילאסי דיבר לאחרונה כתנאי הכרחי כדי להגיע ללונדון. אחרי שקבע את התוצאה המהירה בעולם השנה בריצת כביש ל-10 קילומטרים (27:39 דקות במנצ'סטר) נראה שהוא בדרך הנכונה לקבוע את התוצאה המיוחלת על המסלול, השאלה היא מה יצליחו לעשות מתחריו, והיכן הניסיון ישחק תפקיד? ואולי זה לא רק הניסיון? אחרי הכל, גברסילאסי ניצח אמנם בריצות ה-10,000 האולימפיות באטלנטה 1996 ובסידני 2000, אבל באתונה 2004 הוא סיים במקום החמישי ובבייג'ינג 2008 במקום השישי. מה שבטוח הוא שכל אתיופי שיצליח להגיע ללונדון 2012 יהפוך שם באופן אוטומטי למועמד למדליה אולימפית, ואין ספק שאם זה יהיה גברסילאסי – הוא יהיה באופן טבעי אחד ממוקדי המשיכה העיקריים בתחרויות האתלטיקה האולימפיות.

מצד אחד זה מפתיע לראות את היילה גברסילאסי מתמודד על מקום במשחקים האולימפיים, הרי רק לפני מספר חודשים הוא כבר הודיע על פרישה מספורט מקצועני וחזר בו יום לאחר מכן. כנראה שכמו כולם, גם הוא הבין שהוא לא יכול ללכת מבלי לומר את המילה האחרונה, וקשה להאמין שיש מישהו שהיה מוכן לוותר על התענוג לראות אותו עושה זאת. לקראת התחרות בהנגלו אמר גברסילאסי: "יהיו הרבה כוכבים בריצה הזאת ויהיה מאוד קשה לנצח. זה יכול להיות נפלא לסיים בין שלושת הראשונים ולזכות במדליה".

 

  • היילה גברסליאסי

    Victah Sailer / photorun.net

סגור