הפסד מביך לאלוף האולימפי - השחיין אוסמה מלולי

| שתף |

4 חודשים לאחר שניצח באולימפיאדת לונדון במשחה למרחק 10 ק"מ בצורה משכנעת ביותר מלולי סיים במקום השביעי בלבד. דניאל קציר מנתח את ההפסד בכתבה הבאה

תאריך: 09/01/13, מאת: דניאל קציר

השחיין אוסמה מלולי, מתוניסיה, הינו האלוף האולימפי באולימפיאדת בייג'ין בשנת 2008 בחתירה למרחק של 1,500 מטרים בבריכה. באולימפיאדת לונדון החליט לשנות כיוון והתחרה במשחה למרחק של 10 ק"מ במים פתוחים, וגם הפעם גבר על כל מתחריו וזכה במדליית הזהב. בחודש דצמבר הוא התחרה בתחרות הבינלאומית של "מלך הים" הנערכת בברזיל. בתחרות "מלך הים" מתחרים 5 שחיינים בכירים בעולם מול 5 השחקנים הטובים ביותר בברזיל. בתחרות זו סיים מלולי רק במקום ה-7 ולא היווה אפילו איום רציני על זוכה המדליות. כשלון מביך זה מתרחש רק לאחר 4 חודשים, כאשר מלולי ניצח באוגוסט 2012 באולימפיאדת לונדון במשחה למרחק 10 ק"מ בצורה משכנעת ביותר שטרם נראתה כמוה בשנים האחרונות. מלולי הצליח "לברוח" קדימה בשחייה לכל דבוקת השחיינים, יותר מ-50 מטרים באמצע המשחה ולהוביל משם עד לניצחון המוחץ. משחה מעין זה הינו נדיר ביותר וקורה רק לעיתים רחוקות בתחרויות מים פתוחים. למעשה, הפעם האחרונה שניצחון מעין זה הושג היה באליפות העולם בשנת 2004, כאשר השחיין שהצליח לפרוץ קדימה ו"לברוח" מדבוקת השחיינים שהיו מאחוריו – שחה לבדו כמעט את כל התחרות, אך לבסוף סיים רק במקום השני. כל הנתונים האלה מראים בעליל כי מלולי היה אז בשיאו ונתן הופעה מדהימה באולימפיאדה האחרונה בלונדון. מאז ניצחונו של מלולי באולימפיאדת לונדון – החל ויכוח בעולם השחייה – האם כדי להיות שחיין טוב במים פתוחים צריך תחילה להיות שחיין ברמה גבוהה בבריכה – או לא?

ראוי לציין כי מלולי זכה במדליית הזהב בלונדון לאחר שצבר ניסיון רב בתחרויות בבריכות. לעומת זאת, מדהים לדעת, כי המשחה שלו בלונדון במים פתוחים למרחק 10 ק"מ היה בסה"כ המשחה השלישי שלו בתחום זה. לפני התחרות, "על הנייר", הוא אפילו לא נחשב כמועמד לזכייה בגלל היעדר הניסיון שלו בשחייה במים פתוחים.
התשובה לשאלה דלעיל אינה חד-משמעית. השחייה במים פתוחים תלויה בגורמי טבע משתנים ובלתי-צפויים. בשחייה בים שקט או באגם – המים השקטים נותנים יתרון קל לשחייני הבריכה, אולם ישנם הרבה מצבים משתנים כגון: ים סוער או שחייה נגד הזרם שדווקא נותנים יתרון בולט לשחייני המים הפתוחים.

לדעתי, שחיין יכול להגיע לרמה גבוהה מאוד בשחייה במים פתוחים ובו זמנית להיות שחיין ברמה בינלאומית בבריכה. הדוגמא הבולטת היא של האלוף האולימפי באולימפיאדת בייג'ין 2008 – מרטין ואן-דר ויק שניצח במשחה ל-10 ק"מ למרות שהיה בין שחייני הבריכה החלשים במשחה. כך גם קרה למלולי במשחה האחרון בברזיל. כל ששת השחיינים שעקפו אותו הם ברמות מתחתיו בהישגיהם בשחייה בבריכה, ואולם בברזיל – השחייה הייתה בים גלי לעומת המשחה בלונדון בו ניצח, ושנערך באגם ששם המים ממש "עמדו" ואפילו היו "שקטים" יותר מהמים בבריכה.

 

 


 

דניאל קציר


גר בחיפה, אלוף ישראל בשחיה בים, מפתח שיטת השחיה Harmony Movement ומייסד בית הספר לשחייה Easy Swim. בשנת 2009 היה לישראלי הראשון ששחה אי פעם את המרחק הגדול ביותר של 57 ק"מ. 

לאתר של דניאל קציר

  • במרכז - אוסמה מללי

סגור