השקט שלפני הסערה

| שתף |

החל מיום ראשון הקרוב ועד השבוע שאחריו צפוי קרב ענקים במרתונים בעולם. רצי המרתון הקנייתים המהירים בעולם יתמודדו על המקום ללונדון 2012.

תאריך: 12/04/12, מאת: סיריל אולמן

המרתון הינו ארוע עתיק, עתיק מאוד אפילו. אולם בעשרת הימים הקרובים קיים סיכוי טוב שעולם הריצה למרחקים ארוכים יחזה במשהו שלא נראה עד כה.
הודות להחלטת התאחדות האתלטיקה הקנייתית, החל מיום ראשון הקרוב ובמשך שבוע אחד, שישה מרצי המרתון הקנייתים הטובים בכל הזמנים יתחרו על שלושה מקומות בנבחרת האולימפית של מדינתם במרתון. מוזס מוסופ יתחרה ברוטרדם, ג'פרי מוטאי בבוסטון ובלונדון נראה את הרביעייה המדהימה של עמנואל מוטאי, אבל קירוי, פטריק מקאו ווילסון קיפסנג.

בשנת 2011 ראינו את אחת מתצוגות התכלית הגדולות ביותר במרתון כשרצים קנייתים ניצחו וקבעו שיאי מסלול בכל אחד מהמרתונים הגדולים בעולם. ג'פרי מוטאי קבע זמן לא נתפס של 2:03:02 בבוסטון (לא נחשב כשיא עולם עקב אופי המסלול הלא תקני) כשארבע שניות אחריו מגיע מוזס מוסופ, במרתון הבכורה שלו. בהמשך השנה ניצח ג'פרי מוטאי במרתון ניו-יורק עם שיא מסלול של יותר משתיים וחצי דקות, ומוזס מוסופ קבע שיא מסלול בשיקגו. בלונדון, המרתון שנחשב לתחרותי ביותר בעולם, ניצח עמנואל מוטאי עם זמן של 2:04:40 כאשר בן ארצו מרטין לל מסיים שני מעל דקה אחריו. שלישי בזמן זהה ללל סיים פטריק מקאו, מי שחמישה חודשים לאחר מכן ינפץ בברלין את שיא העולם של היילה גברסילאסי (2:03:38, שיפור של 21 שניות). באליפות העולם באתלטיקה בדאייגו בקיץ, בתנאים לא פשוטים, חזר אבל קירוי על הישגו מברלין 2009 וניצח את המרתון בזמן של 2:07:38 שע'. וכסיום הולם לשנה מדהימה, ניצח ווילסון קיפסנג במרתון פרנקפורט, כשהוא מפספס את שיא העולם ב-4 שניות (2:03:42).

השנה שעברה אמנם הייתה שייכת לקנייתים, אולם רצי המרתון האתיופיים פתחו את שנת 2012 בהצהרת כוונות משלהם. במרתון דובאי בינואר, שלושה רצים קבעו תוצאות מהירות מ-2:05 כשהמנצח, איילה אבאשירו בן ה-21, רץ את הזמן הטוב ביותר למרתון בכורה אי פעם- 2:04:23. בסה"כ, שבעה רצים קבעו תוצאות מהירות מ-2:06.

האקשן יחל כבר ביום ראשון הקרוב, ה-15 לאפריל, כאשר מוזס מוסופ יתחרה ברוטרדם וינסה לשבור את שיא העולם של מקאו. לפי מאמנו, רנאטו קאנובה, מוסופ חייב לשבור את שיא העולם על מנת להכלל בנבחרת האולימפית. "בשביל מוזס, היות והוא לא רץ באחד המייגו'רס (5 המרתונים היוקרתיים בעולם, ס.א) כמו שהשאר עושים, הוא חייב לשבור את השיא. אחרת הוא לא יתחרה במשחקים האולימפיים. "יש לו פייסר מצויין ואם התנאים יהיו טובים אני בטוח לחלוטין שיצליח במשימה" אמר קאנובה. בדרכו של מוסופ אל הניצחון יתייצבו בני ארצו פיטר קירוי (59:39 בחצי-מרתון ניו-יורק לפני מספר שבועות), סטפן קיבט (58:54 בחצי-מרתון בהאג לפני כחודש) וסמי קיטווארה (58:48 בחצי-מרתון בשנה שעברה, הזמן הרביעי בטיבו למרחק).
השבוע הקרוב בהחלט מבטיח ביצועים מרהיבים ודרמה רבה, יחד עם כאב ראש לא קטן להתאחדות הקנייתית. כפי שאמר קאנובה, "אינני רוצה להיות בנעליהם של חברי הוועדה הבוחרת".

 

 

  • הקניייתים במחנה אימונים באלדורט

    Victor Sailer / photorun.net

  • מוזס מוזופ

    Victor Sailer / photorun.net

סגור