הפתעה במרתון האולימפי - זהב לאוגנדה

| שתף |

סטפן קיפרוטיץ' בן ה-23 מאוגנדה הינו מנצח המרתון האולימפי במשחקי לונדון 2012. אכזבה לנציג הישראלי, זוהר זימרו במרתון.

תאריך: 12/08/12, מאת: סיריל אולמן

טרם המרוץ דובר רבות על הקרב הגדול בין קניה לאתיופיה, כששתי המדינות מגיעות עם הרצים המהירים ביותר במרתון השנה. אולם התוצאה הסופית הפתיעה את כולם.
בתנאים חמים ולחים התפתחה הריצה בקצב רגוע אך מכובד, כשדבוקה גדולה עוברת את ה-5 ק"מ בזמן של 15:23 דקות - קצב של 2:09:49 שעות. הקצב המשיך להישמר גם בנקודת ה-10 ק"מ, כאשר הברזילאי פרנק דה אלמידה הוביל במספר מטרים על הדבוקה. אולם רגעי התהילה שלו מלפנים היו קצרים שכן לאחר קילומטר אחד בלבד עברה ההובלה לידי הקנייתים ברשות וילסון קיפסנג, מנצח מרתון לונדון באפריל ובעל התוצאה השנייה בטיבה אי-פעם על מסלול תקני. קיפסנג בריצת סולו, פתח פער של 16 שניות על הדבוקה, כשאת חמשת הקילמטרים בין 10-15 עבר ב-14:12 דקות, קצב מהיר ב-3 שניות מהשיא האולימפי, שנקבע לפני 4 שנים על-ידי סמי וונג'ירו המנוח (2:06:32).

הגברת הקצב פירקה את הדבוקה המובילה, כשחלק מהמועמדים החזקים נושרים לאחור. התקווה האמריקאית למדלייה קיבלה מכה קשה כשראיין הול ועבדי עבדירחמן פרשו מהריצה לפני הק"מ ה-18. נקודת חצי המרחק נחצתה בזמן של 63:15, כשחבורת הרודפים אחרי קיפסנג כללה חמישה רצים- גטו פלקה ואיילה אבשירו האתיופים, אלוף העולם אבל קירוי הקנייתי, סטפן קיפרוטיץ' מאוגנדה וסטפן מקוקה מדרום אפריקה. הפער נסגר באופן סופי לפני הקילומטר ה-30 כשמאמץ הרדיפה גבה קורבנות נוספים והקבוצה המובילה כללה כעת שלושה רצים- קיפסנג, קירוי וקיפרוטיץ'. הרצים האתיופים, שקבעו את התוצאות המהירות ביותר השנה, לא היוו פקטור ונותרו הרחק מאחור. נראה שעובדת היותם חדשים יחסית למרחק הייתה בעוכריהם, ואף אחד מהם לא סיים את המרוץ.

במהלך מדהים בסביבות הקילומטר ה-37 קיפרוטיץ', שנראה היה כמתעייף מעט קודם, סגר פער של כ-10 מטרים על הצמד הקנייתי ועקף אותם בלי להביט לאחור. האוגנדי הצעיר, בעל שיא אישי של 2:07:20 בלבד, שלא נכלל באף אחת מהערכות המומחים טרם הזינוק, המשיך להגדיל את הפער ורץ את הקילומטרים האחרונים ללא שום תחרות, תוך שהוא זוכה בכבוד האולטימטיבי וחוצה את קו הסיום ראשון בתוצאה של 2:08:01 שעות, ללא ספק הרגע הגדול ביותר בהיסטוריה האולימפית של אוגנדה. אבל קירוי הוכיח את יכולתו להתחרות במרוצי אליפות כשסיים שני עם 2:08:27 וווילסון קיפסנג סיים במקום השלישי עם 2:09:37. האמריקאי מב קפלזיגי, מדליסט הארד במרתון האולימפי באתונה ב-2004, סיים רביעי בריצה חכמה תוך שהוא עוקף רבים בחלק האחרון של המרוץ.

זוהר זימרו, שעבר את נקודת החצי בזמן של 69:15 כשהוא ממוקם במקום ה-88, נחלש מאוד במהלך החצי השני אך נלחם בנחישות וסיים בזמן של 2:34:58, במקום ה-81 מתוך 85 מתחרים שסיימו את המירוץ. 

  • קיפרוטיץ' מניף את דגל אוגנדה בסיום

    Victah Sailer / photorun.net

  • מסלול המרתון האולימפי, לונדון 2012

    Victah Sailer / photorun.net

סגור