הפסגה של עולם המרתון

| שתף |

פריז, רוטרדם ובוסטון מאחורינו. עכשיו הקלפים נטרפים מחדש בעיקר עבור הקנייתים השואפים להיכנס לנבחרת האולמפית. ביום ראשון יתקיים מרתון לונדון שיכלול שדה רצים מהירים ביותר. השאלה, האם בלונדון יצליחו לספק את הסחורה?

תאריך: 17/04/12, מאת: סיריל אולמן

Three down, one more to go


אנו נמצאים בעיצומו של אחד השבועות החשובים ביותר בעולם המרתון בשנים האחרונות, כששתי המדינות הדומיננטיות בענף - קניה ואתיופיה, עומדות לפני ההחלטה הסופית באשר נציגיהן במרתון האולימפי בקיץ.
טרם הזינוק ביום ראשון האחרון, הציפיות ממרתון רוטרדם היו גבוהות מאוד, כאשר דובר על נסיון לשבירת שיא העולם ע"י מוזס מוסופ, מי שרץ את הזמן השני המהיר אי-פעם (על מסלול לא תקני) וניצח במרתון שיקגו האחרון. אך לרוחות החזקות ביום המרוץ היו תוכניות אחרות. המירוץ החל בקצב מטורף תוך שהמובילים חוצים את נקודת חצי-המרחק בזמן של 61:37, אולם לפני הק"מ ה-25 נשר מוסופ מחבורת החוד, תוך שהוא משאיר את שני האתיופים- ימאנה אדהנה צגאי וגטו פלקה להתמודד ראש בראש על הניצחון. השניים רצו כתף אל כתף עד ל-500 מטרים לפני קו הסיום, כאשר צגאי פרץ קדימה וחצה ראשון את קו הסיום בזמן של 2:04:47 כשפלקה שלוש שניות אחריו.

באותו היום בפריז, בתנאי מזג אוויר לא פשוטים כלל, ניצח הקנייתי סטנלי ביווט (מנצח חצי-מרתון פריז לפני כחודש) עם שיא מסלול חדש של 2:05:11, זמן המהיר ב-30 שניות מהשיא הקודם. גאג'י אסאפה האתיופי ובן ארצו סיסאי ג'יסה סיימו יותר מדקה אחריו במקומות השני והשלישי, כאשר זהו לסיסאי היה זה מרתון בכורה.

יום לאחר מכן בבוסטון, טמפרטורות של 27 מעלות צלזיוס הפכו את המירוץ המפורסם למסע ייסורים עבור הרצים. חבורת גדולה של המובילים חצתה את נקודת חצי-המרחק בזמן איטי יחסית של 66:08, כאשר ביניהם המנצח אשתקד ג'פרי מוטאי, בני ארצו מתיו קיסוריו, לוי מטאבו, ברנרד קיפייגו ווסלי קוריר והאתיופי גברה גברהמריים. בידיעה שצריכת הנוזלים הינה קריטית בתנאים כאלו, לא הסתפקו המובילים במשקאות האיזוטוניים המיוחדים שחיכו להם כל חמישה קילומטרים בתחנות השתייה אלא עברו דרך כל תחנת מים, תוך שהם חוטפים כוסות רבות. החום הכבד נתן אותותיו ברצים, כשבין קורבנותיו ג'פרי מוטאי שפרש בקילומטר ה-30 בעקבות התכווצויות בבטן, וקיסוריו שרץ את חמשת הקילומטרים שבין 35-40 ב-19:06 דקות- ג'וג בשביל רץ ברמתו. מטאבו, שנשאר לבדו בחוד, נעקף ע"י ווסלי קוריר כמייל לסיום, בדרכו לניצחון בזמן של 2:12:40. מטאבו סיים שני 26 שניות אחריו בזמן של 2:13:06 ובנרנד קיפייגו סגר את הפודיום עם 2:13:13. מתיו קיסוריו, בעל התוצאה החמישית בכל הזמנים בחצי-מרתון, סיים עשירי בזמן מאכזב של 2:18:15 וגברהמריים, שלישי בשנה שעברה, סיים במקום ה-14 בזחילה של 2:22:56.

השבוע הגדול, במהלכו עתידים היו המרתוניסטים הקנייתים הטובים בעולם להאבק על שלושת המקומות הנכספים בנבחרת האולימפית תוך שבירת שיאים שיטתית, אינו עומד בציפיות עד כה. מוזס מוסופ רץ 2:05:02 "מאכזב" למקום השלישי, ג'פרי מוטאי פרש בבוסטון. האם ההגמוניה המוחלטת של הקנייתים במרתון מהשנה שעברה התערערה? בזמן שההתאחדות הקנייתית יוצאת בהצהרות ענק שמתפספסות, מתחילת 2012 הרצים האתיופים הם אשר שולטים במרתון. חמשת הזמנים המהירים ביותר השנה, כולם מתחת ל- 2:05, נקבעו ע"י אתיופים:

1. 2:04:23, איילה אבשירו, דובאי 2012
2. 2:04:47, ימאנה אדהנה צגאי, רוטרדם 2012
3. 2:04:50, גטו פלקה, רוטרדם 2012
4. 2:04:50, דינו ספר, דובאי 2012
5. 2:04:54, מרקוס גנטי, דובאי 2012


אם זאת, המילה האחרונה טרם נאמרה. ביום ראשון הקרוב עתיד להתקיים מרתון לונדון, שנחשב לתחרותי ביותר בעולם. האם לונדון תשמש בפועל במה עליה תיקבע הנבחרת האולימפית של קניה? שישה רצים קנייתים ינסו לזכות בתהילה. עמנואל מוטאי, המנצח משנה שעברה, חוזר להגן על התואר. אליו מצטרפים מרטין לל ופטריק מקאו (שיאן העולם- 2:03:38), שסיימו במקומות השני והשלישי. וילסון קיפסנג, שפיספס את שיאו של מקאו בארבע שניות כשקבע 2:03:42 בפרנקופרט בשנה שעברה, אלוף העולם המכהן (פעמיים ברציפות) אבל קירוי ווינסנט קיפרוטו, סגנו מדייגו, גם הם נמצאים ברשימה.
מולם יתייצבו מספר רצים אתיופים חזקים, אשר על פי המגמה עד כה השנה, עלולים בהחלט לגזול את הניצחון. בראשם עומד טסגאי קבדה, מנצח מרתון לונדון לפני שנתיים ומדליסט הארד במרתון האולימפי בביג'ינג ב-2008 ובאליפות העולם בברלין ב-2009. אליו יצטרפו פייסה לילסה, מדליסט הארד במרתון באליפות העולם בדייגו בקיץ האחרון, באזו וורקו, שלישי בברלין לפני שנתיים עם שיא אישי של 2:05:25 ואברהם צ'רקוס שסיים חמישי במרתון בוסטון בשנה שעברה. מרקוס גנטי, מי שקבע את הזמן החמישי בטיבו השנה (ראה טבלה למעלה) ואשר היה אמור לזנק גם כן, הורד מרשימת הרצים לבקשת התאחדות האתלטיקה האתיופית.

האם תקבע הנבחרת הקנייתית בלונדון? האם למאוכזבי רוטרדם ובוסטון יש עוד סיכוי? או שמה נחזה שוב בשליטה של האתיופים ברחובות הבירה הבריטית? למרתון חוקים משלו, וגם הקלף הבטוח לכאורה עלול להתגלות כבלוף. כל שנותר הוא לחכות בציפייה.

 

 


 

  • זינוק מרתון לונדון 2011

    Victor Sailer / photorun.net

סגור