הפעם יהיה קשה לקבוע את תוצאת השנה בעולם

| שתף |

במרתון טבריה 2012 השוויצו המארגנים בתוצאה של פטריק טוואמבה שהייתה תוצאת השנה בעולם. ב-2013 כבר הציבו רף גבוה במרתון צ'יאמן. מקבץ ידיעות מהעולם

תאריך: 08/01/13, מאת: דני בורשבסקי

נכון ליום שלישי הסופה שפקדה אותנו מתקרבת לסיומה, אבל אם להאמין לתחזיות (והלוואי שהן נכונות), משתתפי מרתון טבריה 2013 אמורים ליהנות מתנאי מזג אוויר לא רעים בכלל ביום חמישי הקרוב. מדברים על גשמים שייחלשו בהדרגה, על רוח לא חזקה במיוחד, ועל קור בסטנדרטים ישראלים (11-12 מעלות), אבל לא אירופאים. התנאים האלה, בשילוב עם הרצים האיכותיים שכבר התחילו להגיע לארץ, צפויים לאיים על שיא המסלול שנקבע בשנה שעברה על ידי פטריק טוואמבה הצרפתי ועומד על 2:07:30 שעות. לפני שנה בדיוק, מארגני מרתון טבריה "השוויצו" בכך שטוואמבה קבע גם את תוצאת השנה בעולם. אם הוא ישפר את שיאו הפעם, או במידה ומישהו אחר יקבע זמן מהיר יותר, נראה שהמארגנים יהיו ברגשות מעורבים. מצד אחד, הם יצטרכו להיפרד הפעם מ-100 אלף דולר שהובטחו לשובר שיא המסלול. מצד שני, הם ידעו שמדובר בתוצאת שנה נוספת בעולם. מה שכן, הפעם עומד בפניהם רף גבוה בעקבות מרתון צ'יאמן שנערך השבוע בסין. גם שם אגב נהנו רצי העילית מתנאי מזג אוויר אידיאליים של 13 מעלות ללא רוחות חזקות, ומי שחצה ראשון את קו הסיום היה נגארי טרפה האתיופי, שגם שבר את שיאו האישי וקבע 2:07:32 שעות. זו תוצאת השנה בעולם נכון לעכשיו וזה גם הזמן השלישי בטיבו שנקבע אי פעם במרתון על אדמת סין. שני הזמנים הטובים יותר הושגו במרתון האולימפי בבייג'ינג 2008.


במרכז - פטריק טוומבה מקבל את הפרס / צילום: מערכת SPORTWEB

בצמרת של הזירה הבינלאומית, האתלטיקה ממשיכה לספק לנו כוכבים חדשים בני 18. בעבר זה היה רץ ה-800 האתיופי מוחמד אמאן, בקיץ האחרון הכרנו את רץ ה-800 מבוצוואנה נייג'ל איימוס, והכוכב החדש הוא אתיופי נוסף בשם מוכתר אדריס, גם הוא בן 18 בלבד, שניצח ביום ראשון במירוץ השדה היוקרתי בסן ג'יורג'יו סו לוניאנו שבאיטליה. רבים מהרצים למרחקים ארוכים משתתפים בתקופה הזאת במירוצי שדה, והילד המפתיע שהוא אלוף העולם לנוער ב-5,000 מטר, גבר על כמה שמות גדולים כמו מוזס קיפסירו מאוגנדה וג'פרי קירוי מקניה. אדריס סיים את 10 הקילומטרים בזמן של 28:42 דקות, וניצח את יריביו על חודן של מאיות השניה.


אדריס מוכתר / Victah Sailer / photorun.net

בעונה הקרובה לא נראה רק כוכבים צעירים חדשים, כי אם כוכבים מהאימפריה החדשה לריצות במרחקים ארוכים – אוגנדה. מאז ההצלחה הגדולה של סטפן קיפרוטיץ', שזכה במדליית הזהב האולימפית בריצת המרתון בלונדון 2012, התחילו להבין באוגנדה שאין שום סיבה שהרצים במדינה לא יממשו את הפוטנציאל שלהם כמו שעושים השכנים שלהם מקניה, אחרי הכל מדובר באנשים שמוצאם בחלק מהמקרים משבטים זהים והנתונים הגנטיים הם דומים. זו בדיוק הסיבה שבאוגנדה התחילו להשקיע הרבה יותר כספים באתלטיקה והניצוץ הראשון שאנחנו רואים בחורף הנוכחי הוא סוייקו קיבט. הרץ האלומוני הזה התייצב השבוע תחרות ריצת שדה יוקרתית באלדורט שבקניה, "עיר הבירה של הריצות למרחקים ארוכים" במזרח אפריקה. למרות ליין-אפ מרשים של רצים בכירים, קיבט הצליח להשיג גם שם ניצחון סוחף עבור מדינתו נגד הקנייתים. הוא סיים מרחק של 12 קילומטרים ב-34:44 דקות, והיה מהיר ב-15 שניות מג'וליוס קוגו המקומי שסיים שני. וילסון קיפרופ, אלוף העולם לשעבר בחצי מרתון, סיים במקום השלישי. ג'וזף אבויה, אלוף העולם מלפני שנתיים במירוצי שדה, סיים רק במקום הרביעי, מה שמוכיח שמדובר בתחרות ברמה גבוהה מאוד, ושאליפות העולם הקרובה במירוצי שדה שתתקיים ב-24 למרץ בבז'יגוז' שבפולין, צפויה להיות מרתקת במיוחד.
 

  • צילום: מערכת SPORTWEB

סגור